Legyen 2020 a beruházások és a versenysport éve

Lassúnak tartják a haladást, ezért nem táncolnák el a pénzt az RMDSZ-es képviselők, inkább építkeznének belőle.
fotó: Szilágyi István

Nagyon megpendült az RMDSZ-frakció szerdán: bejelentették a közösségi oldalon a fél jelöltlistájukat, bemutatták ennek legifjabb tagjait az UIET-nél, és a múlt héten nyilvánosságra hozott költségvetés-tervezetről is megvolt a véleményük, amit a csütörtöki tanácsülésen megszavaznak. Kérdés, hogy milyen feltételekkel.

Rosszabb, mint Csíkban

Udvarhely rosszabbul teljesít, mint a hozzá hasonló városok. Ez az egyik vesszőparipája az RMDSZ-frakciónak a saját egykori polgármesterük lecserélésére tett kísérletük óta. Csíkszereda és Sepsiszentgyörgy lehagyta Udvarhelyt, mondogathatjuk, hogy itt is jobb, mint Csíkban, ha ők 100 millió lejjel több pénzből gazdálkodhatnak, és kevesebb intézményt kell eltartaniuk – hangzott el a párt szerdai sajtótájékoztatóján.

Ennek a feloldására, pontosabban a város versenyképességének növelése érdekében javasolják, hogy módosítsák a polgármesteri hivatal által előterjesztett költségvetést úgy, hogy a hivatal működési és rendezvényszervezési költségeiből csoportosítsanak át összegeket a beruházásokra.  Az eddigi, leszerződött projekteket meg kellene valósítani, és a jövőre vonatkozó terveket is elő kell készíteni. Ezen kívül a versenysport is a szívügyük.

Derzsi László és Benedek Árpád Csaba elmondták, hogy kellemesen érintette őket, hogy az előző évtől eltérően a koalíció képviselői nem söpörték le egyből, hanem pozitívan fogadták a szakbizottsági ülésen javaslataikat, és meg is szavazták, hogy a csütörtök reggeli tanácsülésen ebben a formában terjesszék elő a költségvetés elfogadásáról szóló tervezetet.

Azt azonban kellemetlenül élték meg, hogy csökkent idén a városvezetés által beruházásokra szánt összeg – a 2018-as 14 millióról 9,2 millió lej körülire –, de ezt javaslataiknak hála visszatornázták a keddi szakbizottsági ülésen közel 12 millióra.

Az RMDSZ a következőket tartja fontosnak 2020-ban:

• a Termés utca és az Éltetőkút utca rendezési tervének elkészítése (a 2017-ben az egyháztól megvásárolt Éltetőkút utca és Cserehát közti terület ügyében nem történt eddig előrelépés)

 a Palló Imre Művészeti Szakközépiskola Petőfi utcai épületének felújítása: az épülettel nagy gondok vannak, ujjnyi repedés van rajta – 100 ezer lejt különítettek el a megvalósíthatósági tanulmányra. A városvezetés állítólag az előző években is foglalkozott vele, de az RMDSZ-es képviselők szerint olyan alacsony áron hirdették meg a munkálatokat, hogy egy évben sem jelentkeztek cégek a kivitelezésre.

Waldorf-iskola építésének a megvalósíthatósági tanulmányának elkészítése

A vár körüli területek megvásárlása. Erre 300 ezer lejt különítettek el, állítólag van eladó ingatlan is, a város le kellene, hogy csapjon rá.

Szejkefürdő: a 2015-ben, mofetta létrehozása érdekében elkezdett kutatási terv lejárt tavaly márciusban, elkülönítettek pénzt, hogy ha szükséges, tudjanak újabb fúrásokat, kutatásokat végezni; a fürdőkomplexum felújításának előkészítése érdekében megvalósíthatósági tanulmányra hirdetnének közbeszerzést.

a Kőkereszt tér–Szentimre–Iskola utcák közötti kereszteződés felújítása

a Budvár és a Borsairét, valamint a Mihai Eminescu és Dózsa György utcák felújítása – nem értik, utóbbi esetében miért maradt abba az aszfaltozás.

1 millióról 1,4 millióra növelték a sportra szánt összeget; a Városi Sportklubtól elvettek 500 ezer lejt, így 1,4 milliót a versenysportra pályáztathatnak ki, 500 ezret kap a VSK, mert szerintük nem lenne igazságos, hogy a sportra szánt pénz felét egy egyesület kapja, a fennmaradó egyesületek pedig osztoznának a másik felén.

a kulturális pályázatokra kiírt tételeket 250-ről 300 ezer lejre növelnék.

Úszunk a tennivalókban

–  2018-ban több tervet is elfogadtunk, de ezek mostanáig mind a fiókban hevertek, a mostani beruházási listán is 1 lejjel szerepeltek – Benedek Árpád Csaba szerint nyilvánvaló, hogy nem akarták ezeket megvalósítani. A városháza szerint azért, hogyha sikerül finanszírozást szerezni rájuk, akkor legyenek már benne a költségvetésben.

A felsoroltakra szánt pénzösszeget más tételektől vonták el. Közel 1,5 millió lejt a hivatal bizonyos működési költségeiből (több mint 6 milliót szántak eredetileg erre), és a rendezvényekre szánt összegből vettek el 795 ezer lejt (a tervezett 1,6 millióból).

A többi pártok javaslatairól újságírói kérdésre elárulták, hogy a Néppárt, bár elmondta a sajtónak, és elvileg el is küldte a polgármesteri hivatalnak azokat, a szakbizottságban nem hozakodott elő velük, az MPP-vel pedig pár kérdésben egyetértettek. Ilyen például a Budvár utcába tervezett városi uszoda áthelyezése a régóta megvenni kívánt Frecska-kertbe, melynek egy része jelenleg magánterület. Ezt azzal indokolták, hogy egyrészt a városrendezési tervben sportcélra van fenntartva, másrészt a sporttevékenységekre szánt infrastruktúra jó, ha egy helyen van: lakosság szempontjából is, meg a többi sportok művelőinek is, akiknek felkészülésében az úszás kiegészítő és regenerációs szerepet kaphat.

A két önkormányzati képviselő nem érti, hogy miért nem haladnak jobban bizonyos projektek, mint a csillagvizsgáló épületének felújítása, amelyről 2018-ban írták alá a szerződést, illetve az idősek foglalkoztató központjának a létrehozása, amely esetében, bár többször nekigyürkőzött, nem tud az előterjesztő egy ütőképes tanácshatározat-tervezetet bemutatni.

Annyi biztos, hogy ezeket, mintegy 11 projektről van szó  – köztük a vár felújítása, a termelői inkubátorház létrehozása stb. – , 2023. december 31-ig be kell fejezni.

Az RMDSZ-frakció, amennyiben javaslataik benne lesznek a határozattervezetben, támogatja a költségvetés elfogadását, elvileg konszenzus van a frakciók között a témában – mondták.