Rizskoch málnalekvárral

Nem kell megijedni tőle, ez olyan, mint a tejberizs. Csak a sütőben készül. És nem véletlenül került oda.

Ha van olyan édesség, amiről sokunknak a gyerekkora jut eszébe, az biztosan a tejberizs. Ez volt az a finomság, amihez mindig volt otthon alapanyag, fincsi volt fahéjjal is, lekvárral is, de kakaóporral is imádtuk.

Egy olyan retró desszert ez, aminek én a sütőben sütött változatát is nagyon szeretem.

Készíthetjük ízlés szerint mazsolával vagy bármilyen aszalt gyümölccsel, tehetünk bele vaníliát, vagy fahéjat, sőt kakaót is szórhatunk bele.

Én most fagyasztott málnából készítettem hozzá friss lekvárt, mert szerintem semmi nem ellensúlyozza jobban a süti édes ízét, mint a fanyar málna.

Hozzávalók:

A málnalekvárhoz:

Elkészítés

Az aszalt áfonyát annyi forró vízbe áztatjuk, amennyi ellepi, és felretesszük.

A rizset egy nagy edénybe öntjük, jöhet rá a tej, a cukor, a só és a vanília. Közepes lángon, folyamatos kavargatás mellett 20-25 perc alatt készre főzzük.

Ha kész van, hagyjuk kissé kihűlni, majd hozzákeverjük a tojások sárgáját. A fehérjéből kemény habot verünk, óvatos mozdulatokkal a rizses masszához forgatjuk, végül pedig hozzáadjuk a leszűrt aszalt áfonyát.

A sütőt 180 fokra melegítjük, egy tepsit vastagon kikenünk vajjal, és belesimítjuk a tejberizset. 35-40 percig sütjük. Akkor van kész, ha picit megbarnult már a teteje.

Hagyjuk teljesen kihűlni, csak utána próbáljuk felvágni.

A málnaszószhoz a fagyasztott málnát a citrom levével összefőzzük. Amikor már majdnem kész, hozzáadjuk a cukrot. Hagyjuk kihűlni, majd ezzel tálaljuk a rizskochot.

Tipp

Ha lekvárt készítünk, a cukrot mindig csak a főzés vége előtti utolsó pillanatokban adjuk a gyümölcshöz, így megtartja a csillogó színét, és nem barnul meg a megkaramellizálódott cukortól.

A cikk megjelenését a Keresztúri támogatta. További recepteket itt találsz »