Most volt, hogy pezsgővel koccintottunk, de már megérkezett a szerkesztőség íméljére a meghívó: január 25-én, csütörtökön 9 órától soros havi tanácsülés lesz.
Az üzenetet meglátva az első gondolatom az volt, hogy kész a tervezet az idei év költségvetéséről, maratoni ülésre készülhetünk. De nem, nincs még kész – bár ez nem zárja ki, hogy a legérdektelenebbnek tűnő témákból lobbanjanak fel viták.
Na, de lássuk, miből élünk!
Tizennégy napirendet tartalmazó listát küldött a polgármesteri hivatal a meghívóhoz csatolva. Jóváhagyásra várnak a 2023. október 26-ai, 2023. november 29-ei, 2023. december 20-ai rendes havi tanácsülések, illetve a 2023. december 12-ei rendkívüli tanácsülés alkalmával készült jegyzőkönyvek. Ha ez meglesz, ülésvezetőt kell választani, Biró Ervin Lóránd mandátuma lejárt.
A polgármesteri hivatalban három betöltetlen pozíciót alakítanának át olyan állássá, amire szükségük lehet. A Jogi, helyi közigazgatási és levéltári irodában egy jogtanácsosi állást alakítanának át kezdő (debutant) tanácsadói tisztséggé. Az Urbanisztikai és vagyonnyilvántartási igazgatóságon lenne szükség munkatársra tanácsadói pozícióban, ezért a Vagyonkezelési és gazdálkodási osztály betöltetlen tanácsadói állását átalakítanák, valamint a Személyi nyilvántartó részlegről egy kezdő tanácsadói posztot alakítanának „haladó” szintű tanácsadói tisztséggé.
Kinek jár és mi jut?
Érdekesnek ígérkezik az a tervezet, amely az otthoni ellátásra szoruló és szociális segélyben részesülő személyek szociális juttatásának megállapításáról szól.
Hasonló témánál maradva, a szociális tevékenységek fejlesztését érintő éves tevékenységi terv is elfogadásra vár. A tervezetben többek között arról írnak, hogy milyen szolgáltatásokra lehet számítani, mekkora költségvetést irányoztak elő ezekre, milyen forrásból finanszírozzák ezt a szervezetek, illetve, hogy mely szociális szolgáltatások lettek számukra kiszerveze és ezeknek mekkora az értéke. Ilyen például az otthongondozás (402.500 lej), a hajléktalanszálló (372.000 lej), a felnőttek és idős emberek nappali központja (107.360 lej), a nappali gyermekfoglalkoztató központ (208.500 lej), a fogyatékkal élőknek nyújtott szolgáltatások (160, illetve 60 ezer lej), a családi foglalkoztató gyerekeknek (162 ezer lej).
Partner alapítványok és egyesületek a Gyulafehérvári Caritas, a Hargita Megyei Sérültek Egyesülete, a Pro Down Alapítvány, a Híd az Égen Egyesület és a Diakónia Keresztyén Alapítvány is, a nekik szánt anyagi hozzájárulások összértéke közel 1 millió 500 ezer lej. Két újonnan létrehozott egységről is írnak, egy nappali idősfoglalkoztatóról és Hargita Megyei Sérültek Egyesületének tevékenyégeiről. Ezekre összesen 220.000 lejt szánna a városháza.
Tesszük ide, tesszük oda
A többi tervezet pedig területek, ingatlanok magánból közvagyonba, közvagyonból magántulajdonba való helyezését, a használati jogok átadását, a tervezetek módosítását tartalmazza. Ott van máris, hogy a város magánvagyonba vesz két kaszálót, amit el akar cserélni a Kamilla utca fejlesztéséhez szükséges területek tulajdonosaival.
Aztán a prefektúra kérésére módosítanának egy tavaly májusban hozott, közvagyonba vételről szóló határozattervezetet, amely bizonyos területek, egészen pontosan Székelyudvarhely kül- és belterületén elterülő patakok és csatornák tulajdonjogát tisztázná.
Szintén módosítanák azt a szerződést, amellyel a köztisztasági szolgáltatás feladatát ruházza át a város az RDE-re. Itt merülnek fel kérdések, mivel a tervezethez csatolt szerződés szerint bizonyos dolgokat, mint például a kavics, homok, egyéb földhulladékok elszállítása közterületről, vagy a lakossági szelektív hulladékának átválogatása, illetve annak maradékának a szemétlerakóba való szállítása nem képezi a szerződés tárgyát.
Van még tervezetmódosítás, hölgyeim és uraim, azé a tervezeté ami egy, a város magántulajdonában lévő ingatlant közvagyonná nyilvánít. A szóban forgó ingatlan a Haáz Rezső utca 4. szám alatt van, az Urbana Rt. székhelye. Itt arra lenne szükség, hogy a területrendezéshez és garázsépítéshez a két telket – az épület alattit és az udvart – együvé telekkönyvezzék, azaz „összeragasszák” őket telekkönyvileg. Az egyik telek, az épület alatti közvagyon, a másik magánvagyon. Ahhoz, hogy építkezni lehessen, az kell, hogy az udvar is közvagyonba kerüljön. Ezt a határozatot elfogadták tavaly, azonban a prefektúra kifogásolta, hogy a határozatban nem szerepel, hogy az egy közhasznú terület, pedig a törvény szerint szerepelnie kellene.
A Tulipán utcában a 15 és a 15A szám alatt található ingatlanokat, melyek a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének tulajdonát képezik, a város ingyenesen 25 évre használatba veszi, a Ficánka napköziotthon fog benne működni. Érdekesség az ügy kapcsán: a vadiúj épület ünnepélyes átadása síppal, dobbal, s nádi hegedűvel történt meg, még 2023. március 13-án, de a kismadarak azt csiripelik, hogy a gyerekek még nem vették birtokba az új helyüket.
A Kőbánya utca – a napirendben valamiért viszont Téglavetők utcát ír – zónájában köztulajdonba veszik egy magáncég területét utca, közterület és járdák létrehozása céljából.
A Bethlenfalvi zónában a város tulajdonában található területek használati jogát és szolgalmát adják át a szolgáltatónak, hogy víz- és szennyvízvezetéket építsen ki.
A Napraforgó utcában pedig a kivitelezett elektromos hálózat bővítési beruházás tárgyát képező javak magántulajdonba vételéről döntenek, illetve ezek használati jogának átadásáról, az Electricának.
Meg még ez is
A meghívó mellé csatolt napirendek között nem említik, de január 24-én, szerdán a polgármesteri hivatal Facebook-bejegyzése szerint, kedd délután szakbizottsági ülés volt a városházán. A hivatal alkalmazottainak érdekképviselete – a frakciókkal való egyeztetéseket követően – egy újabb javaslatot terjesztett elő a sokat vitatott bérrácsra vonatkozóan. A szakbizottsági támogatást megkapta a tervezet, amely kiegészítésként felkerül a csütörtöki tanácsülés napirendi pontjai közé.
Nos, ennyit erről, akkor holnap!