Péntek este nyitva lesznek a szakközépiskolák

Magyarországi mintán és rendszeren alapul a Hargita megyei program.

Tavaly a járvány miatt elmaradt, idén online szervezi meg a Szakmák Éjszakáját a Hargita megyei tanfelügyelőség, a szakközépiskolákkal együttműködve – jelentették be az április 14-ei online sajtótájékoztatón.

A pályaorientációs rendezvény kimondott célja a különféle szakképzések, szakmák népszerűsítése nem csak a VIII. osztályosok körében, akik iskolaválasztás előtt állnak, hanem akár kisebbeknek és nagyobbaknak, sőt a felnőtteknek (szülőknek, pedagógusoknak) is ajánlják a bekapcsolódást. Abban különbözik egy hagyományos iskolai nyílt naptól, hogy játékosabb, kötetlenebb, interaktív, és inkább a szakmákról szól, mint az iskolákról, mondták a szervezők.

Nem az a baj, hogy sokan elméleti középiskolákba akarnak iratkozni, hanem hogy nem is tudják, mi van a szakközépiskolákban. A helyes döntéshez szükséges ez a fajta tájékoztatás, hogy minél több diákot vonzanak be a szakképzésbe, mert egyből nem telnek meg mindenhol a helyek, s jellemzően oda iratkoznak, ahová megy a nagytestvér vagy a szomszéd, ha nem tudnak eleget az adott iskoláról – indokolták a tanfelügyelőség munkatársai a program szükségességét, amelyhez majdnem minden Hargita megyei szakközépiskola csatlakozott.

A megye 21 szakközépiskolájából 18 nevezett be közel 90 programmal, Udvarhely térségéből a Bányai János, a Kós Károly, az Eötvös József, a szentegyházi Gábor Áron, a korondi és a keresztúri Zeyk Domokos vesz részt.

Mikor, hol lehet bekapcsolódni?

A több részből álló, iskolánként párhuzamosan zajló online esemény április 16-án, pénteken este 18 és 21 óra között lesz követhető egy gyűjtőhonlapon, amelyet magyarországi partnereiktől vett kölcsön a Hargita megyei tanfelügyelőség, miután egy szegedi látogatáson felfedezték és jó ötletnek találták.

Négyféle program lesz az említett időszakban: a honlapon zölddel jelölték a szakmakipróbáló programokat, narancssárgával az interaktív programokat, kékkel az előadásokat, bemutatókat, illetve az üzemlátogatások lilával.

Település, iskola, szakma és időpont szerint is lehet keresni, szűrni a programok között.

A látványvideókban életképeket fognak vetíteni arról, miként zajlik a tanítás, a sport- és szabadidőstevékenységek; szakmai bemutatók lesznek kísérletekről, szakmai fogásokról, illetve az iskolákat népszerűsítő videók is lesznek.

Az online interaktív játékok is a szakmákat mutatják be maximum 15 percben, és szimbolikus nyereményeket (édességet, könyvet, valamilyen saját terméket) is sorsolnak ki azok között, akik sikeresen teljesítik, és beírják a kapott kódot. Lesz például KRESZ-teszt és szabadulószobák is, ígérték.

A beszélgetések tömbben az iskolaigazgatók tájékoztatói hangzanak el, videókonferenciákat indítanak vállalkozókkal, és a különféle szakmai fórumokon írásban lehet beküldeni kérdéseket és írásban válaszolnak rájuk.

A virtuális szakmakipróbálás abból fog állni, hogy a résztvevő tanuló otthon elkészít egy terméket vagy ételt, megterít vagy barkácsol, ezeket a szakmai feladatokat előzőleg felvett vagy élő videók alapján tudják majd megvalósítani.

Az udvarhelyi iskolák kínálata

a következőképpen néz ki:

Ami a rendezvény utóéletét illeti, a szervezők mérni fogják, hogy az idei felvételin lesz-e már valamiféle érezhető változás, valamint jövőben már szeretnék élőben is megszervezni, ha engedi a járványügyi helyzet, hogy – az eredeti elképzelés szerint – az iskolában tudjanak olyan tevékenységeket is kipróbálni az érdeklődők, mint a traktorvezetés vagy együtt süthetnének valamit a tanulók.