A román hadsereg az ország minden megyéjében alkalmaz önkéntes tartalékosokat, Ãgy Hargita megyében is várják a jelentkezni vágyókat legkésÅ‘bb pénteken, november 10-én a csÃkszeredai katonai nyilvántartó központban – tájékoztat a Maszol hÃrportál.
Az önkéntes tartalékosok havi juttatásban részesülnek, idejük jelentÅ‘s részét otthon tölthetik, vagy civil munkát is vállalhatnak, az alkalmankénti kiképzéseket leszámÃtva szinte végig civilként tevékenykedhetnek.
A kiképzések évi két-három hetet vesznek igénybe, melynek idÅ‘tartamára az általuk betöltött katonai beosztásuknak megfelelÅ‘ fizetést kapnak, ami megegyezik a hasonló beosztást betöltÅ‘ aktÃv katonákéval. A kiképzéseken kÃvül civilként folytatják szokásos tevékenységüket, a tartalékosként betöltött katonai beosztásuk fizetésének 30 százalékát is megkapják, ami nettó 800-1200 lej is lehet rangtól és végzettségtÅ‘l függÅ‘en. Tehát, amÃg a hivatásos katonák nap mint nap szolgálatban vannak a katonai egységüknél, ahol alkalmazva vannak, az önkéntes tartalékos katonák csak a kiképzés és a küldetések végrehajtásának idÅ‘szakában tartózkodnak az egységeiknél bizonyos – Ãrják Mihail Botezatu Å‘rnagy, a toborzási iroda vezetÅ‘jének tájékoztatására hivatkozva.
A Hargita Megyei Katonai Központban november 10-ig várják az önkéntes tartalékosok jelentkezését, akiknek alkalmasságát fizikai és pszichológiai teszteken vizsgálják november 17-ig, amit az egészségügyi vizsgálat követ november 24-ig. A beiratkozáshoz szükséges iratokat, kérést a katonai központban lehet kitölteni, mellékelni kell a személyi igazolvány, a gépjárművezetÅ‘i engedély, a katonai szolgálatot igazoló irat, valamint az iskolai végzettséget igazoló dokumentumok eredetijét és másolatát, ugyanakkor az erkölcsi bizonyÃtványt is be kell mutatni.
A Hargita Megyei Katonai Központban az érdeklÅ‘dÅ‘k részletes tájékoztatást kapnak az önkéntes tartalékosként való katonai szolgálat teljesÃtésének elÅ‘nyeirÅ‘l (egészségbiztosÃtás, orvosi- és gyógyszerellátás, beilleszkedési támogatás, egyebek), a toborzási és a kiválasztási folyamat szakaszairól. ElsÅ‘ alkalommal 4 éves periódusra kötnek szerzÅ‘dést a felvételt nyert jelentkezÅ‘vel, majd az ezt követÅ‘ szerzÅ‘dések idÅ‘tartama már 3 évre fog szólni. A szóban forgó katonai szolgálatra bármelyik 18 évet betöltött állampolgár jelentkezhet, a katonák számára 50, mÃg tisztek esetében 55 év a felsÅ‘ korhatár – olvasható a Maszolon.