Pendülnek a húrok Székelyudvarhelyen is!

Elkezdődött a 19. Harmonia Cordis Nemzetközi Gitárfesztivál, amely két városban 39 nemzetközi és hazai gitárművész számára biztosít fellépési lehetőséget. A 2024-es rendezvényre a szervezők Marosvásárhelyen augusztus 6. és 11. között a város különböző pontjain, Székelyudvarhelyen pedig augusztus 7. és 10. között a Szent István terembe várják a gitárzene kedvelőit.

19. Harmonia Cordis Székelyudvarhely, első nap / a szerző felvétele

Ahogy az a programfüzetből kiderült, idén is a visszatérő fellépők közé tartozik a székelyudvarhelyi születésű Vajda Beáta és a bikafalvi származású Forgács Rudolf. Beáta 2017 óta rendszeres résztvevője az eseménynek, és a szerdai nyitónapon a Tritonus Guitar Trio, valamint az ausztriai Pusztai Antal mellett lépett fel Udvarhelyen. Rudolf 2019 óta vesz részt a fesztivál különböző programpontjaiban, idén Székelyudvarhelyen, a fesztivál negyedik napján, azaz augusztus 10-én, szombaton 18:00-tól lép fel a székelyudvarhelyi Szent István teremben.

Forgács Rudolf / forrás: Harmonia Cordis

Az idei évben Rudolffal beszélgettem a fesztiválról és annak programjáról. Kíváncsi voltam, hogyan értékeli a fiatal zeneművész a Gitárfesztivált, milyen módon kapcsolódik be a különböző programokba, valamint kik azok a gitárművészek, akiket különösen nagyra tart.

Ezen a fesztiválon léphettem fel először nagyközönség előtt

Rudolfot harmadikos korában kezdte el érdekelni a gitár. Az általános iskolát követően, felvették a Dr. Palló Imre Művészeti Líceumba, ahol szakmai közegben fejleszthette tovább az addig magánúton megszerzett tudást. Ekkoriban figyelt fel rá a fesztivál főszervezője, a székelyudvarhelyi származású Beke István Ferenc, aki 2019-ben, tizedikes korában már fel is kérte a fiatal tehetséget, hogy lépjen fel a fesztiválon. Ez volt Rudolf első, líceumtól független, nagyközönség előtt adott koncertje, valamint bemutatkozási lehetősége.

Az évek teltével a fiatal gitáros a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémiára felvételizett, ahol jelenleg is Beke István Ferenc egyik tanítványa. Mostanra Rudolf már nem csak állandó fellépőként van jelen a székelyudvarhelyi helyszínen,  Marosvásárhelyen önkéntesként segít a teljes programsorozat kivitelezésében.

Két fő pillérre épül a fesztivál

Kérdésemre, hogy hogyan is kell elképzelni egy ilyen fesztivál felépítését, Rudolf elmondja, hogy a Harmonia Cordis két fő pillére épül. Egyrészt megtalálhatóak a programban az esti koncertek, másrészt pedig a délelőtti mesterkurzusok. A mesterkurzusok során a szervezők által meghívott neves gitárművészek személyes konzultációs lehetőséget biztosítanak az érdeklődők számára. Egy-egy ilyen konzultációs alkalom negyvenöt percig tart, amely során a mesterkurzusra jelentkező, egy előre jól begyakorolt darabot játszik le a mesterkurzust tartó tanárnak. A mű lejátszását követően az oktató különböző meglátásaival próbálja segíteni a résztvevőt, hogy hogyan is fejleszthető tovább a szóban forgó darab. Az elméleti tanácsokon kívűl a mestereknek lehetősége van demonstrálásra is, hisz mindegyiküknél található egy-egy saját gitár, amelyen lejátszák, hogy ők hogyan is gondolnak egy-egy részletet. A mesterkurzus végén a jelentkezőknek a konzultáció során elhangzott tanácsok alapján lehetőségük van továbbfejleszteni az adott művet, valamint gyakorlatba ültetni az elsajátított praktikákat, amely remek továbbfejlődési lehetőséget biztosít számukra.

Egy-egy ilyen konzultáció ára eléggé borsos lehet, viszont Rudolf itt kiemeli az önkéntesség egyik előnyét, miszerint az önkéntesek úgy a mesterkurzusokon, mint a teljes programsorozaton ingyen vehetnek részt.

„A világ legnagyobb neveit hozzák el”

Azt gondolom, hogy aki nem gitáros, az soha sem fogja megérteni, sajnos. De esküszöm, hogy ez Európa második vagy harmadik és Kelet-Európa azt hiszem első legnagyobb gitárfesztiválja. Tehát a világ legnagyobb nevei vannak ide elhozva évről-évre.”  válaszol Rudolf arra a kérdésemre, hogy miért is érdemes egy ilyen fesztiválon akár önkéntesként, akár a közönség soraiban ülő zenekedvelőként résztvenni.

Mindemellett hozzá teszi azt is, hogy a részvétel már-már egyfajta presztízs kérdésként is szemlélhető. Úgy érzi, hogy ha nem tudna részt venni valami okból a fesztiválon egy nagyon erős FOMO (erős félelem attól, hogy mások tartalmas élményeket szereznek nélkülünk – szerk. megj.)  érzés ragadná magával – „Amikor látom, hogy milyen neveket hoznak el évről-évre,  meg sem fordul a fejemben, hogy ne menjek el. Egyszerűen it kell lenni,  mert itt zajlik az élet.”

A vásárhelyi helyszín kulcsfontosságú, Udvarhelyen most kezd el újra kialakulni az érdeklődés

Beszélgetésünk egy következő pontján arról kérdeztem Rudolfot, hogy hogyan vélekedik a fesztivál két helyszínéről, valamint miért tartja fontosnak az egyiket valamint másikat. Elmondása szerint a marosvásárhelyi helyszín annyira összenőtt a fesztivállal, hogy az mára már szinte megváltoztathatatlan: „Az évek alatt annyira összefonódott a fesztivál az emberekkel és a marosvásárhelyi várral, hogy ezt a kapcsot már nem nagyon lehet elvágni.” Míg Vásárhelyen a fesztivál pezsgést jelent a város számára, addig Udvarhelyen még csak most kezd érdekesnek tűnni a kezdeményezés. Rudolf elmondja, hogy ő amikor 2019-ben először lépett fel, emlékszik, hogy a családtagokon kívül tizenöt fő volt a helyszínen. Ez a szám, négy évvel később, 2022-ben már akkorára növekedett, hogy betelt a Művelődési Ház kis terme.

Arra is rákérdeztem, hogy mit gondol erről a helyzetről, miként látja a fesztivál udvarhelyi jövőjét. Válasza eléggé pontos és határozott volt: „Azt kell mondjam, hogyha István nem lenne udvarhelyi, akkor feladta volna már Udvarhelyt. Viszont most örülök, hogy így kitartott mellette, és remélem, hogy ezután is eljönnek legalább ennyien.” 

Egyszerűen mindenki itt van.

Végül arra voltam kíváncsi, hogy ha Rudolf hívhatna előadót a fesztiválra, ki lenne az a művész, akit leginkább meghallgatna. Válasza gyors és egyszerű: „Egyszerűen mindenki itt van.  Aki számít és akit szeretnék hallani, az ha nem idén, akkor jövőben el jön, vagy már volt a tavaly.”

A fesztivál Marosvásárhelyen egészen vasárnapig, Székelyudvarhelyen pedig szombat estig várja az érdeklődőket. A teljes programja megtalálható a Harmonia Cordis honlapján, valamint helyszíni bontásban az alábbi Facebook-eseményeknél: a marosvásárhelyi program itt, a székelyudvarhelyi pedig itt.