Nem állt előtte a családjából papi életpálya, példa, ennek ellenére kicsi korától készül hivatását gyakorolni. Makkai-Ilkei Ildikó bencédi unitárius lelkésszel beszélgettünk ittléte tizenhét évéről.
Fotó: Gál Barna
A madarak már a tavaszról csicseregtek a fákon, tiszta idÅ‘ és gyönyörű napsütés fogadott Bencédben. Az emberek munkálkodtak: fát metszettek, a ház körül takarÃtottak, veteményeztek a kertekben.
Makkai-Ilkei Ildikóval, a helyi unitárius lelkésszel a papilak udvarán beszélgettünk személyes kihÃvásokról, a gyülekezet születésének tizenhét éves történetérÅ‘l.
2006 az önállósodás éve Bencédben, ekkor vált le a székelyszentmihályi anyaegyházközségről. Tizenhét év nem kevés idő, ennyi idő alatt a gyermek szinte felnőttkorú lesz.
– Nagyot változott a világ azóta. Visszaemlékszem az elsÅ‘ idÅ‘sek vasárnapjára, a templom tele volt fejkendÅ‘s, viseletbe öltözött öreggel, amit a száznegyven fÅ‘s gyülekezethez hasonlÃtva hihetetlenül sok. 2006-ban önállósodott az egyházközség, elsÅ‘ lelkésznek kaptak egy huszonhat éves, világot megváltani akaró, zöldfülű papot, aki ráadásul nÅ‘ként is bizonyÃtani szerette volna rátermettségét – kezdi a lelkész a beszélgetést.
Nem állt előtte a családjából papi életpálya, példa, ennek ellenére kicsi korától készül hivatását gyakorolni. Felnéz tavaly elhunyt édesapjára, aki egyénisége, közösségi szerepvállalása és munkássága által meghatározta lánya életét is.
– Volt nekem egy kicsi füzetem, amit harmadik-negyedik osztályos koromban Ãrhattam tele, már abban lejegyeztem, hogy pap akarok lenni. Pap egy kicsi faluban. Édesapám tizenhat évig volt polgármester a szülÅ‘falumban, Vargyason. Emellett költÅ‘ként, Ãróként is számon tartották. TÅ‘le tanultam a nemzetemért, egyházamért való munkálkodást. Érdekel a múlt, ezért nagy szerencse, hogy munkaköri leÃrásom szerint azt tehetem, amit szeretek, szenvedéllyel kutatni a múltat, beszélgetni az idÅ‘sekkel – mondja a lelkész, aki életút interjúkat készÃtett a falu idÅ‘seivel, gyűjtötte a régi kor dokumentumait.
Emlékszoba családi ereklyékkel
A Makkai és Ilkei család büszke ősei hagyatékára, saját házukban emlékszobát rendeztek be a családi hagyatékból. A lelkész nem titkolt terve könyvben is megjelentetni az Ilkei családhoz tartozó első világháborús levelezést, ami több mint négyszáz darab levelet tartalmaz.
Mivel az egyházközség frissen indult el önálló útján, meg kellett teremteni a működéshez szükséges kereteket, a közösség áldozatvállalása után megvásárolták a régi iskola épületét, amit feljavÃtva, kibÅ‘vÃtve papilakként használnak azóta.
– A bencédiekrÅ‘l csak jót tudok mondani, nem is tehetek mást, hiszen elfogadtak engem, befogadták a családomat. A tervek, lendület mellett nagy kihÃvásként éltem meg az egyházépÃtés mellett a közösségi élet felpezsdÃtését. Odaálltam a világi események mellé, tagja vagyok a szÃnjátszó csoportoknak. Ifjúsági egyletet, nÅ‘szövetséget indÃtottam, igyekeztem a közösség minden tagjához szólni. Nagysikerű falutalálkozókat szerveztünk, kopjafát állÃtottunk az 1848-as hÅ‘sök tiszteletére. Az eredmény a bencédiek hozzáállásának köszönhetÅ‘, erÅ‘sen összetartó közösséget ismertem meg itt – példaként a járvány elÅ‘tt szervezett Ekhós szekér nyomában elnevezésű szÃnjátszó találkozót hozza fel, amikor a falu száz százalékban kivette a részét a szervezésbÅ‘l.
Bár a koronavÃrus-járvány sokunk számára a bezártságból fakadó rossz emlékekkel párosul, Ildikó ebben a helyzetben is feltalálta magát, az idÅ‘szakot a faluban fellelhetÅ‘ régi családi dokumentumok, használati tárgyak összegyűjtésével töltötte.
– 2019-ben az egyházközség vásárolt egy régi portát, itt található egy tornácos, régi ház. Ebben az épületben szerettünk volna egy emlékszobát berendezni a faluban született neves személyiségeket bemutatva. Mivel ez szűkösnek bizonyult, az eltervezett célokat nem tudtuk megvalósÃtani, ellenben a magyar kormány támogatásával elkezdtük megépÃteni, átalakÃtani a régi portán található csűrt, ahol interaktÃv kiállÃtás keretében sikerülni fog ez. A kultúrcsűr közösségi térként használható, a mellette lévÅ‘ nagyobbik házat vendégek fogadására, a tornácos házat a helyi emlékek bemutatására alakÃtjuk ki – mesél energikusan az egyházközség terveirÅ‘l a lelkész.
Honnan töltekezik, hogy lehet bÃrni az állandó pörgést? – teszem fel a kérdést neki.