Pantelimon-ügy: újabb lemondások és vizsgálatok

Augusztus 20-án, kedden tárgyalja a fellebbviteli bíróság a Szent Pantelimon Klinkai Kórház két orvosának az előzetes letartóztatásból való szabadlábra helyezés iránti kérelmét.

Fotó: Inquam Photos / Octav Ganea

A két orvosnőt emberöléssel és emberölési kísérlettel vádolják. Mindketten augusztus 8-a óta vannak előzetes letartóztatásban a Szent Pantelimon Kórház intenzív terápiás osztályán történt gyanús halálesetek miatt. A Bukaresti Kerületi Bíróság ügyészsége azzal vádolja a két orvost, hogy egy 54 éves, súlyos állapotban lévő beteg halálát okozták azzal, hogy két különböző napon csökkentették a noradrenalin adagját, ami szív- és légzésleálláshoz, majd a beteg halálához vezetett. 

Az esetről bővebben itt számoltunk be.

Lemondott az intenzív osztály vezetője

Néhány napja számoltunk be arról, hogy augusztus 13-án a fővárosi rendőrség kihallgatta az intézmény intenzív terápiás osztályának vezetőjét, Florina Pompiliant, aki augusztus 19-én személyes okokra hivatkozva lemondott tisztségéről. 

A kórház szóvivője, Fiorela Mitoiu az Agerpres-nek hétfőn elmondta, az intenzív terápiás osztály vezetését a sok éves tapasztalattal rendelkező Cornelia Tîrîş aneszteziológus főorvos vette át, akinek célja a tevékenység szakszerű folytatása és a kórházi osztály iránti bizalom visszaállítása.

Lemondása után Florina Pompilian aneszteziológus főorvosként folytatja tovább tevékenységét a kórházban – tette hozzá a szóvivő.

Az egészségügyi minisztert is lemondatnák

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Emanuel Ungureanu feljelentést tett hétfőn a legfőbb ügyészségen Alexandru Rafila egészségügyi miniszter ellen, aki szerinte hivatali visszaéléssel és szolgálati hanyagsággal gyanúsítható a bukaresti Szent Pantelimon Kórháznál áprilisban elrendelt ellenőrzések kapcsán.

Ungureanu a miniszter egyik személyes tanácsadója, Octavian Melintescu, illetve a szaktárca ellenőrző testületének volt vezetője, Sorin Luca ellen is feljelentést tett ugyanebben az ügyben.

Az ellenzéki párt képviselője az ügyészségre érkezésekor azt nyilatkozta, a tárcavezető a 2006/95-ös törvény 16 cikke ellen is vétett. Rámutatott, amint Rafilának tudomására jutott, hogy a kórház intenzív osztályán 48 óra alatt gyanús körülmények között meghalt 20 ember, a törvény értelmében azonnal el kellett volna rendelnie egy összetett ellenőrzést, és ezt egy olyan testületnek kellett volna elvégeznie, amelyben egy intenzív terápiás szakorvos mellett az Állami Egészségügyi Felügyelőség, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, a román gyógyszerügynökség (ANMDMR), valamint az orvosi kamara is képviselteti magát.

Az egészségügyi minisztérium ellenőrző testülete április 12. és 16. között vizsgálódott a bukaresti Szent Pantelimon Kórháznál, de nem talált szabálytalanságokat, úgy ítélte meg, hogy az intenzív osztályon történt gyanús halálesetekkel kapcsolatos bejelentések „a vezetőség és a bejelentést tevő személyek közötti rossz kommunikációra vezethetők vissza”.

Később az egészségügyi miniszter elismerte, hogy a testület ellenőrzése „nem a halottakra irányult”, hanem az adminisztratív eljárások betartását vizsgálta.

Az orvosi kamara is elrendelt egy vizsgálatot az egészségügyi intézménynél, és arra a következtetésre jutott, hogy az április 4. és 7. között elhunyt betegek az érvényben levő protokoll szerinti ellátásban részesültek, nem merül fel a gyanú, hogy gyilkos szándékkal csökkentették volna a betegek gyógyszeradagját.

Nemrégiben egyébként az egészségügyi miniszter, és a miniszterelnök is úgy vélekedett, hogy nem indokolt Rafila lemondása.

Független szakértői vizsgálatot akarnak

Rafila a Ciolacuval folytatott megbeszéléseket követően hétfőn bejelentette, hogy független szakértői vizsgálat elvégzését kezdeményezik a bukaresti Szent Pantelimon Kórházban.

A Victoria-palotában adott nyilatkozatában az egészségügyi miniszter rámutatott, a tanácskozáson egyetértettek abban, hogy helyre kell állítani a bizalmat a romániai egészségügyi rendszer és orvosai iránt, és „egyszer és mindenkorra véget kell vessenek a különböző orvosi szakterületek, a média és az orvosi szakma egyes képviselői közötti vitáknak”. Megállapodtak, hogy független szakértői vizsgálat elvégzését fogják kérni a Szent Pantelimon Kórházban, és ennek érdekében felveszik a kapcsolatot az Európai Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Társasággal és a Nemzetközi Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Társasággal.

A miniszter hangsúlyozta, hogy elsősorban az egészségügyi rendszer iránti bizalmatlanság miatt aggódik, és nem amiatt, hogy esetleg távoznia kell a tárca éléről.

Megemlítette, hogy felújítják a Szent Pantelimon Kórház bizonyos részlegeit, ugyanakkor elkezdik az intézmény digitalizálási folyamatát.

Az újságírók azon kérdésére, hogy benyújtotta-e a kormányfőnek a miniszteri ellenőrzőtestülete által végzett ellenőrzésről szóló jelentést, Rafila azt válaszolta, hogy ellenőrző testülete minden kért dokumentumot elküldött a miniszterelnöki testületnek, ezek azonban nem nyilvánosak.

Mindeközben Brassóban

pénteken, augusztus 16-án eszméletlen állapotban találtak egy férfit egy közvécében. A hatóságok feltételezése szerint orvos lehet a férfi, helyi források szerint pedig a bukaresti  kórházban történt elhalálozások kapcsán emberöléssel vádolt egyik orvosnő párja. A férfi magához tért, de egyelőre nem tudták kihallgatni.

A brassói ügyészség szombati tájékoztatása alapján az 53 éves férfit a brassói sürgősségi kórházba szállították, majd onnan a helyi katonakorházba vitték. Az Observatornews.ro tudomása szerint üres gyógyszerfiolák voltak a férfi mellett, azt pedig a hatóságok is megerősítették, hogy azt infúzió formájában adta be magának.

„A férfi jelenleg eszméleténél van, de a rendőrök még nem tudták kihallgatni. Az előzetes vizsgálatok nyomán feltételezzük, hogy az 53 éves férfi intenzív terápiás orvos, miután mellette volt az arra utaló kitűző” – írja közleményében az ügyészség.

A kitűzőn szereplő név állítólag a bukaresti Szent Pantelimon Kórházban történt elhalálozások nyomán zajló nyomozásban is érintett, sajtóinformációk szerint ugyanis a férfi az egyik letartóztatott és minősített emberöléssel vádolt doktornő, a sajtóban csak „kaszáshölgyként” emlegetett Maria Miron barátja lehet. Úgy tudni, hogy ő a fővárosi katonakórházban dolgozik, de több magánklinikával is szerződésben áll. A hatóságok augusztus 7-én hallgatták ki a Pantelimon-ügyben.

Mint később a védelmi minisztérium illetékesei megerősítették, a brassói közvécében talált férfi a bukaresti katonakórház intenzívosztályának egyik orvosa. Cristian Laurențiu Pleșa-nak ezredesi rangja van, úgy tudni, hogy Maria Miron vele beszélt arról, hogy hogyan próbálja megmagyarázni a noradrenalin dózisának csökkentését.

A védelmi tárca közölte, hogy a katonakórház ellenőrizte a raktárkészletét és nincs hiányzó fiola abból a gyógyszerből, amelyet Pleșa infúzión keresztül beadott magának.

Forrásaink: Agerpres, Hotnews, News.ro, Maszol, Transtelex.