Országos mélypont, de Udvarhely és a megye javított

Hétfőn, augusztus 26-án, egy perccel dél előtt közzétette az oktatási minisztérium a pótérettségi eredményeit a bacalaureat.edu.ro oldalon és a vizsgaközpontokban. Országos szinten az elmúlt hét év legrosszabb eredményei születtek, míg Hargita megyében és Székelyudvarhelyen a sikerességi arány magasabb az egy évvel ezelőttinél.

Székelyudvarhelyen

237-en próbáltak újból érettségi diplomát szerezni a 2024-es pótvizsgákon. Közülük 62-en örülhetnek sikeres érettséginek, ez 26 százalékot jelent, ami 11 százalékkal jobb arány, mint tavaly. 

A Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumból 8 tanuló iratkozott be a pótérettségire, és mind meg is jelentek. A vizsgázók fele sikeresen teljesítette a követelményeket, míg a másik fele nem. A legmagasabb média 7,93 volt. Egy kivételével – neki a történelem nem sikerült – mindenkin a román vizsga fogott ki.  

A Marin Preda Elméleti Líceumból 26-an jelentkeztek, ketten meggondolták magukat, és nem jelentek meg a vizsgán. Ebből az iskolából hat diák örülhet sikeres pótérettséginek. A legmagasabb átlag 7,01 volt. Hét diáknak nem lett meg a hatos átlaga, bár nagyon közel jártak hozzá.

A Dr. Palló Imre Művészeti Líceumból 43-an iratkoztak, hárman végül nem jelentek meg, és 9-en örülhetnek átmenőnek. A többieken mind kifogott a román, de voltak olyanok, akiken a földrajz, töri vagy anyanyelv is. A legjobb átlag 7,22 lett.

A Benedek Elek Pedagógiai Líceumból az érettségin egyetlen diákot vágtak el, akárcsak tavaly vagy azelőtt. Így a pótvizsgára egyetlen diák iratkozott, sikerült is neki, az átlaga 8-as. 

A Bányai János Műszaki Szakközépiskolából 55-en iratkoztak a vizsgákra, de hárman meggondolták magukat. Az átmenő 10 diáknak lett meg, a legmagasabb átlag 6,93. Itt is főleg a román volt a mumus. Legalább voltak néhányan a sikertelenül vizsgázók között, akiknek meglett a román ötös, de a biosz vagy a matek már nem. 

Az Eötvös József Szakközépiskolából bár 51-en iratkoztak, négyen végül nem vettek részt a vizsgán. Tíz diáknak lett meg az átmenő. A legmagasabb média 7,07. A többiek egy kivételével mind buktak románból. Néhányan másból is. 

A Kós Károly Szakközépiskolából 41 tanuló iratkozott a vizsgákra, de csak 40-en vizsgáztak, egy meggondolta magát. 18 diáknak minden tantárgyból sikerült átmenőt szereznie és a 6-os átlagot is elérnie. Egynek az utóbbi nem jött össze, a többieken mind kifogott a román. Néhány diákon pedig még más tantárgy is. Itt a legmagasabb média 8,25. 

A Tamási Áron Gimnáziumból 12 tanuló iratkozott be a pótérettségire, négyen örülhetnek sikeres pótérettséginek. Egy diáknak nem lett meg a hatos átlag, a többieknek pedig a román ötös. A legmagasabb átlag 6,71.  

Hargita megyéből

összesen 909-en jelentkeztek az őszi érettségire, 150-nel többen, mint egy éve. 811-en (89%) jelentek meg a vizsgákon, 184 diák kapott átmenőt (20,2%), azaz a sikerességi ráta minimálisan nőtt a tavalyi 17,8%-hoz képest. 

Románból 767-en iratkoztak, csupán 162-nek sikerült a vizsgája, anyanyelvből 201-en, 160-an jártak sikerrel. Matematikából és történelemből 323-an próbáltak szerencsét, 111-en örülhettek az átmenőnek. A választott tantárggyal 272-en próbálkoztak újra, 108-an kaptak 5-ösnél nagyobb jegyet. 

A legjobb média egy csíki Octavian Gogás diáké, a Kósos legjobb átlag megyeszinten a második helyre volt elég, őt követi egy keresztúri, majd egy csíki, az ötödik pedig az egyetlen Pedás pótérettségiző megyeszinten. 

Országosan

a pótérettségin részt vevők 24,37%-a szerzett átmenőt az Edupedu számításai szerint. Ez az elmúlt hét év legalacsonyabb aránya, nagyjából 5 százalékkal kisebb a tavalyi eredményeknél.

A vizsgákon összesen 33.676-an vettek részt – 65,47% a mostani évfolyamból került ki –, 8.206 jelöltnek sikerült 6-os vagy annál magasabb átlagot elérnie.

Az óvásokat augusztus 26-án 18 óráig lehet benyújtani a vizsgaközpontokban. A végső eredményeket augusztus 30-án hozzák nyilvánosságra.