Fotók: Fishing on Orfű Facebook-oldala
Három hét múlva, június 26-án nyitja kapuit a Fishing on Orfű fesztivál, amely miatt a Mecsek dombjai közt található mesterséges tavak partján található Panoráma kemping már kultikus helyszínnek számít a magyarországi fesztivál palettán. Ezúttal meglepő módon nem teltházas a 16. kiírás, a szombati napra kapható még néhány napijegy. Még…
Noha megszoktuk már, hogy a zenei program meghirdetése előtt, már szilveszterre elfogy a bérletek nagyrésze, a húsvétkor piacra dobott napijegyeket is gyorsan elkapkodják, ne riasszon ez el senkit, vásároljon magának itt egy jegyet szombatra, nem lesz olyan rossz az a zárónap. Általában nehéz egy olyan fesztivált ajánlani, amelyik évek óta teltházas, mikor nekiülök méltatni a Fishinget, mégsem tudom rövidre fogni.
Már lerágott csont, hogy A kutya vacsorája mekkora kulturális útravalóként szolgál, hogy a víziszínpad backstage-be be lehet úszni, hogy az ad-hoc megadott helyszínen tartott Csoki&Hipó performanszokra nem lehet bepréselődni a vizesblokkba, hogy a fröccstúrákon slágerek születnek, de szerencsére mindig van újítás bőven a szervezők részéről.
És nem csak az infrastrukturális fejlesztésekre gondolok (mert ugye lépcsőből sosem elég), de újra megépítették faszerkezetesre a Borfalu színpadát, a nagyon idejét múlt vizes blokkok helyére is új konténeresek kerültek és tovább bővítették a külső kempingeket. Utóbbi biztos azt eredményezi, hogy idén is növelik a fesztivál kapacitását. A több fesztiválozó több fogyasztót is jelent, végeláthatatlan sorokat, de szerencsére nem sietünk sehová abban a négy napban. Illetve dehogynem!
Egyik koncertről a másikra,
merthogy azok is lesznek bőven, de úgysem érünk oda annak a felére sem, amit első nap bekarikázunk a programfüzetben. Biztos lesz rohangálás a helyszínek között, a listán szereplő 135 koncertből és a rögtönzött fellépésekből örülünk, ha napi 6-7-re eljutunk.
Nézzük is, hogy mi az a néhány kihagyhatatlan produkció idén. A startot a Tudósok adják, ők csapnak a húrok közé elsőnek a Nagyszínpadon. Frontemberük, drMáriás is főszerepet kap a fesztiválon, mert a zenélésen túl sörtúrát vezet szombaton, de addig is tárlatvezetésben kamatoztathatja kivételes képességeit, ugyanis a FOO idei fő nemzenei témája a képzőművészet, ezért is lett Gyönyörök kertje és Csillagos éj a két nagyszínpad neve, valamint Orfűi Picsahal a nagysátoré. Májusban pályázatot írtak ki, lehetett festmény, grafika, rajz, fotó, vagy egyéb, esetleg vegyes technikával készült vizuális alkotással jelentkezni, sikeres elbírálás esetén a mű reprodukcióját a Galéria egy szerpentinen elnevezésű összművészeti téren teszik közzé a fesztivál ideje alatt.
Ugyancsak a nagyszínpadon kapott műsoridőt a Kerekes Band, Parno Graszt és Krúbi, a többi stabil fellépő mellett. Ezúttal a kisebbik nagyszínpadra szorult Péterfy Bori, a PUF és a hiperkarma is, de ugyanide tornázta fel magát már Beton.Hofi és a sepsiszentgyörgyi Raklap is. Tavalyi koncertjüket itt nézhetitek vissza. A Nagysátorban idén is lesznek tematikus napok, szerdán rögtön a hip-hop rajongók szögezhetik oda magukat, de az eklektikus alternatív zene, a világzene, a dirty rock’n’roll és a grunge, vagy stoner rock is ott lel hazára idén.
Ugyanitt lesz péntek este az Óriás utolsóelőtti fellépése, hisz Egyediék április végén bejelentették, hogy az együttes szeptember közepén tartja búcsúkoncertjét Budapesten. Mivel elég ritkán döntögették már a fákat, de törzsvendégek voltak Orfűn, visszanéztem néhány Óriás produkciót azóta a Fishing-archívumban, amelyek közül a 12 évvel ezelőttit ajánlom figyelmetekbe!
Amíg a nagy nevek a nagy színpadokon tarolnak, az igazi zenei csemegékre fent számíthatunk! A Borfalu új színpadán nem sok fellépő neve cseng ismerősen, de ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy ne zenélnének jól. Bent az erdőben annál ismerősebbek a nevek és érdekesebbek a párosítások. Az Orfű összehoz keretén belül esténként két olyan fellépő áll majd színpadra, akik ez idáig nem igazán közösködtek, így létrehozva valami teljesen újat és rendhagyót: Beck Zoli Balla Gergővel, Lovasi Fekete Giorgióval, Lecsó Lázár Dodival, Bérczesi Robi pedig Volkovával próbál összehozni valamit. Hadd szóljon!
A víziszínpadon idén a Parno Grasztra leszek kíváncsi, és a Kiscsillagra, mert minden évben reménykedek, hogy feltűnik Rátgéber László is is a színpadon. A fesztivál teljes zenei programját ide kattintva találjátok.
S ha már zene, az idei fesztiválhimnusz szilveszter éjszakáján jelent meg, és két teljesen külön világban ténykedő zenekar koprodukciója, a mezítlábaskodással talán kicsit elkéstek, mert néhány évvel ezelőtt még vígan le lehetett tolni a fesztivált lábbeli nélkül, de a covid után erőltetett generációváltás és a tizenévesek megjelenése óta már nem mernék vállalkozni erre.
Rapid randi s apamegőrző!
Kíváncsian várom, hogy milyen árak lesznek a gasztro udvarban, ugyanis a korábbi évekkel ellentétben tavaly nagyon elrugaszkodtak az árak, ami elég nagy és negatív visszhangot váltott ki.
Csakúgy, mint az off-programok, de utóbbin legalább változtattak. A fröccs- és sörtúrák csoportjainak létszámát visszavették, az árát is jelentősen, így tegnap már alig lehetett 1-2 túrára jegyet váltani. Legkecsegtetőbb újdonság a Bringatúra Kovácsszénájára, amit így reklámoznak: „chill out a csend falujában”, a diófa árnyékában, madárcsicsergés mellett, fröccsel a kézben, a legfinomabb házi sajtokkal, kézműves fagyival és kemencében sült pizzával, korlátlan étel és ital fogyasztással, Kovácsszénáján… Jól hangzik? Naná!
De tovább is van, mondjam még? Rapid randi! Minden napra lehet még jelentkezni. Ami azonban az abszolút csúcs: Apamegőrző! „Add le magad az Apamegőrzőben, amíg anya a barátnőivel programozik! A segítségünkkel 2 órán keresztül kiférfiaskodhatod magad, finom italok, sörkorcsolyák, szivarfüst és más férfias férfiak társaságában, amíg hard rock szól és kedvenc férfimagazinjaidat lapozgathatod, a kóstolt italokról pedig előadást kapsz Délutáni sörmese felnőtteknek címmel” – hirdetik.
Off-programnak számít a meccsnézés is, igazi közösségi élmény tud lenni eredménytől függetlenül. És felejthetetlen, mint a 2016-os, portugálok elleni 3-3, vagy a három évvel ezelőtti „és Fiola kapura tör… Fityóóóó…” meccs a franciák ellen, amikor a Fishinglaci nagyszínpad előtt többször közös döntést hoztunk az ivószünet elrendelése mellett, mint a játékvezető a stadionban. Idén is lesz lehetőségünk erre az erdei szabadtéri mozinál, amennyiben a magyar válogatott továbbjut csoportjából. És miért ne tenné?
Te is miért ne tennéd meg, hogy megpakolod a hátizsákod s elindulsz? Évről évre többen vagyunk hallámfalviak, jól esik ott is találkozni, pláne, ha másfél évtizede nem láttuk egymást. Ilyen találkozásra volt példa a tavalyi is. S vegyetek ki szabadságot! Július elsejére is!