Okosodnak az átjárók és mi is

Kihirdette az idei Szólj bele! kampány győzteseit a városháza. A júliusi felhívás értelmében szeptember 15-éig bárki javasolhatott projektet, ami „szebbé, jobbá, élhetőbbé” teheti Udvarhelyt. A benyújtott terveket a hivatalban megszűrték, és október elsejétől szavazásnak vetették alá. Idén is hat kategóriában lehetett gondolkodni, és mind a hatban győztest hirdettek a projektekre érkező szavazatok alapján, ezeket azután fogják megvalósítani, miután a város 2020. évi költségvetésébe foglalják őket.

Az átjárók

korszerűsítése és biztonságossá tétele két kategóriában is befutó volt. A mobilitás és közlekedésbiztonság kategóriában a tömbháznegyedek gyalogosátjáróinak láthatóvá tétele kapta a legtöbb szavazatot.

Az ötletgazda szerint megállásmentessé kell tenni az átjárók előtti rövid szakaszt, illetve fényvisszaverő, figyelmeztető és sebességcsökkentő elemekkel látni el azokat, mert úgy gondolja, ha valaki nem tud parkolni a lakhelye közvetlen közelében, az nem tragédia, de a haláleset az. Az átjárók megvilágítása is befutó volt, ez a közterületek felszerelése kategóriában lett nyerő.

Nemcsak sok pénzzel lehet!

– állítják a gyalogos területek kategória győztesének ötletgazdái, akik kis költséggel, sok ötlettel varázsolnák szebbé udvaraink, játszótereink környezetét.

„Ha már kénytelenek vagyunk betonozott talajon élni, játszani, hozzuk ki ebből a lehető legtöbbet. Lopjunk be a szürkeségbe színeket, formákat, alakokat, jeleket, amelyek mozgásra késztetnek, játéklehetőséget biztosítanak. Ezeken az aszfaltra festett, vagy felmatricázott “pályákon” remekül lehet gyakorolni az ugrások különböző formáit. Mind a szimmetrikus, mind az aszimmetrikus mozgások igen jótékony hatást gyakorolnak nem csak az izmok fejlődésére, hanem az agy teljes működésére” – írják az ötletgazdák, akik elsősorban a Csereháti játszótér mellé szeretnének festeni, matricázni, mivel negyedükben több mint 500 gyerek él.

Tegyük vonzóvá

a várost, ez lenne a lényeg a digitális infrastruktúra kategóriába beküldött pályázatoknak. A kategória győztese ezt a város különböző látványosságainak 360 fokos panorámafotóival tenné, amelyek könnyen elérhetőek lennének a turistáknak a Google Térkép applikációban.

„Az ilyen fotók látványos és interaktív információkat nyújtanak egy-egy helyről, és ez direkt módon kihat majd a város turizmusára. Ugyanakkor ezek a fotók könnyen beilleszthetők weblapokra, de a telefonos turisztikai applikációkba is, így felhasználása nem csak kizárólagosan a Google Térkép-hez kötődik, lehetőséget kell találni minél sokrétűbb felhasználásra (pl. turisztikai kiállításokon bemutatni, VR szemüveggel). Mindez hozzájárul Székelyudvarhely népszerűsítéséhez, a város könnyebben felfedezhető, megtalálható és megismerhető lesz a digitális médiákon keresztül” – írja a projekt leírása.

A zöld területeknél

az újszülött park volt a befutó, amely arról szólna, hogy csemetéket ültessenek a városlakók egy erre kijelölt területre, és ezzel együtt köszöntsék a város újdonsült lakóit úgy, hogy a csemetékre kis falapocskákat kötnének felírva rá az újszülött nevét és születésének dátumát.

És ha már minden okosodik, mi is okosodjunk, ezt nagyban segítené az oktatási és kulturális infrastruktúra kategória győztes pályázata. Ez alapján Székelyudvarhely olyan tereire, parkjaiba, ahol az emberek több időt töltenek, kis ablakos fa házikókban könyveket helyeznének el, így a telefon helyett hasznosan, szórakozva, könyvet olvasva lehetne eltölteni a rendelkezésre álló időt.

Ide kattintva megnézheted, hogy idén mi közül lehetett választani és a tavalyi pályázatok közül melyek kerültek megvalósításra.