Közzétette az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) keretében működő Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központ azt a prioritási listát, amelynek alapján a koronavírus-fertőzöttség tesztelése zajlik – tájékoztat az Agerpres hírügynökség.
A prioritási lista első helyén állnak azok a személyek, akik külföldi úton voltak, és olyan tünetegyüttes jelentkezik náluk, amely a koronavírussal való fertőzöttségre utal. A második helyen az igazoltan fertőzött emberek közeli kontaktszemélyei állnak, amennyiben tüneteik vannak; utána a fertőzöttekkel kölcsönhatásba került egészségügyi dolgozók állnak, akkor is, ha nem produkálnak tüneteket; őket követik azok, akiknek negatív az influenzatesztjük, és súlyos légúti megbetegedésben szenvednek; valamint a hatósági gondozásban levő személyek, amennyiben tünetekre panaszkodnak.
Az ajánlások az Európai Bizottság által készített dokumentumon alapulnak, figyelembe véve az Európai Betegségkezelési Központ (ECDC) által nyújtott tudományos tanácsokat.
Románia jelenleg a járványt megelőző szakaszban van, az esetek zömét külföldről hozták be vagy szűk körű csoportokban terjedt, egyelőre nincsenek bizonyítékok a nagy közösségen belüli, tartós terjedésről. Ilyen körülmények között a stratégiának a COVID-19 esetek gyors beazonosítására és a betegség terjedésének megakadályozására kell összpontosítania – idézi a dokumentumot a hírügynökség.
A koronavírus-tesztet a köz- és a magán egészségügyi rendszerben is csak orvosi javaslatra végzik el, írják.
A koronavírus terjedésének romániai és udvarhelyszéki helyzetéről gyorshírekben tájékoztatunk, ugyanakkor élő hírfolyamot indítunk minden nap, amelyben megtalálhatók az aznapi információk az országos és helyi intézkedésekkel kapcsolatos tudnivalókról, illetve a vírus terjedésének mértékéről. Március 23-ai híreinket itt találja.
Kérjük olvasóinkat, hogy vegyék komolyan a vírusveszélyt, tartsák be a hatóságok ajánlásait, határozatait. A megelőzés érdekében maradjanak otthon. Amennyiben feltétlenül szükséges elhagyniuk az otthonukat, tartsanak másoktól két méter távolságot. Mossanak gyakran és alaposan kezet. Ne essenek pánikba, de kövessék a fejleményeket és tegyenek meg mindent, ami egyénileg lehetséges a betegség terjedésének elkerülése érdekében. A külföldről hazaérkezők vonuljanak önként otthoni karanténba. Vigyázzunk magunkra és egymásra!