Összesen 134 pályamű érkezett be az V. dráMÁzat drámapályázat három – Debüt, drámaÍró és dramAutor – kategóriájában. A drámaÍRÓ kategória első díját azonban senki nem nyerte el, a Debüt kategória első helyére sorolt pályamunkáról pedig a jelige fölfedése után kiderült, hogy nem felel meg a kiírásnak – közölte a Tomcsa Sándor Színház.
Kik nyertek?
Debüt kategóriába olyan művek kerültek, amelyek szerzője még nem publikált drámát, és nem is mutatták még be írását. A 64 magyar nyelvű pályaműből végül az első díjat Mihály Zsombor A helyi című drámája, a második helyezést Rácz Alíz, a Harmadnapra című műve, míg a harmadikat a Matchbox, Stöhr Orsolya munkája nyerte el. Az eredetileg első helyezettnek megszavazott Vattacukor című drámáról a jelige fölfedése után kiderült, hogy nem felel meg a kategória kiírásának.
A beérkezett pályaműveket Czvikker Katalin a nagyváradi Szigligeti Színház főigazgatója, dramaturg, Hunyadi István színművész, Nagy Pál, a Tomcsa Sándor Színház igazgatója, Szűcs Katalin Ágnes színházi szakíró, kritikus, Dálnoky Réka, a Tomcsa Sándor Színház művészeti vezetője és Lőkös Ildikó dramaturgok értékelték.
DrámaÍRÓ kategóriában 40 magyar nyelvű dráma érkezett olyan alkotóktól, akiknek más művei már jelentek meg nyomtatásban. Első díjat azonban senkinek nem adott a zsűri, a második helyezést pedig megosztva nyerte el Szálinger Balázs verses szövege, az Ikarosz és Polgár M. András Mielőtt a kakas című pályázata. A harmadik díjat – ugyancsak megosztva – A nap körül kering című, Karánsebessy Balázs pályamunkája és a Bizalom utca, Lovassy-Cseh Tamás műve nyerte el.
A kategória pályaműveit Dálnoky Réka, Lőkös Ildikó és Szűcs Katalin Ágnes mellett Bíró Árpád Levente a nagyváradi Szigligeti Színház irodalmi titkára, Fazakas Márta, a nagyváradi Szigligeti Színház irodalmi titkára és Kárpáti Péter drámaíró, rendező értékelte és a formai invenciót, a téma aktualitását, az időbeli érvényességét tartották fontos szempontnak.
Mindkét kategóriában – DrámaÍRÓ és Debüt – több mű érintette a világjárványt, az egyedüllét, a magányosság, az öregkor és „a közös emlékezet” témáját.
A DramAUTOR kategóriában 31 román nyelvű drámával jelentkeztek alkotók. A beérkezett művek leginkább filozofikus tartalmúak voltak, és a kivándorlás témája is többször visszaköszönt. A kategória első helyezettje, Radu Popescu a tavalyi drÁMázatot is megnyerte, most pedig pedig nemcsak a Noul profet című művével lett első, hanem különdíjban is részesült a Plimbarea Elizei című gyermekdarabjával.
Másodiknak Carmen Dominte írását, az Oameni de piatră-t, harmadiknak Marilena Dunitrescu Între viață și moarte darabját választotta a hat tagú zsűri, köztük Albert Mária színházi szakíró, fordító, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem oktatója, Győrfi Kata, költő, a Tomcsa Sándor Színház művészeti referense, Köllő Kata, színházi szakíró, kritikus, valamint Bíró Árpád Levente, Dálnoky Réka és Nagy Pál.
Az V. dráMÁzatra beérkezett pályamunkákból egy kötetet is össze lesz állítva, ennek tartalmáról és megjelentetéséről már megkezdődtek az egyeztetések.