Fotók: a Magyar Kézilabda Szövetség Facebook-oldala
Nem jelenthetjük ki, hogy Európa-bajnoki lázban éli napjait Debrecen, pedig újabb négy női kézilabdacsapat érkezett a hajdúsági városba a részben hazai rendezésű kontinensviadal középdöntőire december 5-én.
Igaz, hogy a legzajosabbak, a norvég nyugdÃjasklubok Bécs felé vették az irányt, ugyanis a skandinávok ott búcsúztatják Thorir Hergeirsson kapitányt, aki nyilván a cÃmvédésre tör 15 éves regnálása utolsó megmérettetésén. A termál gyógyfürdÅ‘ben és a karácsonyi vásárban is sok román szót lehetett hallani, igaz – fÅ‘leg hétvégén – ez nem szokatlan a határmenti településeken. A tÃz játéknapon a FÅ‘nix csarnok is csak háromszor tudott teltházat produkálni, ami nem csoda, hisz a késÅ‘i mérkÅ‘zéseket hétköznap nem vállalhatta be akárki, fÅ‘leg a magyar vasúttársaság pontosságát ismerve.
De az a három nap maga volt a csoda!
Kezdve a november végi svéd-veréssel, majd a középdöntőben a vasárnapi, románok elleni ki-ki mérkőzéssel, illetve a tegnapi, franciák elleni záró fordulóval.
Vegyük csak szépen sorba, Montenegró ellen kezdtek a magyarok. Nem tudhattuk, hogyan Ãzlik nekik a balkániak kemény védekezése, ezért kicsit féltettük Å‘ket, de ezt a magyar válogatottat már nem kell. Még a hetedik percben sem, amikor Vlagymir Golovin szövetségi kapitány, Vova idÅ‘t kér, mert néggyel megy el az ellenfél. Sikerült is lenyugtatni a csajokat és megértetni velük, hogy a saját játékukra koncentráljanak: 14-5-re hozták a hátra levÅ‘ 23 percet, Ãgy megnyugtató elÅ‘nnyel mehettek szünetre.
Szemerey Zsófi ezúttal is fantasztikusan védett – 44 százalékos teljesÃtménnyel, Vámos Petra éretten irányÃtott, szélsÅ‘ink alig hibáztak lövéseket, a második félidÅ‘t is nyerve 26-20-ra húzták be ezt a meccset is, Ãgy – ha matematikailag még nem is – mindenki tudta, hogy megvan az elÅ‘döntÅ‘.
Igaz, másnap még verni kellett azért a lengyeleket (31 – 21), hogy következhessen vasárnap
a románok elleni ki-ki meccs,
mivel Bianca Bazaliuék óriási meglepetésre legyÅ‘zték a svédeket, Ãgy ekkor még akár Å‘k is utazhattak volna Bécsbe. Ezen reményeiket azonban hamar szÅ‘nyeg alá seperték Kuczora Csengéék.
Tapogatózva indult a mérkÅ‘zés, két perc telt el, mire Klujber Katrin betalált hetesbÅ‘l, de ezután felgyorsultak az események, a kapusok ritkán találkoztak a labdával, potyogtak a gólok s mivel a magyarok nagyobb sebességgel járatták a labdát, Ãgy többnyire nálunk volt az elÅ‘ny.
Támadásban el-elakadt a gépezet, azért vehették át csak a 12. percben a vezetést a románok, mert jobbszélsÅ‘ik nem találták el a kaput, vagy Szemereyt próbálták átejteni, sikertelenül. A Kuczora-Klujber páros ezúttal is elÅ‘vette az EB-n látott eddigi leghatékonyabb fegyverét: elÅ‘bbi összehúzta a hármas védÅ‘ket, faultos helyzetbÅ‘l lepattintotta a labdát a kettes mögé és az oda berobbanó Klujber ezúttal sem hibázta el a ziccert. Simon Petra menetrendszerűen váltotta a félidÅ‘ derekán Vámost s ahogy eddig mindig, rögtön góllal köszönt be a románok kapusának, Bianca CurmenÈ›nek, aki hiába védett pár lövést, mert a magyarok tudták növelni a tempót, Ãgy egyre jobban nÅ‘tt a különbség.
Az elsÅ‘ játékrész utolsó percében robbant legnagyobbat a csarnok: elÅ‘bb Vova újonca, a mindössze 19 éves CsÃkos Luca lÅ‘tte be a huszadik magyar gólt, majd az idÅ‘ntúli hetesre bejövÅ‘ csapatkapitányunk, BÃró Blani rúgta ki Bazaliu lövését.
Szünetben a játéktér ünnepélyes ceremónia helyszÃne lett, ugyanis pályára szólÃtották a húsz évvel ezelÅ‘tti, hazai rendezésű Európa bajnokságon bronzérmet szerzÅ‘ válogatott játékosait. Többségük be is vonult, Kis Szilárd szövetségi kapitány vezetésével és vastaps közepette vették át az emlékplaketteket a Magyar Kézilabda Szövetség elnökétÅ‘l, Ilyés FerenctÅ‘l.
A szünet után még szembetűnÅ‘bb volt a két csapat közti sebesség, a nézÅ‘téren is elcsendesedtek az elég szép számban jelenlévÅ‘ román szurkolók, ugyanis a gyÅ‘ztes kiléte egy percig sem volt kérdés. A magyar válogatott a hatodik meccsét is nagy különbséggel, 37-29 arányban nyerte és egyúttal matematikailag is bebiztosÃtotta az elÅ‘döntÅ‘s szereplését, amire tucatnyi éve nem volt példa.
Akkor a Karl Erik Böhn által irányÃtott válogatott az újvidéki csoportból, illetve középdöntÅ‘bÅ‘l jutott a belgrádi arénában rendezett döntÅ‘kbe. A norvég szövetségi kapitányunk nem tudta gyÅ‘zelemre vezetni csapatát honfitársai és felesége, Heidi Löke ellen, viszont a kisdöntÅ‘ben egy végtelenül kiélezett csata hosszabbÃtásában szerezték meg a bronzérmet, éppen a több ezer fanatikus által hajszolt házigazda szerbek ellen. Azóta nem is sikerült dobogó közelbe kerülni, Ãgy érthetÅ‘ volt a csapat felhÅ‘tlen ünneplése,
Szólt is az Érik a szőlő.
Jelentem, be is érett ezzel az elÅ‘döntÅ‘vel, már csak csemegézni kell Bécsben belÅ‘le. Mivel több meglepetés nem született, a keddi utolsó fordulóban – a franciák ellen – azért meccselhettek Klujberék, hogy csoportelsÅ‘ként végezzenek és Ãgy elkerülhessék a meglepÅ‘en jól teljesÃtÅ‘ norvégokat. Na, meg azért, hogy veretlenül búcsúzzanak DebrecentÅ‘l. Azt meg tudjuk, hogy a FÅ‘nix aréna igazi oroszlánbarlangjává vált ennek a generációnak a fontosabb meccseken. 2018-ban például a Vova mester által irányÃtott U21-es válogatott világbajnoki cÃmet ünnepelhetett itt. A jelenlegi felnÅ‘tt keretbÅ‘l hatan is ott voltak az akkori csapatban.
Jó volt ebben a katlanban ismerősökkel is találkozni a lelátón és látni a Székelyudvarhely feliratú zászlókat.
A keddi, december 10-ei meccs felfokozott hangulatban kezdődött, egyik csapat sem elégedett meg a továbbjutással, a magyarok nem csak fogadkoztak, hogy felveszik a franciák tempóját, hanem meg is tették. Ez természetesen azzal járt, hogy több hiba csúszott a játékba, az első öt lövés elkerülte a francia kaput, volt három technikai hibánk, Vova ki is kérte az első idejét.
Chloé Valentini kiállÃtása alatt a kilencedik perc végén Klujber hetesbÅ‘l megtörte a jeget, majd a nagyon agilisen játszó Vámos duplázott. A tizennyolcadik percben már annyi eladott labdánk volt, mint Montenegró ellen egész meccsen. A 23. percben jött a második magyar idÅ‘kérés, mert 6-10 volt oda és ami még aggasztóbb, csak Klujber és Vámos tudott gólt szerezni. Az idÅ‘kérés után Szemerey lehúzta a rólót, Ãgy Lukács Vica kétszer is mattolhatott, az EB-újonc Juhász Gréta – akit mindössze a francia meccs elÅ‘tt hÃvott és aktivált be Vova mester – egy gólosra faragta a hatrányt. Szemerey sokadik védése után megszerezte elsÅ‘ gólját a válogatottban, majd az utolsó pillanatokban pedig a jobbszélsÅ‘nk egyenlÃtett: 13-13. Szünet.
A második játékrész elején nagyon keményen felállt a francia védelem, mindenhol ott voltak, TóvÃzi alig kapott levegÅ‘t a falban, a többi magyar játékos pedig rést a pajzson. Hosszú támadás végén az utolsó passzt Faluvégi Dorottyának tette fel Kuczora, jobbszélsÅ‘nk gyönyörű gólt lÅ‘tt kÃnaiból a BL-gyÅ‘ztes GyÅ‘r francia kapusának, Hatadou Sakónak. A következÅ‘ támadásnál is jobb hÃján Faluvéginek kellett próbálkoznia, nulla szögbÅ‘l ugrott be, Valentini szÅ‘nyeg alá csavarta, a franciák megkapták a labdát, a holland bÃrók pedig egy egyperces füttykoncertet: 20-22. Talán többször is megérdemelték volna, de a FÅ‘nix közönsége inkább a szurkolással foglalkozott, jobban is értettek ahhoz.
A játékrész elején a kényszerűségbÅ‘l lecserélt Szemerey visszatért a kapuba, küzdött a magyar válogatott, de többször lövésig sem jutott el, Ãgy már csak futottak az eredmény után, 30-27 lett a vége a franciák javára.
Ennek ellenére már az utolsó percekben is állva ünnepelte a közönség ezt a csapatot, amely 12 év után, fantasztikus menetelést bemutatva jutott be Európa legjobb négy csapata közé. S a vastaps még percekig tartott, a lányok is megköszönték a publikum támogatását.
Folytatás pénteken,
december 13-án a norvégok elleni elÅ‘döntÅ‘vel. Jó tapasztalataink nincsenek, hisz izlandi kapitányuk ténykedése óta hatszor találkoztunk velük Európa-bajnokságon, és a következÅ‘ az eredménysor: 19-30, 29-25, 23-24, 25-38, 21-32, 22-32. Szóval nem túl biztató, viszont a magyar válogatott által az utóbbi mérkÅ‘zéseken mutatott teljesÃtmény nagyon is az, és bÃzunk benne, hogy hétvégén Bécsben is hazai pályát varázsolnak a Wiener Stadthalleban a magyar szurkolók. Hajrá, lányok!