Imane Helif az érzelmeivel küzd a Hámori Luca elleni meccsén, fotó: a Magyar Olimpiai Bizottság honlapja/SZALMÁS PÉTER
Lecsengett a megnyitó, megmenekült a kereszténység, kitisztult a párizsiak fekáliájától a Szajna és kényelmesen alszanak a kartonpapírból készült ágyakon a 2024-es párizsi olimpia résztvevői, hogy aztán egy újabb ügy borzolja fel az átlag Facebookozó kedélyeit az olimpia kapcsán. Mégpedig Imane Helif (a Wipédia szerint magyar átírással Ímán Halíf) algír ökölvívó ügye, aki az első híradások szerint „férfiként vesz részt a nők versenyében” Párizsban. Csakhogy ez a jelenlegi tudásunk alapján nem igaz.
Az eset ilyen szintű kihangosítását segítette Magyarországon, hogy Imane nemzetünk első olimpiai résztvevő női ökölvívójával, Hámori Lucával vívott meg az elődöntőben. A világ meg arra kapta fel a fejét, hogy Angela Carini olasz ökölvívó 46 másodperc után feladta az Imane ellen vívott meccsét. Utána sírva bukott térdre a ringben azt kiabálva, hogy nem fair, majd nyilatkozva, hogy ő még életében nem kapott ekkora ütéseket. Carini meccseit visszanézve nem az első eset, amikor sírva adja fel a mérkőzést.
Nem tudok és nem is fogok egyértelmű véleményt nyilvánítani abban, hogy Helifnek szabadna-e indulnia a nők között – lenne pro és kontra érv is bőven – de, aki ökölvívónak áll, annak jobb számolnia azzal, hogy ütéseket kap és egy-egy keményebb ellenfél esetében, ezek nem is kis ütések lesznek. Mindenesetre segíthetnek ezt a kérdést eldönteni azok a tények, amelyekről a továbbiakban olvashatsz.
Ki az az Imane Helif?
Helif az algír Laghouat tartományban található Ain Sidi Ali nevű településen született 1999. május 2-án, innen már két hónapos korában elköltözött családja, így egy Biban Mesbah nevű faluban nőtt fel.
Ahogy egy Reutersnek adott interjúban édesapja, Amar Helif elmondja, kislánya már hatéves kora óta szereti a sportot, évekig focizott, mielőtt az ökölvívásra váltott volna. Tiaretbe ingázott, hogy részt vegyen az edzéseken, és hogy előteremtse a buszjegyre kellő pénzt, fémhulladékot árult. Mivel édesapja – aki Algéria bajnokának mondja lányát, és nagyon büszke rá – nem fogadta el korábban a lányok ökölvívását, lánya ökölvívói pályafutását sem támogatta. Ehhez képest most nagyon szorít lányának, hogy érmet szerezzen Párizsban, számol be a vele készített interjú után a Reuters.
Az édesapa megosztott a hírügynökséggel egy hivatalosnak tűnő dokumentumot, amelyen lánya születésnapi dátuma áll. „Ez a családunk hivatalos dokumentuma, Imane Khelif, nő. Itt van írva, elolvashatja, ez a dokumentum nem hazudik” – mondta.