Nicsak, kinek volt még szép fizetése a bezárt erdélyi médiából!

A magyar kormány hangzatos nemzetpolitikájának ürességére is rávilágít az alábbi történet, pontosan jelezve, mennyiért árazzák be a határon túli magyarok munkáját, és mennyiért azon hazai haverokét, akik közel állnak a tűzhöz. Pár napja írtuk meg, hogy Demeter Szilárd felesége, a költő-slammer Birtalan Andrea 2020-ban többet keresett a Médiatérnél, mint akkor a magyar miniszterelnök. A huszonéves egyetemistát „küföldi pénzügyi kapcsolatokért felelős menedzserként” alkalmazták, és havi 160 órás munkájáért havi bruttó 43.419 lej (mintegy 25 ezer lej/5000 euró nettó) fizetés járt.

A friss történet: 2019-ban járunk, a Magyar Írószövetséget éppen Szentmártoni János vezeti (az író-költő azóta már a Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkára is volt). 2019-ben a magyar állam által forintmilliárdokkal támogatott Erdélyi Médiatér Egyesület szerződést kötött Szentmártoni János egyéni vállalkozóval az Előretolt Helyőrség című irodalmi melléklet (fő)szerkesztésért havi nettó 22.741 lej/4570 euró ellenében.

Átbogarásztuk a melléklet archívumát, és a 16 oldalas kiadvány impresszumában először 2020 januárjában jelenik meg az, hogy „kiadja az Erdélyi Médiatér Egyesület”. A négyhetente megjelenő melléklet erdélyi szerzők írásaiból tartalmaz válogatást, de úgy látszik, nem találtak a feladatra alkalmas erdélyi szakembert. A Budapesten született főszerkesztő munkáját nagy csapat segítette az impresszum szerint: felelős szerkesztőként Sántha Attila, szerkesztőként pedig négy további személy: Bálint Tamás, Muszka Sándor, Péter Beáta és Varga Melinda. Ez a csapat havonta 16 oldalt rakott össze. 2022 decemberében, amikor az Erdélyi Médiatér bezárta az összes nyomtatott újságját Erdélyben, Szentmártoni még főszerkesztőként volt feltüntetve az impresszumban.

Szentmártoni János fotó: Lukács Csaba

Az impresszumok szerint Szentmártoni volt a főszerkesztője a heti rendszerességgel megjelenő anyaországi Előretolt Helyőrség mellékletnek is, ám az nyolc oldal volt alkalmanként (havonta 32). Itt sem volt egyedül a munkában: felelős szerkesztőként Bonczidai Évát tüntették fel, de külön szerkesztője volt a gyermekirodalomnak Ágoston Szász Katalin, a versnek Farkas Wellmann Endre és a tárcáknak-novelláknak Nagy Koppány Zsolt személyében. Szentmártoni nevét főszerkesztőként megtaláltuk az Előretolt Helyőrség felvidéki és délvidéki mutációinak impresszumában is, de ezeknek a kiadványoknak nem az Erdélyi Médiatér Egyesület volt a kiadója.

Pár napja levelet küldtünk Szentmártoni János több általunk ismert elérhetőségére/munkahelyére, arról érdeklődve: hány hónapon át dolgozott az Erdélyi Médiatér Egyesületnél, mi volt a feladata, és ennek teljesítése havonta hány munkaórát vett igénybe. Azt is megkérdeztük, helytálló-e az értesülésünk, hogy a közeljövőben kinevezik a Magyar Művészeti Akadémia könyvkiadójának az élére? Szentmártoni János a megadott határidőig nem válaszolt a kérdéseinkre – ha mégis megteszi, frissítjük a cikkünket.

De mégis mennyi egy főszerkesztő fizetése?

A cikk az előfizetőink számára folytatódik!

Ne maradj le a végéről! Már havi 15 lejért elolvashatod a cikkeink legjavát. Fektess be te is a szabadságba!