A kosz is olyan, mint a feszültség – újratermeli önmagát. AmÃg fÅ‘ztél egy jót, kiolvastál egy szuper könyvet, megnézted a kedvenc filmed, esetleg tornáztál kicsit – már ott is van egy kis por, maszat meg miegymás. Hogyan küzdj meg vele? Vedd lazán!
fotók: Apuka (Dávid István)
Ha van valaki, akit sokkolt, hogy eltűnt az üzletek polcairól a Sanytol és a Flóraszept, az én vagyok. Nemcsak szezonális fogyasztója vagyok a mindenféle szuper tisztÃtószereknek, de állandó rajongója is. Imádom az illatos, szépen tisztÃtott felületeket, a jó illatú tereket, a tiszta embereket.
Na de most, hogy nincs habzsidÅ‘zsi az antibakteriális szerekbÅ‘l, a húgom – aki a legjobb koszzsaru lenne a világon – okosÃtott ki, hogy mit tegyek. Gondoltam, Ãgy a húsvéti nagytakarÃtás elÅ‘tt megosztom ezt veletek.
10 plusz egy tipp Évikétől
1. Mossunk ablakot ecetes vÃzzel, ha már nincs ablakpucolónk, de azelÅ‘tt töröljük át Domestos-szal. Ha az sincs, vagy valaki nem szereti a kémiai vegyületeket, tökéletes a szódabikarbónás vÃz is.
2. Mossunk szÅ‘nyeget mosószappannal vagy mosóporral. PorszÃvózzuk fel, s ha nagyon koszos, akkor szórjunk a szÅ‘nyeg szálai közé szódaport, majd használjuk a porszÃvó kefés részét. Utána jöhet a mosóporos vÃz vagy a szappan, egy kefe, és mehet is a munka.
3. A citromban található savak is hatékonyak zsÃroldásra. Tökéletes a gáztűzhely vagy akár a mikró takarÃtásra is. Kicsavarjuk egy citrom levét, majd ráöntjük a zsÃros felületre. 10 percet hagyjuk állni, aztán alaposan áttöröljük. Ha nagy a baj, ide is jöhet az ecet-szódapor kombó.
4. Töröljük át a bútorokat. Erre a Pronto tökéletes. Nemcsak kÃvül, de belül is. Ha nincs bolti, vagy nem szeretjük, készÃthetünk saját keveréket is. Egy edényben keverjünk össze 1 liter vizet,1 teáskanál 15%-os ecetet és 1 teáskanál glicerint, majd innen, esetleg áttöltve egy pumpás palackba, egy puha rongy segÃtségével töröljük át bútorainkat.
A pácolt bútorokhoz a 300 ml lenolaj és 1 teáskanál só keverékét lehet alkalmazni. A hozzávalókat alaposan keverjük el, néhány cseppel nedvesÃtsünk be egy gyapjúdarabot, és dörzsöljük át vele a bútorunkat, majd egy nagyon puha kendÅ‘vel/ronggyal töröljük át – ettÅ‘l nemcsak a foltok tűnnek el, de fényes is lesz.
5. Ha szerencsés vagy, és van még Flóraszepted, a faparketted is cseppmentes, fertÅ‘tlenÃtett és ragadásmentes lesz. Ha már semmilyen felmosószered nincs, a forró felmosóvÃzbe tehetsz egy deci ecetet, egy evÅ‘kanál szódabikarbónát, és pár csepp jó minÅ‘ségű teafaolajat. Aki nem ragaszkodik annyira az egészségtudatos életmódhoz, de a jó illathoz annál inkább, pár csepp öblÃtÅ‘t is keverhet a tiszta, jó meleg vÃzhez.
6. Konyhai szekrények kitörlésére alkalmas a mosogatószeres vÃz is. De épp csak egy-két cseppet tegyünk a vÃzbe. Aki a természeteshez ragaszkodik, itt is alkalmazható az ecet-szóda kombó.
7. Az ajtók tisztÃtására is alkalmas a mosószeres vÃz, vagy, ha makacsabb rajta a folt, egy kis Cif súrolópor. Figyeljünk arra, hogy ne csorogjon a vÃz a rongyból vagy a szivacsból.
8. Letörölni a kis csecsebecsékről, képkeretekről a port alkalmas bármilyen száraz rongy, de a legjobb ezekre a mikroszálas törlőkendő.
9. A hűtÅ‘ takarÃtására a legjobb recept, hogy keverj el vÃzzel egyharmad rész ecetet vagy egy csomag szódabikarbónát, és alaposan töröld át a hűtÅ‘ belsejét.
10. Ha valami nagyon zsÃros, súrolás helyett puhÃtsd fel egy pohár almaecet és két evÅ‘kanál cukor keverékével.
11. Ha textilkanapéd van, porszÃvózás elÅ‘tt szórj egy kis szódabikarbónát a kanapédra. Nemcsak tisztÃtja, de fel is frissÃti. A bÅ‘rkanapét pedig méhviasszal érdemes ápolni.