Az alkotmánybíróság pénteken egyöntetűen érvénytelenítette az első elnökválasztási forduló eredményét, és úgy döntött, hogy elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot. A testület törölte az elnökválasztás időpontjára vonatkozó 2024/756-as kormányhatározat, illetve az elnökválasztás menetrendjére vonatkozó 2024/1061-es kormányhatározat alapján lebonyolított teljes választási folyamatot.
Az Alkotmánybíróság azok után döntött így, hogy a civil és a tudományos szféra és a politikum részéről érkeztek arra vonatkozó kérések, hogy a semmissé tegyék a választások eredményeit. Ezek a kérések a Legfelsőbb Honvédelmi Tanács által titkosított dokumentumokra hivatkoztak, amelyek szerint az oroszbarát jelölt, Călin Georgescu egy külföldről, feltehetően Oroszországból irányított manipulációs kampány eredménye volt.
15 óra 16 perckor – hivatalos az információ
A Hotnews, a G4media, a Realitatea televízió és a Maszol is közzétette az információt.
15 óra 21 perckor – mert megteheti
A Hotnews szerint az Alkotmány 146. cikkelyének f pontja alapján döntött így az Alkotmánybíróság a választások második fordulója előtt két nappal, amelyben Călin Georgescu független jelölt és Elena Lasconi, az USR jelöltje mérkőzött volna meg. Külföldön már 33 ezer román állampolgár leadta a szavazatát a második fordulóban.
15 óra 23 perckor – Az új választások időpontját a kormány jelöli ki.
Az Alkotmánybíróság azután hozta meg döntését, hogy négy erre vonatkozó kérést kapott, egyet a Politikatudományi Egyetemtől, egyet a Totalitarizmus Kutatóintézetétől, egyet a Calea Europeana kiadványtól és egyet Cristian Terheș jelölttől.
15 óra 26 perckor – elérhetővé vált az Alkotmánybíróság közleménye:
„În ședința din data de 6 decembrie 2024, Curtea Constituțională, în vederea asigurării corectitudinii și legalității procesului electoral, și-a exercitat atribuția prevăzută de art.146 lit.f) din Constituție și, cu unanimitate de voturi, a hotărât următoarele:
- În temeiul art.146 lit.f) din Constituție, anulează întregul proces electoral cu privire la alegerea Președintelui României, desfășurat în baza Hotărârii Guvernului nr.756/2024 privind stabilirea datei alegerilor pentru Preşedintele României din anul 2024 și a Hotărârii Guvernului nr.1061/2024 privind aprobarea Programului calendaristic pentru realizarea acţiunilor necesare pentru alegerea Preşedintelui României în anul 2024.
- Procesul electoral pentru alegerea Președintelui României va fi reluat în integralitate, Guvernul urmând să stabilească o nouă dată pentru alegerea Preşedintelui României, precum și un nou program calendaristic pentru realizarea acţiunilor necesare.
- Prezenta hotărâre este definitivă și general obligatorie, se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I, şi se aduce la cunoştinţă publică.
Argumentele reținute în motivarea soluției pronunțate de Plenul Curții Constituționale vor fi prezentate în cuprinsul hotărârii, care se va publica în Monitorul Oficial al României, Partea I”.
15 óra 46 perckor – Magyar nyelven az Alkotmánybíróság közleménye:
Az Alkotmánybíróság 2024. december 6-i ülésén a választási eljárás tisztességességének és törvényességének biztosítása érdekében az Alkotmány 146. cikkének f) pontja szerinti hatáskörét gyakorolta, és egyhangú szavazással a következőképpen határozott:
(1) Az Alkotmány 146. cikkelyének f) pontja alapján megsemmisíti a Románia elnökének megválasztására vonatkozó teljes választási eljárást, amelyet a 2024. évi romániai elnökválasztása időpontjának kitűzéséről szóló 756/2024. számú kormányhatározat és a választások naptári programjának jóváhagyásáról szóló 1061/2024. számú kormányhatározat alapján folytattak le.
2. A Románia elnökének megválasztására irányuló választási folyamat teljes egészében újraindul, a kormány új időpontot határoz meg Románia elnökének megválasztására és új naptári programot a szükséges intézkedések végrehajtásához.
3. Ez a határozat végleges és általánosan kötelező érvényű. Románia Hivatalos Közlönyének I. részében közzéteszik, és a nyilvánosság tudomására hozzák. Az Alkotmánybíróság érvelését Románia Hivatalos Közleményének I. részében publikált határozatban kell ismertetni.
16 óra 2 perckor – Ciolacu: az elnökválasztások érvénytelenítése volt az egyetlen helyes megoldás
A CCR (Alkotmánybíróság) döntése az elnökválasztások érvénytelenítéséről az egyetlen helyes megoldás a CSAT (Legfelsőbb Védelmi Tanács) ülésének dokumentumai titkosításának feloldása után, amelyek azt mutatják, hogy az orosz beavatkozás nyomán a romániai választók szavazatainak eredménye súlyosan eltorzult. Az elnökválasztást meg kell ismételni – írja Facebookon Marcel Ciolacu miniszterlenök.
Az államfőválasztásokon a PSD színeiben elindult politikus bejegyzésében azt írja, hogy a hatóságoknak fel kell tárniuk, hogy kik a felelősek az elnökválasztási eredmények masszív befolyásolására tett kísérletért. A románoknak világos válaszokra van szükségük a hatóságok részéről, szilárd bizonyítékok alapján, mert ez a vizsgálat alapvetően meghatározza a közbizalmat az állami intézményekben és azokban a demokratikus folyamatokban, amelyek az ország működésének alapjai – áll a bejegyzésben.
– Most rendkívül fontos a parlament új mandátumainak hitelesítése, valamint egy Európa-párti parlamenti többség létrehozása, amely támogatja egy új kormány gyors kinevezését. Ennek a kormánynak prioritása Románia európai fejlődési útjának folytatása – fogalmazott. Bejelentette, hogy ebbe az irányban tett lépés érdekében a PSD aláírta az egyezményt a PNL, az USR, az RMDSZ és a kisebbségek képviselőivel. Úgy véli, hogy ebben a pillanatban a pártoknak egyetlen nemzeti célt kell előtérbe helyezniük saját érdekeik felett: a szélsőséges erők megállítását.
Az új Európa-párti kormány kinevezése fontos jelzés a gazdasági szektor és a külföldi befektetők számára, figyelembe véve az utóbbi két hét aggasztó reakcióit. Egyúttal elengedhetetlen az új kormány kinevezése ahhoz, hogy megvédje a románok jövedelmét, és 2025-re olyan költségvetést készítsen, amely biztosítja az európai pénzekből finanszírozott beruházási projektek folytatását.
15 óra 50 perckor – Georgescu este nyilatkozik, Simion államcsínyt emleget
Călin Georgescu, az elnökválasztás első fordulóját megnyert jelölt munkatársain keresztül közölte a médiával, hogy „este 9 órakor nyilatkozik” azzal kapcsolatban, hogy az Alkotmánybíróság érvénytelenítette az államfőválasztás első fordulójának eredményeit és lefújta a másodikat.
Államcsínynek nevezte George Simion az elnökválasztási folyamat érvénytelenítését. A Georgescut támogató AUR elnöke azt mondta a szimpatizánsainak, hogy ne menjenek az utcára, ne engedjék magukat provokálni, mert „ennek a rendszernek demokratikusan kell megbuknia” – számol be a Hotnews.
16 óra 8 perckor – Elena Lasconi: lábbal tiporták a demokráciát
Az Alkotmánybíróság döntése törvénytelen és erkölcstelen. Lábbal tiporta a román állam 35 év demokráciáját, amikor nem vette figyelembe kilenc millió román állampolgár szavazatban kifejezett akaratát. Isten és a nép akarata, a törvény, az igazság érvényesülni fog és megtalálja a bűnösöket a demokráciánk tönkretételéért, 35 év nehéz munkájának romba döntéséért – mondta.
– Nem rólam van szó: összedől a gazdaság, tönkreteszik a demokráciát, anarchiába viszik az országot. Tovább kellett volna haladnunk a szavazással, tiszteletben kellett volna tartanunk a román nép akaratát. Az elnököket nem egy egyszerű aláírással, alkutárgyalásokkal nevezik ki. (…)Tudom, hogy nyertem volna, és tudom, hogy nyerni fogok, hogy megvédjem a demokráciánkat. Azt hiszem, mindent tönkretettek 35 év alatt, amit elértünk a demokráca terén, ezért a következő években drágán megfizetünk.
– Putyin nevet a színfalak mögött, ahogy a román politika irányította ezeket a választásokat. Nem hagyom, hogy a román nép a Kreml urának játékszere legyen. Elég! – jelentette ki Lasconi Facebookon közzétett videóüzenetében péntek délután, miután az Alkotmánybíróság semmissé nyilvánította az elnökválasztás első fordulójának eredményeit.
16 óra 20 perckor – a PNL új jelöltet állít
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke, Valeriu Iftime szerint a teljes elnökválasztási folyamat érvénytelenítése „a legjobb hír a romániaiak számára”, nyilatkozta az Agerpes hírügynökségnek. A pártnak ez különösen jó hír lehet, hisz jelöltjük Nicolae Ciucă mindössze ötödik helyen végzett az első fordulóban, a kilenc százalékot sem érte el és emiatt le is mondott a pártvezetésről.
Az alelnök mindenesetre úgy vélekedett, nagyon „egyértelmű”, „törvényes” és „elfogadható” okok állhatnak az alkotmánybíróság döntésének hátterében. Amennyiben valóban elölről kezdődik az elnökválasztás teljes folyamata, a PNL új jelöltet fog állítani – jelentett ki Iftime.
16 óra 41 perckor – Orbán Viktor büszke arra, hogy magyar elnökség alatt harcolhatják ki Románia schengeni tagságát
Az RMDSZ története egyik legjobb eredményét érte el a múlt vasárnapi parlamenti választásokon, ugyanakkor a másik oldalon nagyon megerősödtek a szélsőséges pártok, de a magyar közösség képes beazonosítani a veszélyt, és cselekedni tud – idézi Orbán Viktort a Maszol. Magyarország miniszterelnökét a Kossuth Rádió péntek reggeli adásában kérdezték arról, hogy milyen lehetőségeket és veszélyeket rejt magában a következő időszak az erdélyi magyarság számára.
A magyarországi miniszterelnöke szerint az RMDSZ sikere az anyaországban élő magyarokat is megerősíti, hiszen „mégiscsak komoly nemzet vagyunk, és a nemzet komolyságának fokmérője, hogy mennyire képes felismerni a veszélyt, és ha felismeri a veszélyt, akkor képes-e cselekedni, és Romániában most egy veszélyes helyzet jött létre” – fogalmazott Orbán Viktor.
Mint mondta, Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke is erről beszélt, majd hozzátette: mivel az erdélyi magyarság – intellektuálisan és a politikailag is – államalkotó hagyománnyal rendelkező közösség, amely ezt a veszélyt fel tudja ismerni, beazonosítja, és képes közösen fellépni, cselekedni a veszély elhárítása érdekében.
„Ez nagyszerű dolog! Hogy van egy olyan magyar nemzetrész, amely ezt hibátlanul hajtotta végre. Mi egy dolgot tudunk tenni: próbálunk baráti viszonyt kialakítani Romániával, annak érdekében, hogy az ott élő magyarok számára mérsékeltebb politika uralkodjék, ezért szerintem nagy jelentősége van annak – talán ezt nem látjuk olyan világosan most, mint holnap látjuk majd –, hogy mégiscsak Magyarország elnöksége alatt sikerült elintéznünk, hogy Románia a schengeni térséghez kapcsolódjon, és eltűnjön a román–magyar határ” – hívta fel a figyelmet Orbán Viktor, megjegyezve, hogy a Romániában élők számára ez különösen fontos, és a gazdasági élet szempontjából is rendkívül előnyös.
16 óra 43 perckor – Akkor ki lesz az elnök az újra kiírt választásokig?
Egyelőre nem világos. Románia alkotmányának 83. cikkelye szerint az ország elnökének mandátuma 5 évre szól az eskü letételétől számítva. Klaus Iohannis államfő – miután második ciklusára is újraválasztották – 2019. december 21-én tette le az elnöki esküjét, így mandátuma 2024. december 21-én járna le. A cikkely 2. pont kimondja, hogy Románia elnöke mandátumát az újonnan megválasztott elnök eskütételéig gyakorolja. Ezzel némileg ellentétes, hogy a 3. cikkely két egyértelmű forgatókönyvet vázol fel, amelyek esetén az elnök mandátuma organikus törvénnyel meghosszabbítható: háború vagy katasztrófa.
Az alkotmány ugyanakkor azt is írja, ha az elnöki tisztség megüresedik, az államfőt tisztségéből felfüggesztik, vagy ha az ideiglenesen akadályoztatva van feladatkörének gyakorlásában, a tisztséget ideiglenesen a Szenátus elnöke vagy annak akadályoztatása esetén a Képviselőház elnöke gyakorolja. Az ideiglenes elnök nem intézhet politikai tartalmú üzeneteket parlamenthez és nem is oszlathatja fel azt.
16 óra 57 perckor
Egy volt alkotmánybíró, Petre Lazaroiu szerint a következő lépés az lesz, hogy a kormány kiírja a választások időpontját. Azt nem mondja, hogy melyik kormány, a régi vagy a most alakulóban levő, amit ha sietnek, még a mandátumát gyakorló Iohannis hirdethet ki.
17 óra 1 perckor
A Központi Választási Hatóság összeült 17 órakor, hogy leállítsa a külföldön már folyamatban levő második fordulót.
17 óra 8 perckor – büntetőeljárást indít a DIICOT
A DIICOT (Szervezett Bűnözés és Terrorizmus elleni Igazgatóság) bejelentette pénteken, hogy informatikai rendszerekhez való illegális hozzáférés, ezen rendszerek megzavarására tett kísérlet gyanújával büntetőeljárást indított Călin Georgescu elnöki kampányával kapcsolatban, miután a CSAT csütörtökön nyilvánosságra hozta a SRI, a SIE és a belügyminisztérium által szolgáltatott, addig titkosított információkat.
Az Agerpres hírügynökség honlapján idézett közlemény szerint „az eljárás jelenlegi szakasza nem személyek ellen irányul, hanem biztosítja a megfelelő eljárási keretet a bizonyítékok összegyűjtéséhez, hogy pontos és teljes körű átvilágítást kapjanak, amely lehetővé teszi a jogszerű és megalapozott döntés meghozatalát”.
A fent felsorolt vádakon kívül, a belügyminisztérium arra hívja fel a figyelmet, hogy Georgescu néhány támogatója – akik részt vettek a választások manipulálásában és szavazatok vásárlásában, szélsőjobboldali, bűnözői körökhöz és vallási szektákhoz tartoznak – korábban antiszemita, NATO-ellenes vagy Ukrajna ellenes narratívák terjesztésében vettek részt.
17 óra 15 perckor: Kelemen Hunor: átláthatóságra van szükség a bizalom újraépítése érdekében
Kelemen Hunor precedens nélkülinek nevezte az Alkotmánybíróság döntését. Ahhoz, hogy a román állami hatóságok visszanyerjék a bizalmat, teljes átláthatóságra van szükség az ügyben, szorgalmazta Kelemen Hunor. Miért nem tájékoztatták a hatóságok erről korábban, ha tudtak róla? – tette fel a kérdést. Az elnökség, az ügyészség és a szolgálatok kell több információval előálljanak, mert nyilvánvaló, hogy itt problémák sorozata áll fenn.
Kelemen szerint minél hamarabb össze kell hívni az új parlamentet, december 20-án, létrehozni az új parlamenti struktúrákat, és gyors lépésben megszavazni az új kormányt, amely kiírja majd az új elnökválasztásokat.
„A továbbiakban természetesen az új kormánynak meg kell határoznia az elnökválasztás időpontját és a követendő eljárásokat. De én egy átláthatóbb, világosabb álláspontot várok, több információt, hogy megértsük ezt a döntést, hogy az egész román társadalom, minden egyes ember megértse, hogy miért alakult ki ez a helyzet, és várom az emberek előtti elszámoltatást is, lemondásokat vagy elbocsátásokat, mert ami Romániában történt, az elfogadhatatlan. Egyre közelebb kerülünk egy afrikai vagy latin-amerikai banánköztársasághoz, tehát ilyesmi nem maradhat következmények nélkül” – fogalmazott az RMDSZ elnöke.
17 óra 41 perckor – Csoma Botond szerint nem maradunk államfő nélkül
Bár az Alkotmány ellentmondásosan rendelkezik arról, hogy ki lesz az elnök, a régi mandátumának lejárta után (lásd fennebb), az RMDSZ sajtószóvivője szerint egyértelmű, hogy Klaus Iohannis államfő mandátuma addig tart, amíg az új, megválasztott államelnök le nem teszi az esküt, tehát az ország nem marad elnök nélkül. „Ilyen értelemben világos a helyzet” – mutatott rá Csoma Botond.
„Egyértelmű, hogy ha az állami intézmények rendesen végezték volna a munkájukat, nem jutottunk volna ebbe a helyzetbe” – hívta fel a figyelmet a politikus. Az RMDSZ politikusa kifejtette, ha az állami intézmények nem az utolsó pillanatban ébrednek fel, és közölnek nagyon fontos információkat, akkor nem jutunk ide. „Sajnos az állami intézmények rossz működése okozta részben ezt a problémát”.
A Maszol kérdésére kifejtette, az első tárgyalás a kormányalakításról már megtörtént, jövő héten folytatják. „A lényeg az, hogy egy olyan kormánytöbbséget tudjunk létrehozni, amely elszigeteli a magyarellenes sovénokat a parlamentben. Nagyon fontos, hogy tudjunk egy hatékony kormányzást biztosítani, mert ha ez nem történik meg, akkor 2028-ban a szélsőségesek többségbe kerülhetnek a parlamentbe. Nagyon vigyázni kell arra, hogy ez a nehéz kormányzás, a többpárti koalíció mindent megtegyen, hogy az emberek elvárásainak megfeleljen, tudjunk az embereken segíteni, az életükön jobbítani” – mondta Csoma Botond.
17 óra 45 perckor – Ana Birchall úgy véli, nyilvánvaló volt, hogy elcsalták a választást
Ana Birchall független jelölt szerint nem is kellett volna érvényesítenie az első forduló eredményeit az Alkotmánybíróságnak, mert egyértelmű volt, hogy elcsalták a választásokat. Szerinte a megvásárolt média és a manipulált közvélemény-kutatások az okai annak, hogy ez megtörténhetett. Felrója a televízióknak, hogy az elnökjelöltek vitájára nem hívtak meg mindenkit, és nem gondoskodtak arról, hogy a jelöltek valós cévéjét megismerjék az emberek.
18 óra 19 perckor – A parlamenti választásokat is érvénytelenítené a REPER és a DREPT párt
A parlamenti választások érvénytelenítését kéri a REPER párt, mely kérésével a Központi Választási Irodához (BEC) fordult „Oroszország beavatkozására” és egy bizonyos párttal kapcsolatban a „lakosság manipulálására és félrevezetésére” hivatkozva – számol be az Agerpres.
„A REPER párt a Központi Választási Irodához fordult a parlamenti választások érvénytelenítése érdekében. Nyilvánvaló adataink vannak arra vonatkozóan, hogy Oroszország beavatkozott ezekbe a választásokba is, valamint a lakosság manipulációjára és félrevezetésére egy bizonyos párttal kapcsolatban. Úgy véljük, hogy ugyanazt az elvet, amely alapján az Alkotmánybíróság döntésével érvénytelenítették az elnökválasztást, alkalmazni kell a parlamenti választásokra is, amelyek hasonló módon sérültek. Ez a helyes, demokratikus és átlátható szavazás jogának garantálását jelenti. A REPER támogatja továbbá az elnökválasztás első fordulójának érvénytelenítése után egy gyors és átlátható választási folyamat újrakezdésének szükségességét. Úgy véljük, hogy ugyanazt az elvet kell alkalmazni a parlamenti választásokra is, amelyek hasonló módon sérültek, a polgárok akaratának tiszteletben tartása érdekében” – közölte a REPER a Facebook-oldalán.
Fontos, hogy a polgárok akaratukat egy „korrekt és demokratikus” keretben fejezhessék ki, és hogy a választási rendszerbe vetett bizalmat teljes mértékben helyreállítsák – emelte ki a párt.
„Felhívjuk az összes érintett felet, hogy a polgárok érdekét tegyék az első helyre, és gondoskodjanak arról, hogy az új szavazási fordulót felelősségteljesen és korrekten szervezzék meg. A REPER továbbra is egy európai Romániát fog támogatni, amely szilárd demokratikus értékeken és a jogállamiság tiszteletén alapul” – tette hozzá a párt.
A DREPT párt vezetője, Vlad Gheorghe pénteken szintén a parlamenti választások érvénytelenítését követelte, arra hivatkozva, hogy azokat szintén a „hibrid háború” árnyékában rendezték meg.
„Épp most kértem a parlamenti választások érvénytelenítését. A parlamenti választásokat is a „hibrid háború” árnyékában tartották, ami miatt az Alkotmánybíróság érvénytelenítette az elnökválasztást. Ezért logikus, hogy minden olyan választást, amelyet a román nemzetbiztonsági intézmények és külföldi partnerek által leírt külső beavatkozások érintettek, meg kell ismételni. Nem igaz?” – írta Vlad Gheorghe pénteken a Facebookon, ahol egy képet is csatolt a Jog és Tisztelet Európai Egységért Mindenkinek (DREPT) párt által a Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőtáblához benyújtott kérelemről.
A REPER a parlamenti választásokon 1,37, a DREPT 1,24 százaléknyi szavazatot szerzett.
18 óra 58 perckor – BEC: Azonnal le kell állítani a választási előkészületeket
„Azonnal állítsák le a szavazási és a választást előkészítő műveleteket a külföldi szavazókörzetekben” – áll a Központi Választási Iroda (BEC) közleményében. Az intézkedést három órával az Alkotmánybíróság döntése után hozta meg a Központi Választási Iroda – számol be a Hotnews.
Este 6 óráig, amikor a BEC kiadta a sajtóközleményt, több mint 53.000 román állampolgár szavazott már a diaszpórában.
A BEC arról is döntött, hogy azonnal le kell állítani a szavazás előkészítési műveleteket az ország szavazókörzeteiben, valamint azonnal meg kell szüntetni a választások lebonyolításához használt informatikai alkalmazások működtetését.
Az összes választási anyagot (szavazólapok, pecsétek, urnák) le kell pecsételni, és át kell adni a diplomáciai képviseleteknek, valamint a konzuli hivataloknak.
Az összes felhasznált vagy fel nem használt szavazólapot érvényteleníteni kell a külföldi szavazókörzetek választási irodáinak felügyelete mellett.
Azonnal le kell állítani a választási anyagok szavazókörzetehez történő továbbítását az országban. Azokat a választási anyagokat, amelyeket már átadtak, le kell pecsételni, és át kell adni a magasabb szintű választási irodáknak.
19 órakor – Klaus Iohannis nyilatkozata: Románia európai ország marad
Klaus Iohannis pénteken 19 órakor nyilatkozott az elnökválasztás folyamatának berekesztéséről, az első forduló eredményeinek semmissé tételéről. Elmondta, az egyik jelölt masszív választási csalást hajtott végre, és ebben egy külföldi, Romániával ellentétes érdekeket képviselő állam segédkezett neki. Ő marad az elnök mindaddig, amíg az új elnök le nem teszi a hivatali esküt. A következő lépés, hogy érvényesítsék a parlamenti választások eredményeit, ezután megalakul a parlament, a parlamenti pártokkal való konzultálást követően az új kormány, és az új kormány fogja megállapítani a következő választások napirendjét.
A gazdasági szereplőkhöz, az Európai Unióhoz és a NATO-hoz címezve közölte: Románia szabad, demokratikus, stabil, Európa-párti ország marad, a Nato erős szövetségese. A teljes nyilatkozat magyar átirata elolvasható ezen a linken. Azt is megtudjuk belőle, akar-e miniszterelnök lenni.
20 óra 50 perckor – USR: Továbbra is támogassák Elena Lasconit
Dominik Fritz, az USR alelnöke, Temesvár polgármestere arra szólította fel az euroatlanti irányt képviselő pártokat, hogy támogassák a következő választáson ismét elinduló Elena Lasconit.
21 óra 47 perckor – Alkotmánybíróság: Teljesen elölről kell kezdeni az elnökválasztást
„Az egész választási folyamatot elölről kell kezdeni”, a jelöltek aláírásgyűjtésétől kezdve, és teljesen új választási kampányt kell indítani, nyilatkozta Marian Enache, az Alkotmánybíróság elnöke a Hotnewsnak.
Hírünk itt olvasható.
21 óra 58 perckor – Călin Georgescu szerint a korrupt román politika lepaktált az ördöggel
De szerencsére a román nép és ő Isten oltalmát élvezi a félelemtől reszkető pártfőnökökkel szemben. Megtámadja a Legfelsőbb Semmitő és Ítélőszéknél az Alkotmánybíróság döntését, és nyerni fog, mert az igazság mindig győzedelmeskedik.
22 óra 23 perckor – Nem kell megismételni a parlamenti választásokat
Az állandó választási iroda visszautasította a DREPT beadványát.
23 órakor – Elcsalták annak teljes folyamatában az elnökválasztást
Indokolta meg döntését az Alkotmánybíróság és egyben egyértelművé tette azt is, hogy Iohannis mandátuma érvényben marad egész a következő elnök beiktatásáig.
23 óra 12 perckor – Új elnökünk leghamarabb márciusban lehet.
Daniel Fenechiu szerint leghamarabb márciusban lehet megtartani az új választásokat.
Ennek oka, hogy a választások napjának a kitűzésétől számítva legalább 75 napnak kell eltelnie.
A PNL politikusa úgy gondolja, az Alkotmánybíróságnak a történtek fényében kötelessége volt semmissé tenni az elnökválasztást még úgy is, hogy az első forduló eredményeit már érvényesítette, hiszen később jöttek az arra vonatkozó információk, hogy egy harmadik fél beavatkozott és instabilitást, anarchiát próbált generálni az országban.
Márciusig még sok van, úgyhogy addig nem maradunk ébren, lassan nyugovóra térünk.