Nem csak a versenyzőkre fér rá a kritika

 

A kép a nézőtérről. A győztes Szintaxis.
Fotó: Máté Emőke

Véget ért kis közösségünk eddig példátlan tehetségkutató műsora, az Erdély dala. Hetek óta tűkön ülve vártuk, mit hoz össze a Magyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT). Elmentünk, megnéztük, meghallgattuk és most el is meséljünk. 

Az adást az Erdélyi Magyar Televízió élő műsorában sugározták, amelynek a felvétele a kolozsvári Sapientia Tordai úti épületében zajlott. A helyszínt térkép nélkül is meg lehetett volna találni, hiszen szakmabeli ismerős arcok szállingóztak befelé, mindenkit kíváncsivá tett ez a kuriózum. 

Házimozi kiöltözve

Puszi-puszi. Hogy vagy? De rég nem láttalak! Erre gyertek, itt van harapnivaló és víz. Innen nézhetitek majd a versenyt… – ekkor véget ért a jópofizás mindenkinél, versenyeztek az arcok, hogy kié rendeződik vissza hamarább. Arról szerettünk volna tudósítani, hogy mi történik a kulisszák mögött és a stúdióban, ehhez képest voltaképpen egy kényelmes kis mozizásra lettünk meginvitálva, mialatt az épület egy másik termében zajlott a felvétel. Némileg javított a hangulatunkon, hogy az adás után diktafon és lencsevégre lehetett kapni, akit csak akarunk. Bár már előzőleg minden résztvevőt végigkérdeztünk, ha nagyon megbogarásztuk, végül is volt pár kérdésünk a szervezőkhöz és egy zsűritaghoz.

Székeinken elhelyezkedve vártuk, hogy mikor kapcsolják be a tévét, majd jött a kép és hang és a képernyőre került valami, ami leginkább Bambi első lépéseire emlékeztetett. A bizonytalan mozdulatokban látszott az igyekezet és a próbálkozás, de kétségtelen hogy Nike-ban élvezetesebb szaladni, mint egy Made in China cipőben. 

A harmadik helyezett és egyben az Erdély legszebb dala szerzője, a Dreamflow.

Jól nézett ki a design, a kép és a hang is rendben volt, de elcsúszott a műtaps és alacsony volt a zsűri előtti asztal. Túl hangos volt a bemondás, de legalább kevés a reklám. A háttérzene néha indokolatlan és feszültségkeltő volt, de javára legyen írva nem harsogta túl a műsorvezetőt. 

A show a magyarországi kereskedelmi tévécsatornák tehetségkutató műsoraihoz hasonlóan folyt, rengeteg és rengeteg dumával. Alig bírtuk kivárni a dalpremiereket, amelyek előzőleg készített felvételek voltak, mivel a verseny nem az előadói képességekről szólt, hanem a dalról – válaszolták kérdésünkre a szervezők. 

Dalpremier dömping

Először a Dreamflow dala csendült fel, a zsűri pozitiv kritikával és 35 ponttal értékelte őket. Aztán jött A csajod, akinél – a zenekar szerint – “már csak a feleséged fontosabb”, vicces, frappáns szövegű nótája dicséretet és 37 pontot ért. Az Álljunk meg! zenekarnál a cselló hangját hallva éreztem először a Hargitai levegő illatát az orromban, a zsűri véleménye sem állt túl messze az enyémtől, de szerintük még fejlődniük kell a sepsiszentgyörgyi fiataloknak, az Ugyanúgy szeretnek című dal 32 pontot kapott.

Frunzea Dávid a szó szoros értelmében hű volt dala címéhez, a Népi kavalkádhoz, hiszen mindenből volt egy kicsi a szerzeményében. Keresztes Ildikó szerint a szövegből túlságosan is kicsi. Dorogi Peti a filmzenék világába terelgette az oklándi származású Dávidot, aki 31 pontot kapott. 

Jött a Szintaxis, akiknek a helyezését megjósolta Vizi Imre mentor a táborban készült videóban. „Meghallgattam, megtapsoltam és sok szerencsét kívántam nekik”. A zsűri “szőrös szíve” is megenyhült és két darab 10 pontot is kaptak a vásárhelyi fiúk, összesítve pedig holtversenybe kerültek a A csajoddal. 

Az ikonikus egymásba karolás, alább a fotón szereplő Biró Hunor mesél a jelentésérő.

Dal6-os kóddal Koszikára és párjára Szász Csabára szavazhattak a nézők. A dalról is, a szerzőiről is méltatóan beszélt a zsűri, Keresztes Ildikó, Bagossy Norbert és Dorogi Peti is ismerte a duó egyik vagy mindkét tagját. 35 pontra értékelték őket. 

Az est utolsó produkciójaként a Végtelen sziget dalát hallgathattuk meg, amelyet trendinek és mainak titulált a zsűri, de egyetértettek abban, hogy távol áll a fiúk jórészt számítógépes programokkal készített zenéje tőlük. Nekik 33 pontot adtak. 

Egy reklám alatt sikerült is összesíteni a pontokat, így pik-pak lejárt az eredményhirdetés is. Az Erdély legszebb dala különdíjat és a harmadik helyet is a Dreamflow zsebelte be, másodikként A csajod végzett. A képzeletbeli dobogó legfelső fokára a Szintaxis állhatott fel. 

Nem állok le ennek a megfogalmazásával

Míg a srácok a színpadon örültek a győzelemnek, elkaptunk néhány személyt pár kérdés erejéig. Először Bagossy Norbit, a Bagossy Brothers Company énekesét és gitárosát faggattuk arról, hogy szerinte miért kell a magyarországi hírnév az Erdélyi népszerűséghez. 

„Szerintem ez valahogy a nagyvilágban is így működik, ami Amerikából jön, az világszinten menő, viszont nagyon kevés az, aki kis országból kerül ki. De valószínűleg olyan fajta zenét csinál manapság a világ, ami nagy rétegeket vonz. Azt tudom, hogy amikor már nagyon jó koncerteket adtunk Székelyföldön és Erdélyben, akkor Magyarországon újra kellett kezdenünk. Két-három ember állt a koncerten, megint be kellett melegíteni a hangulatot. De úgy gondolom, ha itthon sikerül, Magyarországon is fog.” Ezután hozzátette, hogy szerinte a Szintaxisnak is nagyon jó esélyei vannak arra, hogy Magyarországon is befussanak, sőt szerinte, amit itthon szeret a közönség, azt máshol is fogja, de kétségtelen, hogy a magyar nyelvű dalokkal nehezebb betörni a nemzetközi piacra. 

Fotó: Lukács Krisztina

Norbi az est során több zenekarnak is adott 7 pontot, 10-est viszont egyszer sem. Arra a kérdésünkre, hogy mi alapján pontozott, azt felelte, hogy „mindent számításba vettem. Azt is, hogy adott zenekarnak mi az, ami segíthet. Figyelembe kell venni azt, hogy hány éve alakult a zenekar, koncertező zenekarról van-e szó – több olyan zenekar is volt, aki rendszeresen koncertezik, járja az országot, annak nagyon aktuális egy turnébusz. Egy olyan zenekar, ami most kezd kibontakozni, nem biztos hogy a legmaximálisabban ki tudná használni ezt a lehetőséget. Szerintem ezeket a dolgokat is kell mérlegelni, de nyilván nagyon nehéz, mert ez már egy toplista volt, mindenki jó volt.”

Végül arra is rákérdeztünk, mi lenne a Bagossy Brothers Company zenekarnak az Erdély dalában. 

„Az otthon. Szerintem a Visszajövökben vannak olyan motívumok, amelyek abszolút az otthonról szólnak, és annak idején az Elviszlek című dalunk megnyerte 2015-ben az Erdély legszebb dala pályázatot. Azokban a dalokban olyan képi világ van és érzés, ami az otthont jelenti. De én nem állok le ennek a megfogalmazásával, szerintem minden dalban benne lesz egy picit Erdély” – válaszolta a frontember.

Erdély dala a magyar közösség életét reprezentálja

A szervezőkhöz is feljegyeztünk egy-két kérdést, úgyhogy Bagossy Norbi után Oltean Csongort, a Magyar Ifjúsági Értekezlet elnökét kaptuk el néhány szóra. Az érdekelt a leginkább minket, hogy Erdély dala miért csak magyar lehet, miközben a térséget nem csak magyar emberek lakják. „Ha szakszerűen kéne válaszoljak, a Magyar Ifjúsági Értekezlet szervezte, lévén hogy mi az erdélyi magyar fiataloknak a érdekképviseletével foglalkozunk, ezért a cél az volt, hogy Erdély dala ilyen szempontból a magyar közösség életét reprezentálja, első sorban az erdélyi magyar fiatalok életét és hovatartozását.” 

Arról is beszéltünk még, hogy a szervezésben a legnagyobb nehézséget a megfelelő szakemberek megtalálása és összhangba hozása jelentette. Valamint elmondta, még nem beszéltek arról, hogy lenne folytatása az Erdély dalának, de nem zárkóznak el a gondolattól.

Egymásba karolva 

Ekkor végre sikerült a győzteseket is elcsípni, Biró Hunor énekes és gitáros mesélt arról, hogyha véget ér az esemény, mindenképpen összeülnek ők öten és megbeszélik a történteket, majd „Kolozsvárt birtokba vesszük és ameddig bírjuk, addig mulatozunk.” Arról beszélt, hogy nagyon lelkesek, örülnek a győzelemnek, továbbra is szeretnék kimaxolni az együtt zenélést, Hunor szerint a határ a csillagos ég

Akik nézték a műsort, láthatták, hogy a Szintaxis dalának bemutatása előtt Hunor és Marton Zoltán egymásba karolva álltak a műsorvezető előtt. „A főpróbán volt egy vicces jelenet, még előző nap. Mi következtünk a próbán, hogy oda kiálljunk, Zoli belekezdett egy mondatba és valamiért hirtelen nem kapta a szavakat, rögtön átnyújtotta a mikrofont és én fejeztem be. Ez olyan volt, mintha egymás mondatait befejeznénk, innen jött ez az átölelős rész. Akkor nagyon vicces volt és úgy gondoltuk, hogy megtartjuk a motívumot”.

A Szintaxis főleg az idei nyár óta gyakran koncertezik, meg is fordultak már számos fesztivál színpadán. A hangszerkészletük egyre bővül, aminek a szállítására hely kell, ezért nagyon jókor jött nekik a turnébusz. A lemezfelvételt sem potyában kapták, februárban debütál első nagylemezük, amelyen szerepelni fog a 2022-es Erdély dala, a Lassú vonatok. 

Filmzeneszerző a láthatáron? 

Végül elkaptuk a homoródmenti Oklándról származó Frunzea Dávidot is, aki cseppet sem látszott szomorúnak a végeredmény miatt. „Ez egy borzasztó dús két nap volt, főleg az utóbbi két óra. Rettenetesen sok volt minden szempontból. Jó érzés volt itt lenni, és most eléggé boldog vagyok.”

A kritikától sem szeppent meg, sőt, azt mondta, volt, amivel egyet is értett. Dorogi Peti szerint érdemes lenne elgondolkodnia a filmzeneszerzői pályán, erre Dávid azt felelte, hogy „nem zárkózom el semmitől, valószínűleg ki fogom próbálni ezt az irányt és meglátjuk, mit hoz a jövő.”

Mi voltunk az ötödik zsűritag, lehetünk szőrösszívűek

Nem lehet azt mondani az Erdély dalára hogy rossz volt, de azt sem, hogy jó. Az ötlet kifejezetten megtartani és továbbfejleszteni való, de a kivitelezésen még van, amit csiszolni. Mi nézők, zenehallgatók nyertünk hét új dalt, lehet választani, kinek mi tetszik. 

A kiemelt kép az Erdély dala Facebook-oldaláról származik.