Nem akarok harcolni ahhoz, hogy dolgozhassak

Szabó Sámuel és mellette maszkban Szilágyi István, a polgármesteri hivatal idén májusban lemondott gazdasági igazgatója. Április elején még mindketten lelkesen beszéltek a tervekről egy kerekasztal-beszélgetésen, egyikükön sem látszott, hogy a felmondás szélén állna.
A szerző felvétele | archv

Nem akar részletesen belemenni a konfliktusokba, az első követ rádobni bárkire is, de a megfeneklett kommunikációt és a konfliktusokat okolja azért, hogy nem haladt a munkájával a városháza szerdán lemondott beruházási igazgatója.

„A jelenlegi helyzetben úgy érzem, nem vagyok a megfelelő ember a felsővezetés által kialakított csapatban, az elvárásaiknak nem tudok megfelelni”. Szabó szerint a problémák megbeszélése legtöbbször vitákba, vádaskodásokba fulladt. „Simán vállalom felét” – bevallja, hogy a konfliktus legalább két félen múlik.

Elmondta, nem élvezte a vezetőség bizalmát szakmai szempontból, azaz többször előfordult, hogy egy-egy beruházás műszaki mutatói kapcsán jelzett, hogy valamit el fognak rontani, vagy javasolt munkamódszert, de nem vették figyelembe hasznos időben a tanácsait. Például ezért kerülhet át a fejlesztési minisztérium programjában megpályázott bölcsőde a Kipi-Kopi napközi udvara helyett a Cserehátra, ami 6-8 hónap csúszást is jelenthet az igazgató szerint, a még el nem készült területrendezési tervek miatt.

Úgy gondolja, hogy a 4-8-30 éves távra tervezett programot nem két hónap alatt kellene megvalósítani, hanem fokozatosan, az elvárások fel voltak strófolva a kampányhajrában, és nem jól ütemezték be a megvalósításukat. Előbb a megkezdett projekteket kellett volna sínre tenni, mert erre lett volna kapacitás, és mert azok kivitelezése sürgős és fontos, csak aztán újakat pályázni. Pályázati lehetőségek még lesznek a most kezdődő ciklusban, de a már elnyert pályázatokat elveszítheti/elbaltázhatja a város.

Elpuskázott lehetőségek

Azt sem szeretné megvárni, hogy a történelem megismételje önmagát, vagyis elődje, Puskás Katalin sorsára jusson. Szerinte Puskás is követett el tévedéseket, és ő maga is, mint minden ember, de ha ezekért valaha ezen a szinten meghurcolhatják, akkor inkább elmegy magától. A polgármester már meg is vádolta azzal, hogy az egyik tendert egy bizonyos cég javára akarja átjátszani, és talán itt szakadt el a(z egyik) cérna.

Szabó sem tagadja azt, amit már több, különböző forrás is meglebegtetett, hogy a POL frakció és a polgármester között már a választások utáni első két hónapban kezdett megromlani a viszony.

Hogy állnak a beruházások?

Veszélyben a két mobilitási projekt: a II. Rákóczi Ferenc utca és környéke, valamint a többi fő útvonal felújítása, illetve a Bányai János iskola épületének felújítási projektje, az uszoda “a levegőben van”. A váras projekt valószínűleg elindulhat, úgy néz ki, hogy a bukaresti műemlékvédelmi hivatal meg fogja adni az engedélyt. A közúti infrastrukturális projektek azon csúszhatnak el, hogy a Harvíz Rt. pályázata kezdetleges fázisban van, és ha 2023-ra leburkolják az utakat, 2024-ben jöhet a Harvíz és elrontja azokat.

Ami sínen van, az az Orbán Balázs iskola tornaterme, a szombatfalvi nyugdíjas foglalkoztató épülete, három tömbház szigetelése, a Fernengel utcai kereszteződés terve már közbeszerzés előtt van, két ANL-s tömbház (Cserehát, orvoslakások) területrendezése is alakul – sorolta a most már csak a törvény által megszabott 30 napig beruházási igazgató Szabó Sámuel.

Megjegyzés: az interjúalany kérésére a szövegből egy bekezdést eltávolítottunk.