Négy éve várnak erre a kórházi dolgozók

Jogosultak a 2018 és 2020 (Lukács Antal igazgatósága alatt – szerk.) között ki nem adott üdülési jegyekre a városi kórház alkalmazottai – mondta ki jogerősen február 24-én a Marosvásárhelyi Ítélőtábla.

A pert 2021-ben indította a Sanitas szakszervezet, amely a városi kórház alkalmazottainak nagy részét képviseli, de nem tagok is csatlakozhattak és csatlakoztak is a perhez. A mintegy 850 alkalmazott keresetét 19 ügyre osztották le, ebből 8 esetben döntött jogerősen az Ítélőtábla – mondta el portálunknak Nyulas Emma szakszervezeti vezető.

A Sanitasnál úgy döntöttek, megvárják az összes per lezárását, az összes bírói indoklás kiközlését, és csak azután követelik a kórháztól a jogerős döntések végrehajtását. A többi ügyet március-április folyamán tárgyalják – közölte még az érdekszervezet képviselője, aki úgy tudja, hogy a törvény szerint öt év alatt kell törlesztenie a kórháznak az elmaradásokat.

Az ügy hátteréről is nyilatkozott portálunknak Nyulas Emma, elmondva, hogy minden más juttatást megkaptak a kórháztól, a járványidőszak alatti bónuszokat is, csak ezeket a vakációs jegyeket nem. 2018 és 2020 között Lukács Antal vezetése alatt egyszerűen “nem voltak hajlandóak” eleget tenni kéréseiknek, s mire sikerült volna kiegyezniük, arra elvitte őt a DNA.

Mivel az új, ideiglenesen kinevezett menedzsernek, Borka-Balás Attilának sem állt módjában visszamenőleg kiutalni ezeket a jegyeket, ezért folyamodtak végül a perhez, de csakis miután végigjárták az előzetes eljárást. Még 2020-ban írásba adták követelésüket, de nem kaptak rá hivatalos választ a kórháztól, és a törvény hallgatás esetén is lehetőséget ad 30 nap elteltével a pereskedésre.

Az új vezetőséggel 2021-ben és 2022-ben tárgyaltak a jegyek kiadásáról, de nem értik pontosan, miért nem kerültek be ezek egyszer sem a költségvetésbe. Nekik lényegében azt mondták, hogy nincs rá keret, de szerintük ezt a kórháznak “ki kellene spórolnia, hogy jusson is, maradjon is”, ahogy az Hargita megyében minden más kórháznál sikerült, mert a személyzet kifizetése kellene legyen az első, utána a többi, nem fordítva.

Hogy is van ez?

Borka-Balás Attila kórházmenedzser megerősítette, hogy “érkezése” óta tud a problémáról, aminek megoldására hiába kérték az önkormányzat támogatását, nem kapták meg, ezért nem került bele a költségvetésükbe (1.000 dolgozóval számolva mintegy 1,5 millió lejes kiadást jelentene évente – szerk.).

Albert Sándor városmenedzser elmondta, hogy a vezetőtanácsban (melynek tagja – szerk.) valóban felmerült a probléma már 2021-ben, 2022-ben pedig valóban elhangzott egy szóbeli kérés a fedezetre vonatkozóan, de végül írásban nem jelent meg ez a kórház részéről. A polgármesteri hivatal számára az okozza a legnagyobb fejtörést, hogy nem teljesen világos jogi és pénzügyi szempontból, hogy ezt a jelentős összeget miből, és kinek kellene fedeznie.