Csak eleségért ment az őzgida és a szarvasborjú anyja, nem elhagyták őket.
Ne érintsék meg a szarvasborjakat és Å‘zgidákat, és ne szakÃtsák le a védett növényeket – kéri a turistákat Hegyi Barna, a Békási-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Park vezetÅ‘je.
Ebben az idÅ‘szakban ellenek a szarvasünÅ‘k és Å‘zsuták, akik ezután védett helyre rejtik kicsinyeiket, ahol szoptatják Å‘ket, de eljárnak élelmet keresni. Amennyiben a kirándulók kis szarvasborjakra vagy Å‘zgidákra találnak, tudniuk kell, hogy az anyaállat a közelben van, és nem szabad a kicsinyekhez hozzáérni, mert az emberi szagot megérezve a szülÅ‘k nem foglalkoznak többé utódaikkal. Ugyanez a jelenség viszont nem következik be madarak esetén, mert ezeknek nagyon fejletlen a szaglásuk – tájékoztatta az Agerpres hÃrügynökséget a szakember.
Nagy gondot jelentenek a juhászkutyák, amelyek elpusztÃthatják a szarvasünÅ‘k vagy Å‘zsuták által rövid idÅ‘re magukra hagyott kicsinyeket. Hogy ez ne következhessen be, a pásztoroknak be kell tartaniuk a kutyák maximálisan megengedett számára vonatkozó törvényt, és a juhászkutyák nyakába kötelezÅ‘ koloncot kötni, amely megakadályozza Å‘ket a bozótosban való gyors mozgásban. A párnapos kisállatnak esélye sincs a kutyával szemben, de ha már tud szaladni, akkor megmenekülhet – magyarázta a nemzeti park vezetÅ‘je.
Az terepmotorosokat arra kérte, járműveikkel ne hatoljanak be az erdőbe vagy a tisztásokra, mert ezzel nagyon megzavarják a vadállatokat.
A közösségi hálón megjelent fotókra reagálva – amelyeket kirándulók osztottak meg, letépett és nagy csokrokba szedett kockás liliomokkal, nárciszokkal, hóvirágokkal, sáfránnyal – Hegyi arra hÃvta fel a figyelmet, hogy a védett növények leszakÃtása katasztrofális eredményekkel jár a rezervátumokra nézve; azokat csak csodálni és fényképezni szabad, letépni nem.