A nyári turistaidény kezdete óta a Hargita megyei hegyimentők több mint 150 esetben segítettek a hegyi túraösvényeken bajba jutott turistákon.
A hegyimentő-szolgálat vezetője, Fekete Örs az Agerpresnek azt nyilatkozta, az esetek 80%-ában az a probléma, hogy a turisták nem viselnek megfelelő felszerelést, és papucsban, rövidnadrágban próbálják bejárni a hegyi ösvényeket. Példaként említette azokat a turistákat, akik autóval érkeznek a Vargyas-szoros bejáratához, és azt hiszik, hogy papucsban, vagy más, nem megfelelő lábbeliben is végigmehetnek az ösvényen.
Emiatt különböző baleseteket szenvednek: „Mivel a szorosban hegyi felszerelésre van szükség, a többség megcsúszik, megüti, elvágja magát. Elég sok gondunk akad itt minden hét végén. (…) Egyesek hosszú nadrág nélkül indulnak el, ami szintén probléma, mert hiába van nyár, éjszaka hideg van”.
Beszámolója szerint olyanok is vannak, akik a megye via ferrata ösvényeit próbálják meg bejárni, de azok túl nehéznek bizonyulnak erőnléti állapotukhoz képest, így nem tudnak tovább menni, és a hegyimentők segítségét kérik.
Az elmúlt hét végén két komoly mentési akciójuk is volt.
Az egyik esetben egy sziklamászót kellett lehozniuk több mint 100 méteres magasságból a Békás-szorosban, mivel eltörte a lábát, a másik esetben pedig kerékpárral szakadékba zuhant kamaszt kellett kimenteni Székelyudvarhely környékén, sorolta.
Emellett több eltévedt személyt is meg kellett keresniük a hegyimentőknek.
Mit tanácsol a hegyimentő-szolgálatának vezetője?
Fontos, hogy a turisták megfelelően szerelkezzenek fel és vigyázzanak egymásra, mondja Fekete. Hargita megyében is előfordult ugyanis, hogy egy férfi kimerültség miatt nem tudta folytatni az útját, és a csoport, amellyel együtt volt, hátra hagyta őt abban a hiszemben, hogy egyedül is hazatér. A férfi végül a hegyimentők segítségére szorult, ők vitték le a hegyről. „A hegyen az első számú szabály az, hogy senkit ne hagyjunk hátra. Ez rendkívül fontos” – nyomatékosította a hegyimentő.
Azt tanácsolta a turistáknak, hogy érdeklődjenek előre a tervezett útvonal hosszáról és nehézségi fokáról, hogy ne menjenek olyan helyekre, amelyek gondot okozhatnak nekik. A hegyimentők részletes információkkal tudnak szolgálni, és arra is van lehetőség, hogy hegyi vezetőket bocsássanak a túrázók rendelkezésére.
„Szerencsére a túraösvények itt nagyon jó állapotban vannak, a legtöbb eltévedéses helyzet telefonon keresztül is megoldható. Ha tudják, hogy hol vannak, honnan jöttek és hová akarnak menni, akkor telefonon is sokat tudunk segíteni nekik. De, ha fogalmuk sincs róla, akkor nehezebb…” – támasztotta alá előző tanácsát a szolgálat vezetője.