Fotók: Magyari Tímea
Nem minden kékbusz az, aminek látszik: lehet például színházi előadás helyszíne, de ha a szükség úgy kívánja, percek alatt változik át munkásjáratból iskolajárattá, ahogy ez szerdán reggel is történt, a diákok nem kis meglepetésére.
Lassan egy hónapja megkezdődött a tanév, és ezzel együtt elindult az iskolajárat is, amelyet a Budapestről kapott, sok vitát kiváltott kék buszok egyikével indítottak el.
Az első napok korántsem voltak döccenőmentesek: több iskolából is elkéstek a középsulisok az első óráról az iskolajárattal.
Arra voltunk kíváncsiak, egy hónap elteltével történt-e változás a menetrendben, beér-e időben minden diák az iskolába. De nemcsak az iskolabuszok körüli változások érdekeltek, annak is megpróbáltunk utánajárni, hogy a többi kék busz programja hogyan változott az elmúlt hetekben, és hol szerezhetnek erről információkat az utasok, esetleg mikor és hol tesznek már közzé egy pontos menetrendet. Lásd a cikk végén.
Szerda reggel, néhány perccel 7 óra után begurul egy kék busz az iskolajárat indulópontjába, a város és Fenyéd közötti állomásra. „4-es járat” – írja a táblácskáján.
Az „iskolajárat” feliratú kék busz még várat magára, a diákok is sorakoznak már a parkolóban, ezért a 4-es járat vezetőjétől érdeklődünk, vajon, mikor jön az „iskolabusz”.
„Nincs ma külön iskolajárat, hajnalban elromlott az egyik kék busz, ezért a 4-es járat lesz helyette” – tudjuk meg a buszsofőrtől, aki rögtön szól a várakozó gyerekeknek, hogy szálljanak fel.
Összesen három busz van forgalomban a négy ajándékba kapott busz közül, a negyediket ugyanis alkatrésznek használják – tudjuk meg a buszsofőrtől. Azt a megoldást találták ki hirtelen, hogy összevonják a négyes- és az iskolajáratot: 7.10 helyett az iskolajárat indulási idejében, 7 óra 15 perckor indul a busz a végállomástól, de a 4-es útvonalán megy végig.
A buszsofőr minden felszálló diáknak elmondja, melyik, az iskolájához legközelebbi megállónál szálljon le: a mórások és a Bethlen Gábor tanulói a Bethlen negyedi Farmer húsüzlet előtt, a Kósba, Pallóba járók a villanytelepi megállónál, a központi iskolások a Küküllő szállodával szembeni megállóban. Arra is felhívja a figyelmet, hogy aznap, szerdán nem lesz déli 12 órakor és 15 órakor autóbusz, amely hazavinné őket.
– Megjegyezted?– kérdezi az egyik mórás kisdiák a társától, akik Fenyédről járnak be naponta az iskolába. Nem szoktak elkésni, mondják, ilyen még nem fordult elő, hogy elromoljon az autóbusz, de remélik, nem lesz baj.
Három megállóval később már zsúfolásig telik az autóbusz, megmozdulni sem lehet, a vírusok is alig férnek el az emberek között. Aki pedig ülőhelyet kapott, annak az állóhelyes diákok táskája, gitárja nyomódik az arcának. Néhány felnőtt is felszáll, akik a 4-es járatra vártak.
Nem szoktunk máskor elkésni
– mondják a központi iskolákba járók, általában 55-re ér be a Patkóba a busz, még van idő arra is, hogy kicsomagoljanak, mondják. Mindig sokan vannak a buszon, de ma még többen, panaszolják.
A bányais diákoknak viszont ma ismét nem kedvez a szerencse: ők máskor – azaz, ha nem robban le a busz, mint szerda reggel – az öt perccel korábban induló 4-es járattal mennek iskolába, amivel így is csak 7 óra 50-55 percre érnek be a 7 óra 45-kor kezdődő órára. A tanárok is kezdtek hozzászokni, hogy késnek kicsit, de van, aki kevésbé elnéző, mesélik a diákok. Úgy tudják, az iskolák igazgatóit is összehívta a polgármester, és arra kérte őket, legyenek elnézőbbek az iskolajárattal ingázó diákokkal szemben.
– Én szóltam az oszinak, hogy szóljon az igazgatónak, késni fogunk. Szerintem az igazgató már várni fog a kapuban – mondja az egyik bányais diák.
Közben a Móra Ferenc és Bethlen Gábor iskolákba járó diákok is leszállnak, egy megállóval hamarabb, mint kell, miután a diáktársaik már két megállója szekálják őket, szálljanak le, és menjenek gyalog, hogy mielőbb szabaduljon hely a buszban. Még legalább negyedóra maradt becsengetésig.
Ma elkésünk, elkésünk
– Mondtam, hogy kérdezd meg, mert ezen nem lehet kiigazodni – beszélgetnek egymás között a refis és pedás lányok, nem világos számukra, miért a Küküllő szállodánál kell leszállniuk, ha máskor a Patkóba viszi őket a busz. Egyikük jobbnak látja, ha a Villanyteleptől gyalogol be, 7 óra 53 perckor.
Három perc maradt még becsengetésig, amikor a busz a Küküllő szálloda előtti megállóba hajt be. Innentől már csak néhány felnőtt és a bányais diákok utazik tovább, ők nyolc óra után érnek be az ekkor már 20 perce elkezdődött első órájukra.
„Egy kicsit káosz volt ma”
– fújja ki a levegőt a buszsofőr a Jézus szíve kápolna végállomásnál. „De mindenki célba ért, aki akart. Megpróbáltuk a lehetetlent” – teszi rögtön hozzá. Azzal telt el több idő, mondja, hogy a diákokat nehezen tudta rábírni, menjenek minél hátrébb a buszban, a bérletesek pedig a középső ajtónál szálljanak fel, tolongás volt felszálláskor.
Ő vette észre hajnalban, hogy baj van a másik busszal, majd értesítette a vezetőséget, akikkel végül erre a megoldásra jutottak – mondja, és már indulunk is tovább 8 óra 10 perckor, ki a Cserehátra.
– Cserehátra? Kérdezünk vissza. – Igen, már vagy két hete a 4-es járat is kimegy a Cserehátra, érkezik a válasz a buszsofőrtől.
A Jézus szíve kápolnától tehát minden páros óra után 10 perccel induló busz 15 perc körül van a Csereháton, innen jön vissza a Rákóczira, és a Budvár negyedet érintve halad végig a mozi – Patkó – Tábor negyed – kórház – Bethlen negyed útvonalon.
A 2-es járat változatlanul minden páratlan óra után 10 perccel indul a Cserehátról, és ez érinti az Orbán Balázs iskolát kétóránként.
Ami változott még a sofőr szerint az az, hogy a 4-es járat nem 14 óra 10, hanem 20 perckor indul a Jézus Szíve kápolnától vissza – hogy elérjék a készruhagyárban dolgozókat is, ez viszont már nem megy ki a Táborba, hogy tudják tartani a menetrendet.
A Kauflandnál pedig csak két óránként, minden páratlan óra után körülbelül 25-30 perccel áll meg a busz.
Az elromlott autóbuszról és a menetrenddel kapcsolatos változásokról Hadnagy Gábort, az Urbana Rt. igazgatóját is megkérdeztük.
Elmondta, már szerdán sikerült megjavítani az elromlott járművet, azt ígérte, csütörtökön reggel már biztos fog közlekedni. Ő is megerősítette, bár négy busz van, az egyik csak egy „alkatrésztömeg”: szednek le róla ezt-azt, épp, ami kell. Valójában az iskolabusz egyben tartalék busz is, mert tartalékbusz nélkül „nemigen szabadna” rendszert fenntartani, ennek ellenére reggel és kora délután is használják az iskolások szállítására.
Mikor lesz végleges menetrend?
Amikor éppen nem robban le, az iskolajárat menetrendje változatlan a tanévkezdés óta – erről itt olvashatsz bővebben. És ez marad a továbbiakban is, tudtuk meg Hadnagytól. Úgy tűnik, a Bányaisok így jártak: ha busszal utaznak minden nap a héten, akkor pont egy ötvenperces tanórát csal le nekik a társaság.
Ami a többi busz menetrendjét illeti, arra voltunk kíváncsiak, még mindig változásban van-e a program kialakítása, mikor lesz végleges menetrend, vagy hol lehet a változásokról értesülni. A menetrend hiánya miatt többen is panaszkodtak a buszon, miközben tettünk egy teljes kört a fenyédi végállomásig. Mi is azt tapasztaltuk, nem igazán lehet tudni, mikor és hol járnak a buszok, hacsak nem szállunk fel a buszra és érdeklődünk a buszsofőrtől. Konkrét választ nem kaptunk a kérdéseinkre az igazgatótól:
– Én is vissza szeretnék kérdezni. Például reggel 6 órakor ön a Patkóból elindul, és megbeszéljük, hogy a Mol benzinkútnál találkozunk, akkor feljön szerintem kocsival 5 perc alatt, ha ugyanezt kérném délben kettőkor, akkor 20 perc alatt jönne fel, s ha ugyanezt kérném fél ötkor, akkor szerintem 35 perc alatt. Pedig a távolság ugyanakkora.
Mikortól lehet változásra számítani?
Miközben szeptember 15-re ígérte az új buszok megérkezését, a polgármester szeptember 29-ei, csütörtöki állítása szerint „a buszoknak előrelépése van”, csak hétfőn, október 3-án jön a közbeszerzésen nyertes cég a szerződést aláírni. Gálfi bízik benne, hogy a 90 napos leszállítási időt nem kell kivárniuk. Amennyiben igen, akár januárig is eltarthat a jelenlegi állapot, nem beszélve arról, hogy akkor még csak a járművek lesznek meg, az elindításukhoz szükséges bürokrácia és szervezési kérdések még eltarthatnak egy ideig.
Azaz szerinte a jelen körülmények között nem lehet garantálni, hogy mikor hol lesz a busz, hiszen „nem biztos, hogy nem lesz csőtörés, dugó, bármi”, és a busz is kevés még. Ha több lenne és többen használnák, akkor a buszok ritmikusabban tudnának járni, és jobban meg tudnák közelíteni az előre meghatározott menetrendet. „Valamit” ki fognak rakni, de az csak „informatív dolog” lesz, mondta el.
Kérdésünkre, hogy legalább az olyan jellegű változásokat, hogy ezentúl csak kétóránként áll meg a busz a Kauflandnál, miért nem közlik, azt a választ kaptuk, hogy nem igaz az, hogy csak kétóránként járna arra a busz, „minden órában egyszer odajut”, akárcsak a többi megállóba. Mi viszont nem ezt tapasztaltuk, több alkalommal is előfordult, hogy más utasokkal együtt már egész óra után 15 perccel vártuk a buszt a Kauflandnál, mégsem jött, egy félóra elteltével sem. Szerdán is figyeltük, nem volt ott a busz a megállóban óránként, csak kétóránként.