Ne hagyd magad, ha szivat a WizzAir!

Fotó: PÁL EDIT ÉVA

A koronavírus legutóbbi hullámát követő időszakban, a WizzAir járatainak újraindítása után halomra olvastunk több órát késő gépekről. Több mint három órát késett az augusztus 7-edikei Eindhoven – Budapest járat, közel fél napot a július 29-edikei Bécs – Reykjavík, és Reykjavík – Bécs járatai, július 28-án a Debrecen – Larnaca, és Larnaca – Debrecen járatai érkeztek négy órával később a tervezettnél, és még sorolhatnánk. Ami talán még ennél is elszomorítóbb, hogy az érintett utasoknak szóbeli panasztételre nem volt lehetőségük, csupán online, egy űrlapot tölthettek ki. Panaszkezelési hiányosságai miatt a magyar kormányhivatal 10 millió forintra büntette a társaságot, számolt be róla a hvg.hu még januárban.

Korábban is volt példa rá, hogy olvasóink a WizzAir repülőtársasággal kapcsolatos panaszaikkal kerestek meg bennünket, akkor olyan jellegű problémákkal, hogy a tervezettnél kisebb gépet indított a társaság, ezért többen hiába foglaltak helyet rá, nem engedték fel őket.

Nem kell Bécsig, Reykjavíkig, vagy Larnacáig „utazni” a több órás késéssel induló járatokig, Lőrincz Edit, egykori önkormányzati képviselő saját tapasztalatait osztotta meg portálunkkal. A volt tanácsos a WizzAir Budapestről 6 óra 10 perckor induló járatával utazott volna Marosvásárhelyre július 18-án. A becsekkoláshoz egy órával hamarabb ott kell lenni a ferihegyi reptéren a sok utas miatt, jelen esetben 5 óra 10 perckor, a szerdánként és vasárnaponként járó gépnek 8 óra 10 perckor kellene landolnia Marosvásárhelyen.

„Mi odamentünk, ne mondjam, hogy Budapesten egy óra, amíg elmegy az ember Ferihegyre, négy órakor elindultunk. Ott, ahol a személyazonosságit nézik, mondják, hogy menjünk a tudakozóhoz, mert a járattal valami gond van. Ott közlik is velünk, hogy módosult a járat,

12 órakor fog indulni 6 óra 10 perc helyett,

de a becsekkolási időponton nem változtatnak. Effektív öt órakor berekesztettek bennünket. Senki nem tudott semmit, hogy miért nincs járat, csak hogy a WizzAirtől kapták az utasítást, hogy 12 órakor indulnak” – emlékszik vissza.

Elmeséli, többen kisgyerekekkel utaztak, voltak köztük olyanok is, akik elköltötték az utolsó forintjaikat, mert azzal számoltak, hogy egy óra múlva Vásárhelyen lesznek. Miután kitört egy kisebb háborgás, megérkezett egy hölgy, aki vouchereket hozott azoknak, akiknek várniuk kellett, de Lőrincz Edit szerint a 250 utasból húszan voltak ott, csupán ők kaptak ezekből az utalványokból. Erre egyébként törvény kötelezi őket, minden háromórás késés után kell kárpótolják az utasokat vízre, kávéra, ételre szóló voucherrel, és ingyenes telefonálási lehetőséggel. Voltak, akik a gép felszállásáig sem kapták meg ezt a kárpótlást.

Közben jött egy e-mail a társaságtól, hogy nem 12-kor, 12 óra 10 perckor indul a járat, és kilenc körül egy másik, amiben a következő állt:

„reméljük, hogy jól utazott, és a továbbiakban is várjuk Önt”.

Háromnegyed tizenkettőkor végre megjelent a kijelzőn, hogy a kaput kinyitották a Vásárhelyre tartó utasoknak. „Mint az őrültek. Ezeket a keleti gépeket a reptér legvégébe helyezik el. Az a húsz perc semmire sem elég” – meséli Lőrincz Edit az embertelen, és megalázó jelzőkkel írva le a helyzetet. Már azon a folyosón voltak, ami a gépbe vezet, de nem engedték fel őket, majd vissza is küldtek mindenkit azzal a magyarázattal, hogy Magyarország nem engedi megtankolni a repülőgépet. Ekkor már majdnem fél 1 volt.

Az utasoknak nem tudták megmondani, mikor indulhat a gép, ekkor az egykori tanácsos szerint már lincshangulat volt. Sokan követelték a vouchereket, ezért egy nő elrohant, és kiosztott 4.600 forint értékű ételjegyeket, viszont azt is közölték velük, hogy „bocsika, de már nem lehet visszamenni, hogy levásárold, mert már kijöttek a schengeni határon, és már vissza nem lehet menni”. „Én sajnálom az ottani személyzetet is, mert ők a ferihegyi reptér és nem a WizzAir alkalmazottai voltak, és megkapták a magukét, nem is az ő hibájukból” – mondja.

Végül csak felengedték őket, és az utaskísérő bocsánatot kért a kellemetlenségekért, de ő sem tudta, hogy mi történt, „őket elküldték Görögországba, onnan, amikor visszajöttek, mondták nekik, hogy kell indulniuk Vásárhelyre”. Ezután „a gépen végre elindultak a motorok, de hirtelen minden leállt, a kapitány kérte, hogy ne essenek pánikba, és közölte, hogy technikai malőr van, a gép nem tud indulni, meg kell, hogy javítsák, ekkor már két óra volt” – meséli már nevetve. Az utaskísérők rohangáltak vízért, többen rosszul voltak a melegben, legyezték egymást, stb., míg végül sikerült elindulni, és délután fél négykor landolni Vásárhelyen.

Kérdésünkre elárulja Lőrincz Edit, hogy semmi elnézést kérő üzenetet, kárpótlást nem kaptak, holott utánanézett, és megtudta, hogy minden 5 órás késés után kárpótlásra jogosultak az utasok: 1500 kilométer alatt 250 euró/utas a kártérítés. „Én akartam velük kommunikálni, de a mai napig nem lehet megnyitni a WizzAir oldalán ezeket a felületeket. A telefonos ügyfélszolgálatot is hiába hívtam, aznap egész nap próbáltam” – osztja meg. Utólag egy ügyvédi irodához fordult, hogy pereljék be a társaságot, és kérjenek kártérítést. Úgy gondolja, ez a WizzAirnek semmiség, mivel az utasok közül 2-3 ember kér kártérítést, a legtöbben nem is tudják a lehetőségeiket. Olvassák el a törvényeket, tájékozódjanak! – ajánlja.

A repülőtársaságot is kerestük:

az oldalukon megjelenített, sajtóval való kapcsolattartásra szánt e-mail címen tettük fel nekik kérdéseinket. Szerettük volna megtudni tőlük, hogy mi volt az oka a kilenc órás késésnek, és hogy ennek ellenére miért kötelesek az utasok az előre meghatározott időben becsekkolni. Érdekelt volna, hogy milyen rendszerük van arra, hogy ellátást biztosítsanak a reptéren ragadt utasoknak, miért nem értesítik a reptéri személyzetet a késés okáról, hogy azok megmagyarázhassák az utasok számára, ők mekkora kártérítést tudnak igényelni, tájékoztatja-e erről őket a társaság. Kíváncsiak lettünk volna arra is, hogy élt-e valaki ezzel a lehetőséggel, ha igen, hányan. Megkérdeztük azt is, hogy mennyire jellemzőek hasonló esetek a társaságnál, és van-e stratégiájuk ezek megelőzésére. Cikkünk megjelenéséig nem érkezett válasz.