Ne csak a szindrómát lásd!

Ugyanolyan, mint te! feliratú, mosolygó gyerekeket, szülőket ábrázoló bannerek tűntek fel a város különböző pontjain. Az Udvarhelyszéki Anyák Egyesülete a Down-szindróma világnapja alkalmából helyezte ki őket.

Minden 600. gyermek ezzel a kromoszómahibával jön a világra,

a Down-szindróma az egyik leggyakoribb veleszületett rendellenesség, tudhatunk meg részleteket a Down Alapítvány honlapján a szindrómáról. Az embernek 23 kromoszómapárja van, melyből 23 anyai, 23 apai eredetű. A Down-szindrómás emberek 21-es számú kromoszómájából – hibás sejtosztódás következtében – nem kettő, hanem három fordul elő minden sejtben. Ezért van harmadik hónap 21-én a Down-szindróma világnapja. 

A rendellenesség a terhesség alatt szűrhető, elsősorban a tarkóredőt, illetve az orrcsontot vizsgálják meg, előbbi ugyanis a normálisnál nagyobb, utóbbi pedig éppen hogy fejletlenebb. A Down-szindrómás gyermekek testmérete eltér az átlagostól, izomzatuk általában renyhe, ízületeik lazák, növésük alacsony, végtagjaik rövidek. Arcberendezésük jellegzetes Down-baba arc: pici orr, lapos orrnyereg, ferde vágású szem, apró fül, jellegzetes arcpír. Természetükben is vannak közös vonások: őszinte, érzékeny, melegszívű emberek, jó szociális beilleszkedő képességgel. Családjuknak, barátaiknak rengeteg szeretet adnak, a számítás, gonoszság számukra ismeretlen fogalmak, olvasható a honlapon.

Ez a lány nem is úszik, repül a vízben

Udvarhely leghíresebb Down-szindrómása Veress Erna úszó, vele készült interjúnkat itt olvashatod. Találunk a Down-szindrómások között festőművészt, színészt, táncost, vállalkozót, pedagógust is. 

Átlagos életkoruk a korábban kezeletlenül hagyott betegségek és műtét nélkül hagyott szívproblémák miatt átlag alatti volt. Egészséges Down-szindrómás személyek ma már 70 év feletti kort is megérnek, átlagéletkoruk csak néhány évvel alacsonyabb, mint az átlag.

Értelmi fejlődésük lassú. Régebben alábecsülték őket, ma már tudjuk, hogy megfelelő módszerekkel „lassan, de biztosan” taníthatók, legtöbbjük olvasni, írni is meg tud tanulni.

De miért kerültek ki a bannerek?

Az Udvarhelyszéki Anyák Egyesületének a célja, hogy felhívják a szindrómára a figyelmet, tudtuk meg az egyesület egyik szakemberétől, Hadnagy Ágnes gyógytornásztól. Huruba Andreea, egy Down-szindrómás kisgyerek édesanyja kereste meg őket, úgy érezte, hogy itthon még eléggé tabuként kezelik az emberek a témát, meséli Hadnagy. Az anyuka azt szeretné, ha nem csak a szindrómát látnánk, ha ránézünk a gyerekre, hanem azt, hogy ő is egy ugyanolyan gyermek, mint a társai. Innen jött a kampány címe: Ugyanolyan, mint te! Ez látszik a kampányhoz csatlakozó családokról készült képeken is Hadnagy szerint: vidámak, élik az életüket. 

Megkerestek különböző vállalkozókat, ők felvállalták, hogy a saját klienseik figyelmét felhívják a szindrómára a világnap dátumához, a 21-es számhoz kapcsolódó – 2+1 és 21% – akciókkal. Van wellness, lehet túrára is jelentkezni, sorolja Hadnagy, a kampányhoz összesen 16 vállalkozó csatlakozott: a Fit.Feel, Gabi bizsu, HarmatCsepp szépségszalon, Helyénvaló bolt, LilBro, Natural Drops – Lukács Melánia masszőr, Manó fagyizó, Ősz-Pál Zsuzsánna kozmetikus, Pizza 21, Rooster Grill, Schwarz Bistro, Septimia Resort, Sziliszerviz, Sun Garden (Parajd), Vekker Kávézó és ZitaRoz. Hogy kinél milyen akcióra számíthatsz pontosan, azt az Udvarhelyszéki Anyák Facebook-oldalán tudod megnézni. 

Az alkalomra egy podcast is készült a kampányt kezdeményező Huruba Andreeával. Ő Székelyudvarhelyen él, két gyermek, a hatéves Emma és a hároméves Máté anyukája. Utóbbi Down-szindrómás babaként látta meg a napvilágot. A podcastből megtudhatod, hogy milyen egy Down-szindrómás gyerek anyukájának lenni, mit gondolt Huruba először, amikor a szülés után közölték vele, a fia Down-szindrómás, miért törte le Emma a Barbie-babája lábát, és hogy, van-e olyan kérdés, amit inkább ne tegyél fel egy Down-szindrómás gyerek szüleinek. A podcastet itt tudod meghallgatni. 

Hadnagy azt ígérte, ez csak az első podcast lesz, valójában egy sorozatot terveznek Öböl címmel, havi rendszerességgel beszélgetne el Szabó Attila interjúalanyaival olyan témákról, amik a családokat érintik, mint például a változókor, nőiesség, vagy hogyan éli meg egy apa, ha autista gyereke születik.