Nagyon vártad, mégis túl korán érkezett?

A lila a kitartást, a reményt, a bizakodást szimbolizálja. A koraszülöttek világnapja, november 17-ike alkalmából minden évben lila megvilágítást kapnak a nevezetesebb épületek, hogy felhívják a figyelmet a korababákra, koracsaládokra.

Már a kórházban bepötyöghetik ezután a böngészőbe a korababa.ro-t  azok az édesanyák, akik túl korán adtak életet gyermeküknek.

A trauma után, hogy a 40-42 hetes terhességi időnél korábban született a kisbabájuk, sok édesanya nem is tudja, mihez kezdjen. A legtöbb, amijük van, félelem és kérdés – hangzott el azon a sajtótájékoztatón, amelyet a korababa.ro honlap elindítása alkalmából tartottak szerdán.

Székelyudvarhelyen évente körülbelül 100 kisbaba koraszülöttként, a 37. terhességi hét előtt jön világra, a születések 10 százaléka a világon koraszülés – mondja Berkeczi Éva pszichológus, három gyermeke közül két koraszülött édesanyja.

A félelem és az információ hiánya

Amikor a 33. héten a második gyereknél éjszaka elfolyt a magzatvize, Éva úgy megijedt, nem tudott beszélni se, dadogni kezdett. Bementek a kórházba, és aznap éjjel megszületett a kislánya. Mivel császározták, nem tudott odamenni egyből hozzá, nem tudott érdeklődni, hogy mi van a babával. Amikor kiengedték a kórházból, annyit mondtak az egészségügyi szakemberek, hogy vigye el a gyereket szemfenék-vizsgálatra.

Már otthon, a magyarországi portálokat olvasva, tudta meg, az ottani protokoll része koraszülöttek esetében a rendszeres kontrollvizsgálat, a kardiológiai és a neurológiai szűrés, mert a koraszülöttek hajlamosak lehetnek a szív- és idegrendszeri problémákra.

Ezek itt nem kötelezők sajnos, de elérhetők némi utánajárással. Az egészségügyi vizsgálatokon kívül szükség lehet plusz fejlesztésekre is, gyógytornán korrigálhatják például a mozgáskészségben tapasztalható lemaradásokat. Éva számos információt megtalált az interneten, de azt, hogy itt, Székelyföldön vagy kicsit távolabb kihez fordulhat a korababát nevelő család, nem.

A második koraszülésénél már könnyebben vette az akadályokat, bár az a baba még korábban és sokkal kisebb súllyal érkezett: a 29. héten született, 1,4 kg-mal, ezért is gondolta, jó lenne egy olyan információs honlap, amelyet már a kórházban elér az édesanya, és amely a helyi lehetőségeket, szakembereket segít megtalálni.

Mit kérdezzél?

Az orvosok, egészségügyi dolgozók kicsit fukarkodnak az információval, de ha kérdezel, válaszolnak. Tudni kell azonban, mit kérdezzél. Azt nem érdemes, hogy mikor mehettek haza a kórházból, mert valószínűleg az elején nem fogják tudni, mikor kerültök olyan állapotba a babával, hogy nyugodt lélekkel hazaengedhetnek. De megkérdezheted, hogy milyen gyógyszert kap, megérintheted-e, ki szabad-e venni az inkubátorból, mi történik épp a babával, te mint édesanya mit tehetsz érte – tanácsolja Éva.

Nem vagy egyedül!

A korababa.ro honlap folyamatosan érezteti az édesanyákkal, hogy nincsenek egyedül, egy közösség részei, és folyamatosan frissül a szakemberek, fejlesztő központok elérhetőségével, valamint olyan információkkal, tanácsokkal, amelyeket az édesanyán kívül az édesapa és a tágabb család is jó, ha tud.

Például az apa feladata, a közhiedelemmel ellentétben nem az, hogy tejfakasztót szervezzen, hanem, hogy a kórházi időszak alatt intézkedjen, információkat szerezzen a baba állapotáról, hiszen ő az, aki mozgásképes ilyenkor. A nagyszülők vagy túlstresszelik, vagy legyintenek a helyzetre, mondván, ismernek még koraszülöttet, kis súllyal született, de nem kell különösebben figyelni rá, kinövi. Őket arra intik, igenis több odafigyelés szükséges.

Az elérhetőségek mellett gyakorlati tanácsokat lehet találni az oldalon más édesanyáktól arra nézve, hogyan „éljék túl”, ha Marosvásárhelyre viszik a babát, vagy ha ott születik meg, és hamarosan az udvarhelyi kórházi kisokossal is bővül a korababa.ro. A 33. hét előtt, amennyiben lehetséges, felküldik ugyanis az édesanyákat mentővel vagy helikopterrel Vásárhelyre. Akik azután szülnek, maradhatnak a székelyudvarhelyi kórházban, ha nincs további súlyosbító körülmény – tudtuk meg.

Ki adta oda neki a pénzt?

A weboldalt Berkeczi Éva magánszemélyként kezdeményezte, a finanszírozást Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány és a Jótékony közösség által szervezett Odaadó Esten begyűlt adományokból oldották meg.

Jakab Bernadett az SZKA részéről elmondta, ezen kívül még két program nyert finanszírozást: a Harghita Business Center inkubátorház egyesülete a középiskolásoknak szervezi a Future Makers 2.0-t és Kelemen Boróka kezdeményezése a KARöltve, amely a fogyatékkal élőknek és családjaiknak segít támogató közösséget kialakítani.

A tavalyi online rendezvény után idén próbálnak személyesebbet szervezni, 2021-ben kerti parti az elképzelés – tájékoztatott az SZKA kommunikációs felelőse.