A megyei szakaszt rendezték, a Gimi elsőként jutott tovább a villámkérdésekből álló körre.
Fotó: GÁL ELŐD
Rosszul érzem magam, ha elkezdjük pontosan – mondta el fél kettőkor Kápolnási Zsolt főszervező a harmincnegyedik Tudászon, a megyei döntőn, majd felkonferálta a két műsorvezetőt: Varga Andrea tanárnőt és Máthé László Ferenc „közismert médiasztárt”.
A Rákóczi emlékévben a téma a kuruc szabadságharc volt, de a szervezők megemlékeztek Ady Endre halálának 100. évfordulójáról is, így bőven volt vele kapcsolatos kérdés is az anyagban.
A vetélkedőn három udvarhelyi csapat:
az első fordulót megnyerő Tamási Áron Gimnázium, a Dr. Palló Imre Művészeti Szakközépiskola, és a Benedek Elek Pedagógiai Líceum volt jelen, és kihívóik is akadtak a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium, a segesvári Mircea Eliade Líceum, a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium háromfős csapatainak személyében. A csíkiakat hatalmas szurkolótábor kísérte el, de a gyergyói és a segesvári diákok sem panaszkodhattak társaikra, nem lehetett hallani a drukkoló diákok hangerejéből, hogy ki van hazai pályán.
Az udvarhelyi szakaszt megnyerő gimis hármas
Miután megismerhettük a Tassaly Ildikó magyar szakos tanárnőből, Sipos István történelem szakos tanfelügyelőből, és Kápolnási Zsolt főszervezőből összeálló zsűrit, a versenyzők „Rákóczi-muffinnal” hangoltak a kérdésekre, amit Fodor-Györfi Erzsébet az Eötvös József Szakközépiskola tanárnője készített.
A hagyományos bevezető kérdéscsoport a „Ki vagyok én?” volt, amely során történelmi személyiségek kilétére kellett rájönniük a csapatoknak. Olyanokéra, mint II. Rákóczi Ferenc, XIV. Lajos, Zrínyi Miklós, és Ady Endre, utóbbi leírásában az szerepelt, hogy hitvallása: „amit ma megihatsz, ne halaszd holnapra”.
A filmes bejátszások sem maradhattak el, például a Rákóczi hadnagya filmből való jelenet bejátszása után a csapatoknak el kellett találniuk, hogy ki a jelenetben szereplő félszemű kuruc generális, melyik területet szabadította fel, és kik ellen veszítette el az egyik szemét. A legtöbb csapat tudta is, hogy a Bottyán János, Dunántúl és a törökök a három helyes válasz. Volt itt még mindenféle filmbejátszás, a Szigetvár ostromáról készült animációs film, Szulejmán sorozat egyik részlete, az oszmán szultán buzdító beszéde Szigetvár ostroma előtt. „Jobb, mint a Dallas” – buzdított Kápolnási is: a fiatalokat a sorozat nézésére.
A főszervező rendhagyó feladatokat is előhúzott a zsákból. Buzogánnyal mutatott el kuruc harci jeleket kellett felismerniük. „Jaj, a buzogány, kicsi zenét tegyetek, mert kint hagytam a buzogányt” – mondta Kápolnási, majd két perccel később a buzogányért való rohanástól lihegve mutatta el, hogyan jelezték a kurucok a gyülekezőt, a támadást, és azt, hogy tűz. Ez okozott azért némi gondot a diákoknak, egyik csapat se tudta mindhárom jel jelentését megmondani.
A színjátszás
előtt megnézhettük, hogy állnak a csapatok. Csíkszereda ekkor huszonnégy ponttal vezette a versenyt, őket a gyergyóiak és a gimisek követték.
Mind a hat csapat kapott egy jelenetet előzetesen sorshúzás útján, ezt kellett előadniuk, akár külső személyek bevonásával. A csíkiak III. Károly császár halálát játszották el, és Mária Terézia trónra lépését, a segesváriak azt, ahogyan Rákóczi Ferenc értesül a szatmári békéről. A Palló diákjai jelentükben azt fejtegették, hogy Zrínyi Miklós halála gyilkosság, vagy baleset volt-e. Sikerült egy emlékezetes pillanattal is előrukkolniuk, hiszen a távirányítós vadkan a retinánkba égett, de a rejtély továbbra is rejtély marad.
A távirányítós vadkan
A gyergyói diákok Zrínyi Miklós kirohanását adták elő, ahogy a szigeti magyar katonák tudva azt, hogy talán ez lesz utolsó kirohanásuk, megütköznek a törökökkel. Sok szürkepólós diák verekedett sok feketepólóssal a színpadon, amiből a szürkepólósok, azaz a törökök jöttek ki győztesen.
A Gimi az ónodi országgyűlést, a Peda pedig Pálffy János és Károlyi Sándor találkozását mutatták be. „Látszik, hogy dolgoztok napokat, de egyszerűen nem tud kijönni a különbség, mindegyik olyan jó. Gratulálunk minden csapatnak. Sokszor gondolkozok, hogy inkább színjátszófesztivált szervezzek” – mondta el az előadások után Kápolnási. A zsűri a Tamási Áron és Márton Áron Gimnáziumnak adott maximális pontszámot, de a többi csapat sem maradt el, csupán 1-2 ponttal tőlük.
A színjátszás utáni körökre is maradtak még megválaszolandó kérdések, és viccesebbnél viccesebb bejátszások: az Irigy Hónaljmirigy vasálarcosából egy bejátszás, és megnézhettük, hogyan tinderezett volna Ady és Léda.
„Emeljétek a popsitokat, ő, akarom mondani a lapokat” – sziporkázott Kápolnási, aki még egy új feladattal újított be a versenyre. A következő sms érkezett a diákok telefonjaira: „Kedves néném! Hogy van kéd? Szeret-e engem? Mert én igen kédet”. A diákoknak meg kellett mondani, hogy Mikes Kelemen írta a képzeletbeli smst, aki Rodostón halt meg, és hogy a Nyugat folyóirat első számain ábrázolják az sms íróját.
A végjátékra
nem, hogy felzárkózott a Gimi, elsőként jutottak be a villámkérdésekből álló döntőre, rajtuk kívül a csíkiak és gyergyóiak jutottak a rájátszásba. A segesvári diákok végeztek a negyedik helyen, a Palló hármasa (Lukács Boglárka, Kovács Orsolya, Hodgyai Norbert) lett az ötödik, a Peda (Szőke Dóra, Kardos Kincső, Márton Ede) a hatodik. A villámkérdéses kör előtt kieső csapatok is ajándékokkal gazdagodtak, Nagy-Magyarország térképet és könyvcsomagot nyertek.
A villámkérdéses kör a szokásos módon ment. A műsorvezetők olvasták a kérdést, aki először nyomta meg a gombot, megvillant a lámpája és helyes válasz esetén egy pontot kapott, helytelen válasz esetén levontak egyet a csapattól.
A Márton Áron Gimnázium nyerte a vetélkedőt
Egy darabig fej-fej mellett haladtak a tudászos triók, a Gimi elveszítette a lépéselőnyét, hiszen a Márton Áron Gimnázium csapata egyfolytában elsőként nyomta a gombot, meg sem várva a kérdés végét, és rendre jól is válaszoltak a kérdésekre, meg is nyerték a versenyt. Sőt a végén a gyergyói csapat utolsó kérdésre adott helyes válaszával megelőzte a Péter István gimis történelemtanár által felkészített Bekő Mátéból, Széles Lászlóból és Pál Attilából álló hármast, akiknek így sem kell szégyenkezniük, ahogy senkinek sem, aki részt vett az idei Tudászon.