Kelemen Hunor, Călin Georgescu és Elena Lasconi is szavazott s nyilatkozott
Sorra futnak be a szavazó államfőjelöltek szebbnél szebb és semmitmondónál is semmitmondóbb nyilatkozatai, miután egy héttel azután, hogy főszereplők voltak, a parlamenti választásokra is leadták voksaikat.
Az Agerpres hírügynökség beszámolói alapján elsőként a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion adta le szavazatát Focşani-ban, az Unirea főgimnáziumban kialakított szavazóhelyiségben, a nemzeti ünnepre, Románia gyermekeire és a külföldön élő román állampolgárokra gondolva. Az AUR elnöke felszólította a polgármestereket, hogy „tartsák távol magukat a szavazóhelyiségektől”, és „hagyják békén a kiszolgáltatott embereket”.
Na, ki a békepártibb?
És ha már a békénél tartunk, leadta szavazatát az Ilfov megyei Mogoşoaia település iskolájában kialakított szavazóhelyiségben szavazott feleségével együtt a magát békepártinak kikiáltó, az elnökválasztás első fordulójának győztese, Călin Georgescu független államelnökjelölt is, aki Orbán Viktor magyar miniszterelnök nagy rajongója. Igaz, a románok hőseinek” nevezte Corneliu Zelea Codreanut és Ion Antonescut, a szélsőjobboldali, antiszemita és később magyarellenes Vasgárda két vezetőjét és nem volt az egyetlen vitákat kiváltó kijelentése. Dicsérte Vladimir Putyint, mint egy “hazáját szerető embert, aki mesterien érti a diplomácia szövevényes világát” és NATO-ellenes nézeteit is megfogalmazta, azt állítva, hogy Romániának ki kellene lépnie a szövetségből, mert az korlátozza az ország szuverenitását. Sőt, az államfőjelölt olyanokat is mondott, hogy a román nyelv a latin őse. Georgescu elmondása szerint a békére szavazott.
Kelemen Hunor is arra szokott újabban, most, amióta jóban kell lenni a magyar kormánypárttal. Igaz, a Georgescu üzeneteihez hasonló üzeneteket megfogalmazó szövetségi elnök most nem a békére – amit az első forduló győztese lestipistopizott –, hanem a magyar jövőre szavazott Kolozsváron.
Câmpulungon szavazott a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi, aki az államfőválasztás első körében a második helyen jutott tovább a második fordulóba. Ő a változásra és a demokráciára szavazott, és a választás fontosságáról elmondta, „hogy most megvédhetjük demokráciánkat és szabadságunkat. A szomszédságunkban mások fegyverrel a kezükben védik a szabadságukat és a demokráciájukat”.
S mi van a nagyokkal?
Mondhatni, az elnökválasztás után megtépázott nagyokkal, a liberálisokkal és a szociáldemokratákkal, amelyek a november 24-ei választási kudarc után elnökök nélkül maradtak.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke, Ilie Bolojan szenátorjelölt vasárnap azt nyilatkozta Nagyváradon, hogy a modern és európai Romániára szavazott a parlamenti választásokon, amelyek hosszú évekre eldöntik az ország irányát. Bolojan a választóknak azt üzente, hogy az urnazárás után, hétfőtől tegyék félre nézetkülönbségeiket, tiszteljék egymást, és „a nemzeti ünnep szellemében” legyenek egységesek.
Marcel Ciolacu, a PSD leköszönő elnöke is szavazott már, Románia EU- és NATO-tagságának, valamint a schengeni csatlakozás célkitűzésének megerősítését támogatta. „Ma a románoknak a stabilitás és a káosz között, a fejlődés és az európai uniós alapok felhasználása, illetve azok hiánya között kell választaniuk. Ez a nap kulcsfontosságú, hogy folytassuk az európai és észak-atlanti utunkat, mert ez a legfontosabb, amit ma választhatunk” – mondta Ciolacu, aki Buzăuban szavazott. A szociáldemokraták elnökjelöltje korábban bejelentette már visszavonulását a pártvezetésből, sőt, mint elmondta, annak ellenére sem kíván elnökjelöltként indulni, hogy az első forduló után újraszámlálják a szavazatokat – még az is lehet, hogy megismétlik a választást – és nem kizárt, hogy ez befutó helyet jelenthetne neki.
Élő közvetítésünk a választások napjáról ezen a linken található.