A szerző felvételei.
Ahogy belépek a fedett jégpályára, rögtön megcsap a gyerekek izgatott morajlása. Alig bírják már türtőztetni magukat Balogh Csenge, a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA) kommunikációsának rövid beszéde alatt: szemeik, egyeseknek már a kezecskéik is a kupakok felé kacsingatnak. Aztán mindenki egyszerre lát munkához, szorgosan, akárcsak a hangyák.
A KupakMOZAIK az ötéves kiadásához érkezett.
2020-ban még a képernyők előtt rakták ki a gyerekek az első mozaikokat. Akkor még 150-en voltak, a 2024. június 8-ai kiadásra már bőven duplázódott a számuk, 370-en lettek. Vannak visszatérők. A mozaikrakás fortélyainak újabb és újabb darabkáival érkeznek a nagy napra. Előre szín szerint válogatják a kupakokat. A mozaikokat újra meg újra kirakják otthon.
Így egyre gyorsabbak lesznek, a legnagyobb mozaikhoz sincs szüksége egyik csoportnak sem a három órára, amit időkorlátként adtak meg a szervezők. Mind hamarabb végeznek, és sietnek is a fagyisorba, lehűlni.
A Mártonffi János Általános Iskola élőkészítősei például mintákkal készültek, az óriási virágokat, leveleket ábrázoló papírdarabokkal úgy néznek ki, mint egy-egy aprócska szabó. Őket a szülők kísérték el, három darab tízfős csapattal jött megmérettetni magát az osztály, magyarázza Finta Enikő, az egyik szülő. A tanító néni nem tudott eljönni, de már tapasztalt kupakrakó, volt az előző években más csapattal. „Nagyon be vannak tanulva”, fogalmaz az anyuka, „nagyon sokszor” kirakták már a mozaikokat, mondja erre mellettünk az egyik kislány, ötször biztos, kontrázik a csapattársa.
Nem csak a mozaikrakásra készülnek ilyen buzgón,
több csapat még az öltözetére is nagy figyelmet fordít. A Berdés fiúk és a Berdés lányok batikolt pólóban szökdécselnek, egyesek még napszemüveggel is kiegészítik a szettet. Az aprócska, 6-7 éves Szorgos méhecskék mind valami sárgát vettek magukra, irtó aranyosak.
Három csapat, akik egymás mellett dolgoznak, saját kezüleg festett blúzokban érkeztek, nem tud nem rájuk figyelni az ember. Ők a BOBER GANG, az Életrevalók és a Csodatevők – utóbbiak zsebelték be az első helyet –, tudom meg az őket elkísérő pedagógustól, Hegyi Ágnestől, mind az Orbán Balázs Iskolából érkeztek. A pólókat rajzórai tevékenységen készítették. Még három rajzórán a mozaikrakást gyakorolták. De volt példa arra is, hogy a gyerekek órák után maradtak, és még gyakoroltak.
Az idei verseny különlegessége az volt, hogy
más hulladéktípusokat is behozhattak a diákok. Bár az előző években is voltak már próbálkozások egy-egy csapat részéről, akkor még csak részleteket csempésztek be. Most viszont szabadjára lehetett engedni a képzeletet. A feladatra négy csapat vállalkozott, aztán egyikük az utolsó pillanatban meggondolta magát. Hárman maradtak.
A Kupaktündérek a Gábor Áron Szakképző Líceumból jöttek, ők a rangidősök a versenyen, tizenegyedikesek. Nem is kellett különösebben gyűjtsék a hulladékokat, könnyedén kikerült innen-onnan. A könyvtáros hulladékként szokta kitenni az iskolában a régi tankönyveket, ezeket elhozták, osziórán kísérleteztek vele, milyen formában mutatna a legjobban a kupakok mellett. Emellett régi szalvéták is helyet kaptak a mozaikban. Turisztikai szakirányosok is vannak a csoportban, magyarázta Tokos Mária, a kísérőjük. Ők számos rendezvény díszítésében, terítésében szoktak segíteni, amit elhoztak, azok a megmaradt elemek, amik a kukákban végezték volna.
Idén két kategóriában díjazták a csapatokat:
Kupak kategóriában az első a Csodatevők csapata;
A második helyezett pedig az Élhető Erdőt csapat;
Vegyes kategóriában pedig az Orosz gumimaci kommandó nevet viselő csapatot díjazták.
Egy óra dugópuzzle után szinte-szinte több lesz az izzadó gyerek a nyári napsugarak által felforrósított jégpályán, mint a kupak. Vágyakozó szemekkel nézzük az éppen megnyíló strand vendégeit, miközben kimegyünk pár, a benti forrósághoz képest csak meleg mély lélegzetet venni a nyári levegőből. A szervezők is küszködnek a meleggel. De nincs amit tenni, nem tudnak olyan nagy helyszínt, ahol ennyi gyerek elférne, és árnyékos lenne, mondja az SZKA kommunikációsa.
Szerencse, hogy a gyerekek készültek és gyorsak, két óra alatt a legtöbben már végeznek, az utolsó mozaik is elkészül nagyjából fél órával ezután, aztán jöhet a gyerekek egyik kedvenc része: a mozaikok szétrombolása. Rugdossák a könnyű kupakokat, beléjük markolnak, és a fejük fölé dobják, befekszenek közéjük.
Az idén összesen 432 kilogram kupak gyűlt össze, ez első körben az RDE-hez kerülnek, onnan a többi szelektív hulladékkal együtt kerítéselemekké, kerti bútorokká alakulnak át.