Mindenki azt kérdezi, hogyan került ide a pestis

Még várni kell a felsőboldogfalvi sertések laboreredményeire. A gazdák, akiknek leölték az állataikat, maradnak a kárral.
A fotó illusztráció. A gazda nem járult hozzá, hogy fényképeket készítsünk gazdaságában.

– Mindenki azt kérdezi, hogy mi történt, hogyan került ide a pestis. Én azt tudom mondani most is, hogy fogalmam sincs. Koronavírus van, még járni se lehet annyit, mindenki be van zárkózva. Hívogatnak, hogy mi van velem, ejsze vírusos lettem. Beszalagozták a kapumat egyik percről a másikra, hogy se ki, se bejönni nem lehet – kezdi a férfi, akinek tizenkét, féltve gondozott állatát ölték le hétvégén Bethlenfalván.

Az afrikai sertéspestis április végén bukkant fel – váratlanul – újra Székelyudvarhelyen. Előbb csak a gyanúja, majd a prefektusi közleményben hivatalosan is beszámoltak a bethlenfalvi gazdaságban tesztelt sertés pozitív eredményéről. A járványtani vizsgálat során az állategészségügyi hivatal újabb lehetséges esetekről számolt be, amelyek miatt szigorú intézkedéseket hoztak a múlt héten.

Az állatok elvesztése a gazdákat legjobban érintő kár. Főleg akkor, ha az állatok nincsenek bejelentve, fülszámozva, ilyen esetben az állam nem kárpótolja a tulajdonosokat. Ez volt a helyzet Bethlenfalván is.

Harc a láthatatlan betegséggel

Székelyudvarhelyen Ozsváth Zoltán bethlenfalvi gazdaságában tarolt az afrikai sertéspestis. A környéken érdeklődve, többen fejezték ki sajnálatukat az eset kapcsán. Nem értik, hogyan kerülhetett a betegség a városba, mi által betegedtek meg a férfi állatai.

A gazda hiába mondta telefonon, hogy „válaszolok minden kérdésre”, csalódottsága miatt alig tudott beszélni. Végül a helyszínen próbáltuk meg feltérképezni a helyzetet, a mozgáskorlátozott férfi udvarán.

A kapun belépve már a feljáró árulkodik a gazdáról, az ajtóig vezet a fából épített  pálya. Bent egyik rokona társaságában szomorkodik Zoltán, egy mozgáskorlátozottak számára készült kocsiban.

Azért tartottam, hogy legyen mivel szórakozzak

Egy korábbi baleset következtében megsérült a gerince, azóta van akadályozva mozgásában. Elmondása szerint megunt a kapuban üldögélni, ezért vásárolta az állatokat, hogy legyen mivel szórakozni, legyen mivel törődni.

– Slagon hátramegy a víz a pajtába, vederben pedig oda tudom vinni a tolókocsival az ételt nekik. Soha nem jöttem be úgy a házba, hogy ne nézzem meg őket, hogy vannak. Múlt héten azt vettem észre, hogy nem akarnak enni rendesen, ezért szóltam az állatorvosnak. Aztán jöttek ide maguktól intézkedni. Elvitték az állataimat – folytatja.

Többen arra gyanakodnak a környéken, hogy a rókák hozták a betegséget a városba, akik többször bejártak tyúkokra vadászni.

– Az emberek olyanok, hogy szeretnek elhinni dolgokat,

de nem tudok erre semmit mondani. Az állatorvos azt mondta, hogy a rókából nem lehet kimutatni a pestist, az csak hordozza. Én is olyan vagyok, hogy könnyen elhiszek akármit, de nem lehet mondani semmi biztosat. Se eladó állatom nem volt, hogy ide bejárjon valaki, s nem is most vettem őket, nem tudom, mi történt – mondja.

A hatóságok – megelőző intézkedésként – leöltek tizenkét állatot az említett gazdaságból, elszállították, majd eltemették őket a kijelölt helyszínre, hatósági felügyelet mellett. Korlátozottsága miatt nem tudta bejelenteni az állatokat, ezért kártérítésre egyáltalán nem számíthat, állítja a gazda.

Beazonosítottak egy olyan felsőboldogfalvi kant,

ami előző héten a fertőzött pajtában járt, ezért 68 állat leöléséről döntöttek a kan tulajdonosánál Felsőboldogfalván.

A prefektúra akkori közleményéből az is kiderül: azonosítottak olyan gazdaságokat még a környéken, ahova járt a felsőboldogfalvi kan az elmúlt időszakban.

Szombaton a közösségi oldalon közöltek olyan fotót, amelyen védőfelszerelésben temetik a felsőboldogfalvi sertéseket, Hodgya és Bikafalva közötti részen. Sándor József, Felsőboldogfalva község polgármestere érdeklődésünkre megerősítette az információkat: hatósági állatorvosok felügyelete mellett, kijelölt helyszínen temették el az állatokat május 2-án. Abban a gazdaságban hozzávetőleg harmincezer eurós kár keletkezett a községvezető számításai szerint. Kerestük a tulajdonost, de nem értük el.

Aggódva várják az eredményeket azok a gazdák,

akikkel még találkoztunk. Féltik saját állataikat, és nem értik, miért kellett leölni Felsőboldogfalván a látszólag egészséges állatokat, miért nem helyezték addig karantén alá a gazdaságot, amíg megjönnek a laboreredmények.

Dr. Ladó Zsoltot, a Hargita megyei állategészségügyi igazgatóság (DSVSA) vezetőjét is megkerestük az esettel kapcsolatban kapcsolatban hétfő délelőtt, de csak keddre valószínűsítette az eredmények megérkezését, Brassóba továbbították a mintákat, ott fogják kiértékelni azokat.

Cikkünk megjelenéséig még nem készültek el az eredményekkel. Naponta többször is érdeklődtünk az állategészségügynél, de nem értük el az igazgatót, az intézmény munkatársai pedig nem nyilatkozhatnak ebben az ügyben.

Jelenleg is zajlanak a kivizsgálások

– a prefektúra közleménye szerint –, hogy kiderítsék a pestis eredetét. Addig is szigorú állatorvosi felügyelet alatt tartanak egy másik székelyudvarhelyi, és egy farkaslaki gazdaságot.

– Egy esetről tudunk a községből, ahova járt a kan. Most megfigyelés alatt tartják az illető gazdaságot. Napok teltek el a búgatás óta, azóta is egészségesnek tűnnek az állatok, reméljük, így is marad. Értesítettük a község gazdáit a szükséges teendőkről, hogy fokozottabban figyeljenek oda a szabályokra. 509 sertést tartunk számon a községben – tájékoztatta portálunkat telefonon Kovács Lehel, Farkaslaka község polgármestere.

– Ha valaki koronavírusos lesz, nem lehet tudni, hogy a bolt kilincsét megfogva kapta-e el, vagy csak a levegőből. Ilyen ez a sertéspestis is szerintem. Mindenkinek megvan a maga baja: nagyapáinkat a háborúba vitték, nekünk a szárazsággal, s ezzel a láthatatlan betegségekkel kell harcoljunk – mondta még a felkeresett bethlenfalvi gazda.