Minden, amit tudnod kell a vasárnapi választásokról

Június 9-én arról döntünk, kik képviseljenek minket a helyi és megyei önkormányzatokban, illetve az Európai Parlamentben. Annyira közel már a nagy nap, hogy fél lábon állva is ki lehetne bírni. Míg kitalálod, hogy melyik lábadon bírnád két napig, olvasd el, hogy hol, mikor, hogyan és kire ütheted pecsétet. 

Az idei választások különlegessége, hogy összevonták a helyhatósági és a EU-parlamenti választásokat. Ha nem így történt volna, vasárnap csak az utóbbi kapcsán döntenénk, előbbire pedig szeptemberben került volna sor. Kevés ebből fakadó változás lesz, amit érzékelhetsz majd vasárnap, a legfeltűnőbb az, hogy több szavazólapot kapsz. 

Ki szavazhat?

A helyhatósági és az EP-választásokra vonatkozóan a szokásosak a feltételek: minden román állampolgár szavazhat, aki a választás napjáig betöltötte a 18. életévét. Ahhoz, hogy a lakóhelyed jelöltjeire voksolhass természetesen lakó- vagy tartózkodási helyed kell hogy legyen a községben, a szavazatod pedig csak a lakóhelyed szerinti településen adhatod le. 

Azok nem szavazhatnak, akik eltiltás hatálya alatt álló szellemi fogyatékkal élő személyek, illetve azok, akiket a választások napjáig jogerős bírósági ítélettel megfosztottak a szavazati joguktól. 

Külföldi vagy és szavaznál?

Semmi akadálya, a fentiek vonatkoznak a külföldiekre is a helyhatósági választásokon, a szavazáshoz el kell múlni 18-nak, lakó- vagy tartózkodási hellyel kell rendelkezni az ország azon községében, amelynek jelöltjeire szavazni szereznél. 

Az EP-választásoknál előzetesen kell kérned a felvételed egy speciális választói névjegyzékbe. 

Amennyiben pedig más uniós tagállam választói névjegyzékében szereplő román állampolgár vagy, szavazhatsz a romániai EP-képviselőkre, ha nyilatkozatot írsz alá arról, hogy nem éltél már a szavazati jogoddal abban az országban, amelyiknek a választói névjegyzékében szerepelsz.

Hol adhatod le a szavazatodat?

A helyhatóságira a lakó- vagy tartózkodási helyed szerinti szavazóhelységben. A székelyudvarhelyi körzetek teljes listáját ide kattintva érheted el. A dokumentum kiadása óta annyi változás történt, hogy a 35-ös szavazókörzet a Bányai János Műszaki Szakközépiskolából az UCECOM/jelenlegi Sportiskola, a BBTE kihelyezett tagozatának épületébe költözött, a Budvár utca 2. szám alá. Udvarhelyen 22 szavazókörzet van, a korábbi évekhez képest a szavazókörzeteket újraszámozták: városunkban a 35-56-os számú körzetek találhatóak. 

Unod keresgélni a jegyzékben, hogy hol szavazhatsz. Ha megadod a személyi számod és a neved, a rendszer ide kattintva megmutatja, hol tudsz szavazni.

Feltétel, hogy a jelenlegi lakcímed a választás időpontja előtt legalább 60 nappal (2024. április 11.) szerepeljen nyilvántartásban – ahogy nálunkfelé szokták mondani, legalább két hónapja már kell, hogy legyen flotantod, azaz ideiglenes lakcímed.

Az EP-választáson az állandó vagy ideiglenes lakhelyed szerinti szavazókörzetben voksolhatsz. Ha a választásokkor épp más településen, akár külföldön tartózkodsz, bármely szavazókörzetben élhetsz az alkotmányos jogoddal, ez esetben pótlistára kerülsz. Ugyancsak pótlistán szavazhatsz, ha valamilyen okból kifolyólag kimaradtál az állandó névjegyzékből.

Oké, de mikor?

Június 9-én, vasárnap 7 és 22 óra között. Akkor se ess kétségbe, ha már 22 óra, de még sorban állsz a szavazókörzet előtt, mert csak akkor zárják be a körzetet, ha elfogyott a sor, legkésőbb 23 óra 59 perckor. 

Bár egyszerre és ugyanott lesz mind a kettő, ugyanazokkal a VOTAT 09.06.2024 feliratú bélyegzőkkel, külön szavazólapon kell majd szavazni, a neved is külön névjegyzékben jegyzik. 

De nem kötelező mind a két választáson részt venni, ha így döntenél, a választói névjegyzékben az aláírásod helyét áthúzzák egy vízszintes vonallal – ez egyébként nem végleges döntés, ha napközben meggondolod magad, zárásig még leadhatod a szavazatod. 

Mit kell magammal vinni?

A helyi és az EP-választásokra is a román állam által kiállított érvényes személyazonosító okmányokkal lehet menni szavazni, ez lehet személyazonosító igazolvány, ideiglenes személyazonosító igazolvány, elektronikus diplomata útlevél, szolgálati útlevél, elektronikus szolgálati útlevél vagy katonai szolgálati igazolvány (katonai iskolák tanulóinak esetében). Az EP-s lista esetében az útiokmánnyal és szavazókártyával nem engedélyezett a szavazás.

Az egyszerű útlevelet, az egyszerű elektronikus útlevelet és az egyszerű ideiglenes útlevelet csak azok a külföldön lakóhellyel rendelkező román állampolgárok használhatják a szavazóhelyiségben, akik az országban adják le a szavazatukat.

Lejárt a személyid?

A választások miatt országszerte rendkívüli programmal fognak működni a személyi nyilvántartó irodák, így Udvarhelyen is. Szombaton, június 8-án 8 és 16, vasárnap, június 9-én 7 és 22 óra között lesznek nyitva, erről bővebben itt írtunk, ahogy arról is, hogy az ideiglenes személyihez 1 lej illetéket kell fizetni. 

Ha már ott vagy?

Amikor a szavazóhelyiségbe érsz, be kell mutatnod a személyidet, majd alá kell írnod a névjegyzéket, esetleg a pótlistát. Utána kapod csak meg a szavazólapokat és a bélyegzőt, azokkal egy zárt fülkébe vonulsz, ahol a szavazólapon a bélyegzőt annak a négyszögnek a belső részére kell ütni, ahol a „választottad” szerepel. 

Szavazás után a szavazólapokat egyenként össze kell hajtani úgy, hogy az ellenőrző pecsét jól látható legyen, majd bele kell helyezni a megfelelő urnába. Rosszul összehajtott szavazólap esetén a szavazat csak akkor érvényes, ha nem sérül a szavazás titkossága. Ha a tévesen összehajtott szavazólap úgy nyílik ki, hogy a szavazás titkossága nem biztosított, érvénytelenítik a voksot. De nyugi, két esélyt is kapsz, egyetlen alkalommal adnak egy újabb szavazólapot.

A voksolás után vissza kell add a pecsétet a szavazóbiztosnak, aki rányomja a bélyegzőt a személyazonosságodat igazoló okmányra, feltüntetve a választás dátumát is. A kártyaformátumú személyi igazolványokra VOTAT felirattal és dátummal ellátott öntapadó matricákat ragasztanak.

A szavazólapról egyébként tilos fényképet vagy videófelvételt készíteni, szabálysértésnek minősül. 

Ha valaki a szavazókörzeti választási iroda elnöke által megállapított alapos okból nem tud önállóan szavazni, joga van kísérőt behívni a szavazófülkébe. A választás lebonyolításában részt vevő személyek vagy megfigyelők nem lehetnek kísérők. A Központi Választási Iroda (BEC) szerint az írástudatlanság, a törvények vagy a román nyelv ismeretének hiánya nem számít alapos oknak kísérő segítségül hívásához. 

Mi van akkor, ha el sem tudok menni?

A helyváltoztatásra betegség vagy mozgáskorlátozottság miatt képtelen személyek mozgóurnát kérhetnek a választásokra. Ezt a rendőrségi őrizetben, házi őrizetben vagy előzetes letartóztatásban levők, illetve azok a letöltendő szabadságvesztésre ítélt személyek is igényelhetik, akiket nem fosztottak meg szavazati joguktól.

A mozgóurnát a lakcím szerinti szavazóközpontokban lehet igényelni a megfelelő (pl. orvosi) igazolással együtt, a formanyomtatványt itt találod. Az igényléseket a választások napján is be lehet nyújtani, a hatóságok azt javasolják viszont, hogy ez szombaton 18 és 19 óra között, illetve vasárnap 14 óra előtt történjen meg. A mozgóurnás szavazókra is vonatkozik, hogy a lakcímük a választás időpontja előtt legalább 60 nappal be kell, hogy legyen jelentve. 

Mindegyik romániai szavazókörzetnek egy mozgóurna áll a rendelkezésére. Külföldön nincs lehetőség mozgóurnás szavazásra.

Kire kell szavazni?

Hogy kire rakod végül a pecsétet, neked kell eldöntened. Azt viszont elmondjuk neked, hogy összesen öt szavazólapot kapsz: egyet-egyet a polgármester, a helyi tanács, a megyeelnök, a megyei tanács és az EP-választásához.

Szavazólaponként csak egyetlen politikai pártra, szövetségre, kisebbségi szervezetre, vagy független jelöltre szavazhatsz. 

Székelyudvarhelyen három polgármesterjelölt és négy tanácsosi lista közül választhatsz. A polgármesterségért Szakács-Paál István (RMDSZ), Ember Attila (EMSZ) és Gálfi Árpád (Székelyudvarhelyért Párt) indul, nevüket ugyanebben a sorrendben találod meg a szavazólapokon is. A tanácsosi listát az előbb említett pártokon – RMDSZ, EMSZ és Székelyudvarhelyért Párt – kívül a Magyar Polgári Erő (MPE) indít, Pui Nándor pedig függetlenként jelentkezett. A pártokat sorban a szavazólapon így találod: RMDSZ, Székelyudvarhelyért Párt, MPE, EMSZ, és végül Pui Nándor. 

Hargita Megye Tanácsa elnöki címéért öten indulnak: Bíró Barna Botond (RMDSZ), Rugină Dan Ciprian (PSD), Lazăr Costel Cristian (PNL), Ciobanu Adrian George (USR-PMP Szövetség) és Tőkés Lehel (EMSZ). Teljes listát, 38 jelölttel az RMDSZ, a PSD és az EMSZ kínál a szavazóknak, de van listája a PNL-nek, az USR-PMP Szövetségnek és az AUR-nak is. Egy független jelölt van, Simó Zoltán. 

Ilyen lesz a szavazólap egyik oldala, ez pont az első, amin az RMDSZ is rajta van Forrás: AEP

Románia 33 képviselőt küldhet a következő öt évre a brüsszeli Európai Parlamentbe. A képviselői helyekért 494 jelölt szállt versenybe. Az európai parlamenti választásra 12 párt és választási szövetség állított listát, illetve négy független jelölt is indul.

Az RMDSZ, a PSD-PNL Szövetéség, a REPER, az AUR, a PUSL, az USR-PMP-Forța Dreptei Szövetség, a România Socialistă, a PRM, a PP, az AD, az SOS RO és a Partidul Diaspora Unită indít listát, függetlenként Paula-Marinela Pîrvănescu, Vlad-Dan Gheorghe, Nicolae-Bogdănel Ștefănuță és Nicolae-Bogdănel Ștefănuță indul. A teljes listákat itt tudod elérni, és meglesni, hogy néznek ki a szavazólapok.

Most már csak azt kell eldöntened, hogy kiket választasz!

A választási kisokos Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala, az Állandó Választási Hatóság (AEP) és az Agerpres Hírügynökség adati alapján készült.