Vasárnap választ Székelyudvarhely. Nem, ez nem csupán déja-vu, vasárnap, december 1-én ismét választ Székelyudvarhely, egy héttel az elnökválasztás első fordulója után most a román szenátus és a képviselőház tagjait választjuk meg listás szavazás útján, arányos képviseleti elv alapján.
Mikor szavazhatok?
A szavazás reggel 7 és este 21 óra között zajlik. Azok a választók, akik este 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodnak, vagy sorban állnak a szavazóhelyiség előtt, legkésőbb 23:59-ig leadhatják szavazatukat.
Ki szavazhat?
Bármely román állampolgár, aki legkésőbb a választás napján betöltötte a 18. életévét, szavazhat. Ez alól kivételt képeznek a gyámság alá helyezett, szellemi fogyatékossággal élő polgárok és azok a személyek, akiket végleges bírói határozatban tiltottak el a szavazati joguk gyakorlásától. A szavazás csak személyesen történhet; más személy nevében szavazni tilos. A választópolgárok egy szavazatot adhatnak le a szenátusi és egyet a képviselőházi jelöltlistákra.
S kire kell ütni?
Arra, akivel úgy gondolod, szebb lesz a jövő.
Harmincegy politikai párt és 19 nemzeti kisebbségi szervezet indít jelölteket a december 1-jei parlamenti választáson.
A Központi Választási Iroda (BEC) adatai szerint a 466 szenátori és képviselői mandátumra több mint 8.000 jelölt pályázik. A legtöbben – 639-en – a Szociáldemokrata Párt képviseletében indulnak, közülük 223-an a szenátori, 416-an a képviselőházi jelöltlistákon. A további sorrend: S.O.S Románia párt – 636 jelölt (221 a szenátusi, 415 a képviselőházi listákon), Nemzeti Liberális Párt – 630 jelölt (221 a szenátusi, 409 a képviselőházi jelöltlistákon), Románok Egyesüléséért Szövetség – 621 jelölt (213 a szenátusi, 408 a képviselőházi jelöltlistákon), Jobboldal Ereje – 619 jelölt (215 a szenátusi, 404 a képviselőházi jelöltlistákon), RMDSZ – 596 jelölt (211 a szenátusi, 385 a képviselőházi jelöltlistákon) és Mentsétek meg Romániát Szövetség – 589 jelölt (200 a szenátusi, 389 a képviselőházi jelöltlistán).
Hogy az RMDSZ Hargita megyei listája hogyan néz ki, arról itt írtunk, de ide kattintva még a megyei szavazólapokat is megnézheted: a képviselőházét itt, a szenátusét pedig itt, hogy korábban elkezdhess mérlegelni.
Milyen papír kell nálam legyen a választásokon?
A romániai lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező polgárok a következő személyazonosító okmányok valamelyikével szavazhatnak az országban vasárnap: személyi igazolvány, elektronikus személyi igazolvány, ideiglenes személyi igazolvány, diplomata-útlevél, elektronikus diplomata-útlevél, szolgálati útlevél, elektronikus szolgálati útlevél, katonai szolgálati könyv (a katonai iskolák diákjai esetében).
Hol találom a szavazókörzetemet?
Országszerte 18.968 szavazóhelyiségbe várják vasárnap a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt megválasztani a parlament tagjait.
Belföldön a szavazók az állandó vagy ideiglenes lakcímükhöz tartozó szavazókörzetben szavazhatnak, akárcsak az elnökválasztáson. A különbség, hogy a parlamenti választáson szavazhatnak bármely más szavazókörzetben, a lakóhelyükön kívüli településen is, pótlistán, de csak az adott megyén belül.
Székelyudvarhelyen 22 szavazókörzet található, a személyi számodat és a családnevedet beírva, ezen az oldalon ellenőrizheted, hogy melyik körzethez tartozol. Bármely választó kérheti, hogy az illetékes polgármesteri hivatalban ellenőrizzék a választási nyilvántartásban szereplő személyes adatait. Ehhez egy aláírt, dátummal ellátott írásos kérelmet kell benyújtani, amely tartalmazza a nevét, személyi számát és lakcímét.
S ha nem tudok mozogni?
A mozgásukban korlátozott személyek, ágyhoz kötött betegek, kórházban levők és idősek otthonában tartózkodó személyek orvosi papírokkal igazolva mozgóurnát igényelhetnek. Lakcímtől vagy ideiglenes lakcímtől függetlenül bármilyen címre történhet az igénylés a megyén belül, attól függően, hogy a választópolgár a szavazás napján hol tartózkodik.
Az igénylést a csatolt dokumentumokkal e-mailben vagy személyesen naponta 17 óráig, de legkésőbb november 29., péntek 12-óráig lehet leadni a megyei választási irodában. A választások előtt egy nappal, november 30-án, szombaton személyesen is be lehet nyújtani a papírokat 20 óráig abba a szavazókörzetben ahová tartozik az igénylő. Az igénylést az orvosi dokumentum másolatával együtt bárki leadhatja az igénylő helyett. A kitöltendő kérvény ide kattintva elérhető.
S ha külföldön vagyok?
Külföldön két napon át lehet szavazni: november 30-án, szombaton 7 és 21 óra (helyi idő) között, illetve december 1-én, vasárnap 7 és 21 óra (helyi idő) között. A jelzett időközökben csak akkor szavazhatsz bármelyik szavazókörzetben, ha külföldi lakcímmel és érvényes román személyazonossági igazolvánnyal rendelkezel.
A külföldi szavazókörzetek listáját ide kattintva találod, a külföldi lakcímet, tartózkodási jogot igazoló dokumentumok listáját, országonként itt.
Hogyan zajlik a szavazás?
A választópolgárok egyénileg szavaznak, zárt fülkékben. A szavazólapon annak a négyszögnek a belső részébe kell ütniük a VOTAT feliratú bélyegzőt, amelyen a preferált jelöltlista vagy jelölt szerepel. Ezután oly módon kell összehajtaniuk és urnába dobniuk a szavazólapot, hogy a hitelességét igazoló ellenőrző pecsét kívül maradjon. Ha a szavazás titkossága biztosított, a szavazólap nem megfelelő összehajtása nem vonja maga után a szavazat érvénytelenítését.
Ha a szavazólap szétnyílik és a szavazás titkossága nem biztosított, ezt érvényteleníteni kell, és a választópolgár – egyetlen alkalommal – kaphat egy újat. Ezt fel kell tüntetni a választási jegyzőkönyvben.
Szavazáskor a választópolgár csak egyedül tartózkodhat a szavazófülkében. Ha a szavazókörzeti választási iroda elnöke által is tudomásul vett nyomós oknál fogva nem tud segítség nélkül szavazni, behívhat a fülkébe egy kísérőt, aki azonban nem lehet sem a választási iroda tagja, sem megfigyelő.
A szavazófülkében tilos fotót vagy videófelvételt készíteni a szavazólapról.