Milyen bort igyunk a töltött káposztához?

A halhoz és a sültekhez szinte mindenki tud bort ajánlani. Ha mást nem is, legalább a színét eltalálja. De a süti és a töltött káposzta már sok önjelölt borszakértőn kifogna.
Fotók: DÁVID ANNA JÚLIA

Ágoston Tamáséknál karácsonykor együtt van a család, két fenyőt is díszítenek: egyet a testvérééknél, egyet a szülői házban. Közben süteményeket majszolnak, zenét hallgatnak, és persze megkóstolják a Tamás által újonnan beszerzett italokat is.

Ágoston Tamás

a Teomó alapítója focistából lett pincér, majd borszakértő vállalkozó, aki úgy gondolja a borhoz ember kell. Ha szeretnéd megtudni, hogy mit ajánl a kezdő vállalkozóknak, akkor itt megteheted.

Ilyenkor hagyományos ételeket esznek: bejglit, töltött káposztát – ami nagy kedvenc. „A család azt iszik, amit viszek” – meséli nevetve Tamás, aki ilyenkor titkon teszteli az avatatlan közönségét.

A töltött káposztához fehér bor dukál, például juhfark vagy egy Sauvignon Blanc a Lechburg borászattól. Ez utóbbinak friss, citrusos ízvilága, a vágott fű ízjegyével igencsak jól passzol ehhez a fűszeres, nálunk előszeretettel fogyasztott ételhez. Esetleg, ha valaki olyan szerencsés, hogy éppen be tud szerezni német rajnai rizlinget, akkor az is jó választás lehet.

A desszertek mellé nehéz

A mákos bejgli mellé pedig inkább vörös bort igyunk, valami olyat, aminek extrakt édessége van, ez azt jelenti, hogy összetettebb az ízvilága, és tovább megmarad a szánkban, ez egyébként a minőségi italok egyik jellemző tulajdonsága is. Ilyen lehet a Kelaru pincészet Merlot-ja.

Desszertekhez fogyaszthatjuk a Lechburg Gewürtztraminerjének a félszáraz változatát is, aminek íze félszáraz és a félédes határán helyezkedik el. Nem émelyítő, enyhe édessége van, így a szárazbor-kedvelők is szívesen fogyasztják.

Előitalnak általában Tamásék sem bort fogyasztanak. Eddig az édesapja finom, házi diópálinkája volt a nyerő, de idén prémium pálinkával rukkol elő, ami természetesen helyi. Bár a szakértő ezeket nemcsak aperitifnek ajánlja, hanem úgynevezett digesztívumként, azaz a kiadós étkezések utánra is.

Ha szakértői szemmel nézi az étkezést, előitalnak valami kesernyésebb italt, mint a sompálinka, vagy száraz fehér bort ajánl, ez az, ami meghozza a jó étvágyat.

Stílusos búcsú az óévtől

Szilveszterkor ínyenckedni szoktunk, például a garnélarák lassan állandó kellék – avat be a Tamás. Ezt vajban készítik, citromlével.

A főzésben sose veszek részt – vallja be, kivéve a tavalyi év fő attrakcióját, a homárt, ezt Tamás készítette el, és mivel van egy édeskés íze, egy sárga muskotályt ittak hozzá.

A garnéla mellé aromásabb, picit édeskésebb beütésű száraz bort javasol a szakértő, például egy Gewürztraminert (Lecburg pincészet). Legyen egy jó savgerince, ami azt jelenti, hogy közepesen savas.

A fentebb ajánlott bor erdélyi, szászlekencei, ahol a hűvösebb éghajlatnak, és a talaj komplex összetételének köszönhetően a bor virágosabb ízjegyeket visel, savassága, aromája és fűszeres ízjegyei miatt talál ezekhez az ételekhez.

Idén a kaviárt tervezik kipróbálni, méghozzá pezsgővel. „Még keresem azt a tradicionális, azaz palackban erjesztett és érlelt kárpát-medencei pezsgőt, ami a legjobb lenne, de mindenképpen egy száraz pezsgő lesz az”.

Elsején reggel egy pohár pezsgővel kezdem a napot, hozzá tükörtojást, sültkrumplit, libazsíros kenyeret képzeltem el.

Nem hazudtolja meg magát a szakértő, szárazabb pezsgőt választ ide is. Tanácsolja, figyeljük meg, hogy a címkén a Brut, Extra Brut vagy Brut Nature feliratok jelenjenek meg – a pezsgő esetében más jelzések érvényesek, így a Dry, ami a boroknál a száraz, itt picit magasabb cukortartalommal bír.

Anyósnak mit?

Az ajándékozás sose könnyű, hiszen a mindenki az valójában senki, így nincs olyan ital, ami mindenkihez illene. A személyes kapcsolat egy borszakértővel a leghasznosabb – egyébként erre Tamás oldalán is van lehetőség –, ilyenkor a szakértő igyekszik profilozni, kinek lesz, milyen viszonyban állnak, nő-e vagy férfi, milyen az ízlése – minden apró információ hozzásegít a lehető legjobb választáshoz.

Persze egy szakértőt nehéz elcsípni, létezik néhány általános ajánlat is, főleg, ha idegent szeretnénk megajándékozni, ezekre az alkalmakra az ezerarcú félszáraz fehér egy jó választás, pláne a hölgyek szeretik.

A sztereotípiákat és statisztikákat figyelembe véve Tamás igyekezett néhány vak ajánlatot összeállítani, amit a karácsonyi ünnepkör alatt magunkkal vihetünk.

Ne lőj mellé, profilozz

20-25 éves fiataloknak az Irsai lehet jó választás, esetleg egy félszáraz fehér.

Egy 30-35 éves nőnek a Lechburg Pinot Noir-ját, míg például a férfiaknak, helyesebben a testesebb borokat kedvelőknek inkább a Kelaru Cabernet Savignonját, esetleg egy Merlot-t ajánl.

50-60 éveseknek jók a vörösek, de akár pálinkát is vásárolhatunk: nőknek inkább barack, cseresznye, feketeribizli, míg a férfiaknak vilmoskörte, szilva és a szőlőpálinka, vagy ha kifinomultabb az ajándékozott személy ízlése, a kesernyésebb ízekre is nyitott, akkor sompálinka javallott.

Ha nagyobb vendégsereget látunk vendégül, esetleg cégbulit tartunk, a Dubicz pincészet Irsai Olivérjét és rozéját ajánlja a szakértő.

Ha házhoz rendelnénk a sommeliert, azt is megtehetjük, így a vásárlási köröket is kiugorhatjuk.