A Balekhalászat – A manipuláció és az átverés közgazdaságtana borítójának illusztrációja
Miért veszünk olyan dolgokat, amelyekre valójában semmi szükségünk? Miért dőlünk be a hirdetéseknek, a brókereknek és a politikai kampányoknak? Miért fizetünk több borravalót hitelkártyával, mint készpénzben?
Ilyen és hasonló kérdésekre keres érthető, a közgazdaságtan eszközeit és érvrendszerét felhasználó magyarázatot George Akerlof és Robert Shiller Balekhalászat – A manipuláció és az átverés közgazdaságtana (Phishing for Phools) című könyvében, amely a klasszikus közgazdaságtan által felállított egyensúlyelméletet kérdőjelezi meg, és amelyet Albert Sándor közgazdász, a székelyudvarhelyi RMKT alelnöke, volt városmenedzser mutat be kedden, február 6-án 18 órától a Vekker Kávéház emeletén.
George Akerlof a Georgetown Egyetem professzora, 2001-ben közgazdasági Nobel-emlékdíjjal tüntették ki, míg Robert Shiller a Yale Egyetem professzora, munkásságáért 2013-ban vehette át a Nobel-emlékdíjat – mutatják be az esemény leírásában a szerzőket.
Könyvük olyan megfigyeléseken alapul, amelyek ellentmondanak a klasszikus közgazdaságtan által feltételezett, tökéletes informáltságon és racionalitáson alapuló döntéshozatalnak. A könyvben található példák és elméleti keretrendszer alapján talán mi is egy kicsit közelebb tudunk kerülni saját magunkhoz, jobban meg tudjuk érteni döntéseinket, esetleg tudatosulhat bennünk az, hogy mikor vagyunk a mondhatni törvényszerűen jelenlévő manipuláció, netán átverés áldozatai.