Miért lehet koronavírusos, akit már beoltottak?

Kiemelt kép: ILYÉS Zalán

Az oltáskampány kezdete óta az első adag beadása után 3.969, a második után 446 beoltott személyt teszteltek pozitívan koronavírusra, tájékoztatott kedden Valeriu Gheorghiţă, a koronavírus elleni vakcinakampányt koordináló bizottság vezetője.

2020. december 27-étől 2021. február 21-éig a SARS-CoV-2 oltás első adagját megkapó személyek mindössze 0,49%-át teszi ki az említett 3.969 ember, aki megfertőződött. 95%-át a Pfizer-BioNTech, 4,6%-át a Moderna és 0,4%-át az Oxford-AstraZeneca vakcinájával oltották be. 1052-en közülük időközben már meg is kapták a második dózist, közölték.

A második oltásadagot is megkapó személyek közül 446-ot diagnosztizáltak koronavírussal, ez 0,08%-os arányt jelent. Mindannyian közülük a Pfizer-BioNTech vakcináját kapták, ennek az a magyarázata, hogy egyelőre csak ebből a típusú oltóanyagból adják már a második dózist is.

Hogyan lehetséges ez?

Az első oltásadag beadása és a fertőzés kimutatása között eltelt idő középértéke 7 nap volt, a második oltásadag beadása és a fertőzés kimutatása között eltelt idő középértéke 4 nap volt.

Ez azt jelenti, hogy az érintetteknél még nem volt idejük megfelelően kifejlődni az antitesteknek, vagy már a fertőzés után, a lappangási vagy éppen a tünetmentes szakaszban kapták meg az oltást – magyarázta a katonaorvos.

A vakcina típusától függően az immunizáció a második oltástól számított 7, 10 vagy 14 napra éri el a maximális értéket, tehát az oltás beadása után is be kell tartani az óvintézkedéseket, és nem szabad átadnunk magunkat a hamis biztonságérzetnek, figyelmeztetett a szakember.

Valeriu Gheorghiţă azt is elmondta, hogy azoknak is ajánlatos beoltatni magukat a második adaggal, akiket az első adagot követően pozitívan teszteltek, tiszteletben tartva az előírt időintervallumot, írja az Agerpres.