A kormány benyújtotta a parlamentnek a szükségállapotot május 15-én váltó, készenléti állapotra vonatkozó törvénytervezetet – közölte a kabinet hétfői ülését követően Ionel Dancă, a miniszterelnöki kancellária vezetője.
Amennyiben a tervezet a parlamenti döntés után ebben a formában érvénybe lép, a készenléti állapot alatt kötelező lesz a maszkviselés a közlekedési eszközökön, a nyilvános zárt helyeken, az üzletekben és a munkahelyeken.
A hatóságok továbbra is felsÅ‘ határt szabhatnak a gyógyszerek, oltások, fertÅ‘tlenÃtÅ‘szerek, rovarirtószerek és más egészségügyi eszközök és anyagok árának.
Vásárlás
Megengednék azoknak az ételt és italt forgalmazó kereskedelmi egységeknek a működését is, amelyek room service (szobaszerviz), drive-in (behajtós) vagy home delivery (házhozszállÃtás) módban működnek.
Továbbra is zárva maradnának a bevásárlóközpontok, kivéve azokat az elektromos és elektronikus gépeket forgalmazó üzleteket, amelyek házhoz szállÃtanak, illetve azokat az egységeket, amelyek külön bejárattal rendelkeznek, és el vannak zárva a bevásárlóközpont többi részétÅ‘l (nem átjárós). Ez utóbbi szabály alól is felmentést kapnak a személyes higiénét, tisztaságot (mosodák) szolgáló egységek, fogászati rendelÅ‘k, szemészetek stb.
Munka
Érvényben marad az az elÅ‘Ãrás, miszerint az egészségügyben versenyvizsga nélkül is alkalmazni lehet új munkerÅ‘t az üres vagy ideiglenesen üres állásokra, amennyiben az alkalmazás nem haladja meg a készenléti állapot idejét.
Munkaügyi területen a kollektÃv munkaszerzÅ‘dések érvényességét a készenléti állapot végéig és attól számÃtva további 90 napig meghosszabbÃtják, az 50 alkalmazottat meghaladó állami intézményeknél és cégeknél egyénre szabott munkaprogramokat dolgoznak ki (eltérÅ‘ idÅ‘pontokat kell megadniuk a napi munkavégzés kezdésére és befejezésére).
A közintézményeknek megengedik, hogy maximum hat hónapra alkalmazzanak szerződéses személyzetet a járvány leküzdése céljából szükséges területeken.
Oktatás és minden egyéb
A tanügyben folytatják a digitális oktatást, és kötelesek eszközöket biztosÃtani azok számára, akiknek nincs ehhez hozzáférésük – errÅ‘l a tanügyminiszter is nyilatkozott korábban.
A benyújtott tervezet értelmében az év lezárásáról, a záróvizsgákról, a sport területén edzőtáborokról, versenyekről, illetve a múzeumok, könyvtárak, mozik működésére, szabadtéri rendezvényekre vonatkozó szabályokról, a csődeljárásban és büntetésvégrehajtásban bizonyos engedmények nyújtásáról az illetékes minisztériumok döntenek. Az egyházakról is csupán annyit mondott Dancă, hogy szabadon működhetnek, az egészségügyi normák betartása mellett.
A jogszabálytervezet felhatalmazza ugyanakkor a hatóságokat, hogy korlátozásokat vezessenek be a légi, vÃzi, közúti és vasúti szállÃtást illetÅ‘en, az országos vészhelyzeti bizottság határozataival összhangban.
A kormány azért nyújtott be törvénytervezetet, mert korábban a szükségállapotról szóló sürgÅ‘sségi kormányrendelet elfogadását alkotmányellenesnek Ãtélte az AlkotmánybÃróság – ezzel kapcsolatban merült fel a kiszabott bÃrságok eltörlése, amirÅ‘l itt Ãrtunk bÅ‘vebben.
A készenléti állapotot szabályozó törvénytervezettel ezért a kihágások jogállását oly módon módosÃtanák, hogy összhangban legyen a 2001/2-es kormányrendelet elÅ‘Ãrásaival, mivel az 1999/1-es rendelet alapján megszabott rendszer sértette az alkotmányt.
A jogszabálytervezetet elküldték a parlamentnek, amelynek sürgősségi eljárással kellene megtárgyalnia azt. A tervek szerint a szükségállapotot május 15-étől váltja a készenléti állapot.