Mi még mindig itt vagyunk Malomfalván

Leila, Luca, és Gréta ükanyjukról mesélnek, aki két országban is élt anélkül, hogy szülőföldjét elhagyta volna.

Mi még mindig itt vagyunk Malomfalván
Képernyőfotó

Újabb nyikómalomfalvi gyerekek sikertörténetéről szól ma a fáma. Hétfőn, június 10-én számoltunk be róla, hogy több malomfalvi kisiskolás szervezett szemétgyűjtést a faluban, most három unokatestvér érdemeiről mesélünk. Farkas Leila, Sinka Farkas Luca és Farkas Gréta nyerték a Trianon 100 „Milyen jó, hogy itt vagyunk” című videópályázatának gyerekeknek kiírt kategóriáját.

A Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága által a Nemzeti Összetartozás Napja és Trianon 100. évfordulója alkalmából fiatalok számára hirdette meg „Milyen jó, hogy itt vagyunk” című videópályázatát május 12-én tették közzé anyaországi és külhoni 10-25 évesek számára, akik olyan, telefonnal vagy akár kamerával készült kisfilmmel jelentkezhettek, amelyben bemutatják, mit jelent számukra a nemzeti összetartozás. A fiatalok három korcsoportban jelentkezhettek: 10-14 évesek, 15-18 évesek és 19-25 évesek korosztálya. Az alkotások hossza minimum 15 másodperc, maximum 5 perc lehetett.

„A keresztlányom, a testvérem lánya, Leila 10 éves. Ő szeretett volna részt venni valamiben, megmérettetni magát. Szétnéztünk, hogy milyen lehetőségek vannak, a szavalóversenyek már le voltak járva, a lányom óvónénije küldte el a videópályázat felhívását” – mesél Farkas Réka, Sinka Farkas Luca édesanyja, aki segített a lányoknak kitalálni a videó koncepcióját.

Mivel szerették volna, hogy Luca, és Leila testvére, Gréta is részt vegyen a videóban, ezért valami személyesebbet akartak, minthogy egy költőnek elszavalják a Trianonról írt versét. „Meg tudtuk volna tanítani, hogy szépen elszavalják, de az nem egy ekkora gyerek szájába való, akartunk valami pluszt” – magyarázza Luca édesanyja.

A történet így Magyari Amáliáról szól, aki nem egy kitalált személy, Farkas Réka déd-, a lányok ükanyja. Leila és Gréta édesapja, Farkas Árpád – aki politológiát, és történelmet tanult – segített összerakni a történet gerincét, és Sinka Arnold, Luca édesapja is korrigálta azt, majd Bálint Károly vette videóra. Ugyan a felhívásban az szerepelt, hogy telefonnal is készülhet a videó, Farkas Réka azt vallja, „ha valamit csinálunk, csináljuk jól”, így elvetették ezt a lehetőséget.

Az édesanya mégsem számított arra, hogy nyerhetnek, nagyon drukkolt, hogy az első tízben – amelyekből végül kiválasztották a győztest – benne legyenek. Farkas Rékától azt is megtudjuk, a nagyobb gyerek már érdeklődik a történelem és a családtörténet iránt, a kicsikék élvezték, hogy be kell öltözni, szavalhatnak egyet.

A gyerekek a 10 és 14 közötti gyerekek kategóriájában nyertek, és 300 ezer forint értékű pénzjutalomban részesültek.