Sorra újulnak meg a játszóterek, de a korábban átadottaknak rohamosan romlik az állapota. Ez rá a városvezetés válasza.
Fotó: GÁL ELŐD
Sorra adták át a játszótereket az elmúlt napokban, elsőként a Csillagvár Napköziotthon udvarán, majd a Tomcsa Sándor-negyedi játszóteret, tegnap a Bethlen lakótelepi Ifjúság és Gyepes bejáratok találkozásánál lévő játszóteret.
A délutáni megnyitón
a szemerkélő eső sem vette el a gyerekek kedvét a játszástól, sem a felnőttekét a beszédeik megtartásától. Miközben a gyerekek tudomást sem vettek róla, Gálfi Árpád a minőségi idő fontosságáról beszélt, és hogy a játszóterek helyet adnak ennek. Megtudtuk, hogy a program folytatódik, további játszóterek fognak megújulni, míg az összes játszótér sorra nem kerül, nem állnak le.
Gálfi miután jó szórakozást kívánt, megkérte a jelenlévőket, hogy vigyázzanak a játszóra, amely 361 négyzetméteren, 12 új játékelemmel várja a kisgyerekeket. A beruházás összértéke 150 000 lej, és a kivitelezést a kert- és tájépítészeti tervezéssel foglalkozó EGT Landscape végezte.
A cég részéről Szabó Botond mondta el, hogy úgy próbálták megalkotni a játszóteret, hogy az kicsik-nagyok szórakozását és fejlődését is segíthesse. „Olyan hangulatú játszóteret próbáltunk létrehozni, ami kicsit egy magánház udvarát idézi. Közösen és felelősségteljesen kellene rájuk vigyázni, kiszorítani a rongálást, és úgy tekinteni rá, mintha a sajátunk lenne” – hangsúlyozta.
Nekem úgy tűnt, hogy mi, nagyok csupán az pingpong asztalt tudjuk használni, amellett, hogy leülünk a padokra. Ettől függetlenül nekünk is tetszettek az elemek, kérdés, meddig maradnak ennyire rendben. Csakúgy, mint a többi megújult játszótéren, itt is térfigyelő kamerákat helyezett el a polgármesteri hivatal, így a helyi rendőrség hatékonyabban tudja majd biztosítani a játszóterek felügyeletét.
A lakószövetség részéről Bíró József megkérte a szülőket és a gyerekeket, ha rongálást látnak, figyelmeztessék egymást, majd megköszönte a játszóteret. A negyedben még van kettő, reméli, azok is megújulnak majd.
A Tomcsa Sándor Színház színészei: Pásztor Márk, Pál Attila és Lukács Emőke gyerekdalokat énekeltek a megnyitón. Míg Szűcs-Olcsváry Gellért lufikat tűrögetett a fa alatt, Lukács Emőke a gyerkőcökkel hatalmas kígyót alkotva énekelte a „tekeredik a kígyó”-t.
Ami a többi játszóteret illeti,
a Tomcsa Sándor-negyedben az önkormányzat 200 000 lejt költött a 630 négyzetméteres játszótér megújulására, ebből az összegből 16 játékelemet helyeztek el a közel ötvenéves fák árnyékában lévő téren. Itt a nagyobbak is találhatnak maguknak szórakozást: mászófalat, korlátokat.
2017 őszén a Tábor lakótelepi játszótér, majd 2018 nyarán a Szabók utcai játszóteret is átadták. Ezek esetében sok anyuka panaszkodik a játékelemek állapotára a közösségi oldalakon, és jegyzi meg, nem csak az új elemek létrehozására, a már meglévőek karbantartására is kellene figyelnie a városvezetésnek.
A hivatalnál érdeklődtünk, Zörgő Noémi sajtószóvivő mondta el, hogy tudnak a problémáról, a rongálásokról. A legtöbb esetben ezek azért történnek, mert nem az a korosztály használja a játékelemeket, amelynek készültek. „Gyakran kapunk az UdvarhelyMa applikáción, vagy más online felületeken olyan bejelentéseket, amelyekben fényképpel jelzik a városlakók a károkat. Igyekszünk ezeket a lehető legrövidebb időn belül orvosolni” – áll a városháza szerkesztőségünkbe eljuttatott válaszában.
A Tábor-negyedi 75 000 lejből elkészült átadása óta eltelt időszakban többször voltak javítási munkálatok, hamarosan elkezdődik a teljes gyepfelület megújítása, és az öntözőrendszer javítása. A Bethlen-negyedi Szabók utcában található, 110 000 lejből felújított játszótéren jelenleg is zajlanak a karbantartási munkálatok, a zöldövezet rendbetételét is elkezdték. Elkülönítettek továbbá mintegy 50 ezer lejt különféle karbantartási munkálatokra: homokcserére, játékelemek javítására és cseréjére.
Mi jön még?
A városházánál érdeklődve megtudtuk, a városnak 30 000 lej áll rendelkezésre idén újabb két játszótér megtervezésére. Egyeztetés folyik jelenleg az édesanyákat és családokat tömörítő egyesületek képviselőivel, valamint a lakószövetségekkel, hogy melyek legyenek ezek.
Az első sportjátszótér valószínűleg a Kórház-negyedben lesz. Mivel az eddig átadott játszóterek elsősorban a kisebb gyermekek igényeit elégítik ki, 40 000 lejre két sportjátszótérre szeretnének eszközöket vásárolni: teqball-asztalokat, kosárpalánkokat, ping-pong asztalokat. A pump-track pálya felállításának helyszíne is még kérdéses, fontos, hogy az ott lakó közösség gyermekeinek igénye legyen rá, a lakóközösség pedig partner a fogadásában.
A város területén található fa játékelemekkel felszerelt játszóterek játékainak újra festése, javítása befejeződött: a sétatéri, a Kis Szent Teréz templom mögötti, a csereháti, valamint a Kuvar-negyedi játszótér is megújult. Ezzel párhuzamosan befejeződött a sétatéri Mezítlábas Park teljes felújítása, amely a tavalyi Szólj bele! program egyik nyertes projektje volt. A városi parkban található játszótéren megjavították a közvilágítást, és a helyi rendőrség segítségével megoldódott annak esti zárása is. Itt egy komolyabb átalakítást terveznek egy európai uniós finanszírozású pályázatból, amelyből a minifoci pálya is teljesen megújul majd.
Az ovik is megkapták a magukét
A Csillagvár Napköziotthon udvarán is a napokban adták át a már régebben elkészült játszóteret, ennek finanszírozásában is partner volt a polgármesteri hivatal, de ez a magyar kormány Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Programján keresztül újulhatott meg.
Már két évvel ezelőtt nekiláttak a munkálatoknak, tavasszal el is készültek az elemek: lipinka, homokozó, spirálos lovacskák, kerekhinta kerültek az udvarra és egy nagy játszóvár csúszdákkal, mászókákkal felszerelve.
A napközi épületének oldalában egy színpadként is használandó fedett építmény készült el az átadóra az óvónők által Fuss Neki!-n összefutott 8 000 lejből, tudtuk Lukács Kinga igazgatónőtől.
És ne feledjük, a Kipi-Kopi Napköziotthon udvarán található Székelyudvarhely legnagyobb 129 játékelemmel felszerelt ötezer négyzetméteres felületű játszótere, amelynek teljes beruházási összértéke 2,3 millió lej volt.