A kép csak illusztráció
Egy pillanatra távolodjunk el attól a világtól, amelyben élünk, és képzeljük el, hogy a nők helyett a férfiak menstruálnak. Se több, se kevesebb változás, egyszerűen csak ennyi, hogy a nők helyett ők véreznek havi rendszerességgel.
- Mit gondolsz, milyen lenne a világunk?
- Vajon tabunak számítanának a piros betűs napok?
- Változtatna a férfiak szociális kapcsolatain, társadalmi szerepén?
- Mi lenne a rózsaszín adóval?
Még vagy egy tucat kérdés van, és egyre több réteg tárul fel, amint mélyebben kezdünk el játszani a gondolattal. Izgalmas a felvetés, hogy egy élettani folyamat, ami csak a nők sajátja, miben változtatná meg az életünket, ha egy csapásra a másik nemet érintené. Tetszik vagy sem, társadalmunk több területe továbbra is inkább férfiközpontú, ezért feltételezhető, hogy a menstruációs kérdésekben a jelenlegi állapotokhoz képest pozitív elmozdulások történnének, ha valóban a férfiak véreznének.
Erre jutott a mesterséges intelligencia
is, abban a videóban, amely a jelen cikk alapötletét adta és, akkor is, amikor én kérdeztem róla. Szerinte nagyon más lenne a társadalmi megítélés és a menstruációval kapcsolatos hozzáállás. Mivel a férfiak teste mindig is domináns szerepet játszott a társadalmi diskurzusban, így elképzelhető, hogy a menstruációval kapcsolatos tabuk gyorsabban eltűnnének, vagy legalábbis sokkal nyíltabban beszélnének róla.
Az is lehet, hogy a férfiak számára egyfajta erőt vagy kitartást jelképezne a menstruáció, hiszen a férfiasságot gyakran a fizikai és mentális keménységhez, a „harci” hozzáálláshoz társítják. Ha egy férfi menstruálna, talán úgy tekintenének rá, mint egy természetes, de „kiemelkedő” dologra – egyfajta hősiességként. De lehet, hogy egy teljesen újfajta versenyt is indítanának, mondván: „kinek van a legfájdalmasabb ciklusa” vagy „kinek a legkeményebb a menzesze?” – felelte a kérdésre a ChatGPT.
Hozzátette még, hogy a menstruációs termékek és azok elérhetősége is biztosan más irányt venne. Elképzelhetőnek találja, hogy minden férfi számára ingyenesen elérhetőek lennének a megfelelő termékek, de legalábbis küzdenének azért, hogy olcsóbbak vagy ingyenesek legyenek.
Minden jó, ha jó a vége
Vagy mégsem? Nem értem be a mesterséges intelligencia válaszával, helyi embereket is megkérdeztem arról, szerintük mi lenne, ha a nők helyett a férfiak menstruálnának. Három olyan szakterületet választottam, amelyek elsősorban kapcsolódnak a témakörhöz: a nőgyógyászat, a pszichológia és a politika.
Dr. Belényessy Réka és dr. Abrán Hunor nőgyógyászok, Miklós Csongor pszichológus, Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere és Bíró Barna Botond, Hargita megye Tanácsának elnöke válaszolta meg a kérdéseimet, amelyek arra vonatkoztak, hogy alapvetően, illetve szakterületüket szemlélve milyen változások történnének a világunkban, ha a férfiak menstruálnának.
Eltűnne a férfi populáció fele, majd a maradék is
Miklós Csongor, pszichológus szerint, biztosan nem maradna minden a régiben. „Csak azt tudom elképzelni, hogy milyen lenne az én világom. És mivel én olyan beteg vagyok, hogy egy egyszerű influenza esetében is gyakran kérem, hogy hívják a papot, ezért úgy gondolom, hogy az első menstruációm után megkondulnának a harangok”.
– Egészen biztos, hogy megváltozna a társadalmi megítélése. Bár, ezt most rögtön hozzá is kell tennem, hogy soha nem gondolkodtam el ezen a kérdésen. Egy biztos, ha a férfiak menstruálnának, az egy óriási erénynek számítana, és rögtön elindulna egyfajta versengés, hogy ki menstruál többet, szebbet, sűrűbbet, egészségesebbet stb. A ránk jellemző módon rögtön versenyt csinálnánk belőle, ahol a teniszversenyekhez hasonlóan valamilyen módon nyomon lehetne követni az élő világranglistát. Ennek a metodikáját még ki kéne dolgozni, de élhetőnek gondolom a projektet – vázolta fel.
Úgy gondolja, ha a férfiak kezdenének el menstruálni a férfi populáció fele teljesen eltűnne, aztán ciklusról-ciklusra fogynának tovább, míg végül csak a legerősebb egyedek „maradnának talpon”. „Én személy szerint az első körben biztosan kihullnék.”
– Önsegítő csoportok tízezrei jönnének létre, ahol hónapról hónapra beszámolnánk egymásnak arról, hogy milyen nehéz volt túlélni az adott ciklust. Megjelennének a tisztasági betét influenszerek és azt is elképzelhetőnek tartom, hogy a betétet kívülről hordanánk, hogy látni lehessen kié a márkásabb – sorolta Miklós Csongor.
Mindemellett pedig, szerinte minden ciklus előtt lenne három kötelező szabadnap. Törvény írná elő, hogy ezekben a napokban egyetlen vezető sem indíthat háborút, illetve az ezekben a periódusokban hozott jogszabályok soha nem léphetnek érvénybe. Minden családnak járna az ingyenes pszichológiai tanácsadás, hogy az említett napokban okozott traumákat a feleség és a gyermekek minél könnyebben dolgozhassák fel.