Az emberek bizalmatlanok, majd megismernek és befogadnak. Lassan úgy kezelnek, mint egy családtagot, és az ember elkezd kötÅ‘dni mindenkihez, akinek gondját viseli. A legnehezebb pedig az, ha elmegy az illetÅ‘ és rá kell jönni, hogy nem lehet mindenkivel meghalni, mert akkor nem lesz már elég erÅ‘nk segÃteni azokon, akik még hátramaradtak. Mindig elvesz egy keveset belÅ‘lünk az, ha elveszÃtünk valakit, akit talán már évek óta, napi rendszerességgel ápoltunk. Talán ezt volt a legnehezebb megszokni, amikor ezt a munkát választottam.
Egy mosolyért vagy egy kis háláért azonban nem kell pénzt adni, és ez az, ami kárpótol minden nehézséget a munkánkkal kapcsolatban, ezeknek az embereknek pedig ebbÅ‘l van a legtöbb – mesélte az egyik gondozó, miközben a táskájába pakolta azokat a felszereléseket, amelyek a következÅ‘ beteg ápolásához kellettek.Â
Ebben a sorozatban a Caritas egyik ápolóján keresztül mutatom be a szervezet munkájának egyik ágát, azt a húsz embert, akik Székelyudvarhelyen és a környezÅ‘ falvakban ápolják a mintegy 300 idÅ‘st, beteget, akik idegilenesen vagy életük végéig a segÃtségükre szorulnak.Â
Az autó szempillantás alatt robog keresztül a városokon, falvakon és bele se gondolunk abba, vajon kik, és milyen körülmények között élhetnek azokban a házakban, amik elmosódva suhannak el mellettünk.
Sokszor kérdezik a gyerekeket, hogy ki mi szeretne lenni, ha nagy lesz.Â
Kalandos életút vezetett idáig és kezdetben egyáltalán nem ez volt az elképzelése annak a betegápolónak se, akit elkÃsértem néhány alkalommal munkájára. Kezdetben állatorvosi technikumon tanult, majd helyettes román tanárként folytatta. Ezután végezte el az idÅ‘sgondozói képzést és végül az asszisztensképzÅ‘t.
Annak ellenére, hogy korántsem ezt álmodta meg gyerekként, most mégis azoknak nyújt segÃtséget, akik különösen nehéz helyzetben vannak.
Nem messze, Udvarhely határában járunk. Minden ápolónak külön körzete van, Ãgy mindenki az ide tartozó betegekért felel. Reggel indulunk az elsÅ‘ helyre, és habár könnyűnek hangzik felkeresni napi 10-15 embert, és átkötözni sebeiket, esetenként ételt vinni nekik, mint látni fogjuk, nem éppen olyan egyszerű megfelelni a feladatnak.
Valamiért azt hisszük – nem csak gyerekként, hanem majd fiatal felnÅ‘ttként is – , hogy az egészség, amellyel rendelkezünk, elkÃsér majd életünk végéig, és az egész életnek nevezett valami nem más, mint egy kalandos utazás, amit csak élvezni kell. Voltaképpen kalandosnak valóban nevezhetÅ‘, csak akkor érhetnek meglepetések, ha arra számÃtunk, hogy gondoskodik rólunk majd az állam, ha véletlenül arra kerülne a sor. De vajon mi a realitás egy átlagos kelet-európainak?
Katéterrel, fekve töltött mindennapok a kanapén. És még örülhet, hogy nem egyedül, hiszen társa, szintén gondozásra szorulva, ott fekszik a szomszédos ágyban.
A Caritas és a hozzá hasonló civil szervezetek azok, amelyek segÃtenek enyhÃteni az idÅ‘sgondozás, beteggondozás terén a társadalmi hiányosságokat. A Caritasnál 56 lejbe kerül egy órai ápolás, medikális szolgáltatás, alapellátás (mosdatás, pelenkázás, etetés stb.) és háztartásbeli segÃtség, ehhez a kérelmezÅ‘ jövedelmétÅ‘l függÅ‘en hozzájárulnak esetenként az önkormányzatok, az egészségbiztosÃtó is, és állami szubvencióval is rendelkezik az alapÃtvány.
Mert van, hogy nincs hozzátartozó, aki gondoskodjon az emberről, és van olyan is, hogy a hozzátartozó amiatt, hogy szakápolásra van szükség, nem tud egyedül gondoskodni róla, bármennyire is szeretne.
Minden beteggel másképp kell bánni, meg kell ismerni a személyiségét, és meg kell találni a közös hangot. Az idÅ‘sgondozók nem csak a sebeket kötik újra, és nem csak ételt, gyógyszert visznek a rászorulóknak, de néhányan azzal is törÅ‘dnek, hogy társaságot is biztosÃtsanak a betegnek, amÃg ott vannak vele.Â
A tragédiák közt néha ott egy kis vidámság is. A betegek szórakoztatóak is tudnak lenni, akár a gyerekek, csak nem válogatják meg annyira a szavaikat.Â
– Kapok-e ma lebaszást? A múltkor is leszidott, hogy elvakartam a lábamot. Mondta, hogy inkább simogassam, de az nem esik olyan jól.
Van olyan, akinek hirtelen megjelennek a rég nem látott rokonai, ismerÅ‘sei, szomszédai, akik az örökség reményében felkarolják a rászorulót. De Å‘k sem tudnak minden sebet begyógyÃtani.
Sok esetben, amikor egy házaspár egyik tagja lebetegedik majd meghal, az illetÅ‘ társa néhány hónap múlva követi, mert a testi betegséget önmagában ki lehet valahogy bÃrni, de a magánnyal együtt már nem.
A testi-lelki gondozáshoz kell egy képesség, hogy ne csupán a szörnyűségekre tudjanak figyelni, hanem az emberre is.
Sosem lesz közömbös az ember teljesen, de ha hatékonyan és jól szeretné csinálni a munkáját, és pszichésen sem szeretne leépülni, meg kell tanulni kezelni a munkával járó lelki terhelést. Amibe beletartozik az is, hogy a hozzátartozók terheibÅ‘l is átvesz idÅ‘nként: van, akire számÃtaniuk a beteggel, betegséggel kapcsolatos dilemmáikban.
Emberek élnek itt, talán betegek, vagy egyszerűen csak öregek, és arra várnak, hogy nyÃljon az ajtó. Az pedig, hogy mi fogad ott minket, kiszámÃthatatlan.
A legtöbben csendben vannak, nem járnak ki az utcára, szinte láthatatlanul tengetik napjaikat. A három legfontosabb dolog mindig kéznél van az ágyban: az imádságos könyv, a rózsafüzér, és a mennyezetrÅ‘l lógó kapaszkodó, ami segÃt felkelni az ágyból.
Ahány állomás annyiféle eset, és megannyi élettörténet. Rákos betegek, elsebesedett lábak, szélütés vagy infarktus. Talán mérhetetlen szenvedés vár rá, de az ápoló nem mondhatja el neki az orvosa helyett, hogy most éljen, amennyire tud, mert most még jól van. Talán hamar meggyógyul. Talán csak egyedül van, öreg és erőtlen.
Meleg ebédet is visznek nekik, ha kell, még meg is etetik Å‘ket, hiszen az ágyban fekvÅ‘knek ez is nehézséget okoz. Az emberek alig várják, hogy keddenként megérkezzen az ebéd.Â
 Van, aki a kapuban várja délben az autó érkezését, és ahogy nyÃlik az autó ajtaja, ezzel szinkronban a kapu is nyÃlik.
De olyan is van, akinél már meg is van terÃtve az asztal, csak az ebédet várják.
Rengeteg ember szorulna törÅ‘désre és segÃtségre. Talán csak a gyógyszert kellene kirakni neki, vagy megkérdezni, hogy érzi magát, ám a modern életben már csak falun figyelnek egymásra a szomszédok, reggel korán lesik a másik kéményét, hogy vajon felkelt-e már, és begyújtott-e a kályhába és már ebbÅ‘l is tudják, hogy jól van, mert felkelt.
Sok helyen mi kapcsoljuk fel a villanyt, és mi kapcsoljuk le, amikor eljövünk, és talán a következő ember, aki megteszi ezt, ugyanaz az ápoló lesz következő nap.
Városon már nem divat ismerni a körülöttünk élÅ‘ket, azt se tudják, kik laknak pár szinttel arrébb. A közömbösség pedig azt eredményezi, hogy majd, amikor ezek az emberek kerülnek hasonló helyzetbe, rajtuk sem lesz majd, aki segÃtsen, mert nem látják a fiatalok azt a példát amibÅ‘l megtanulhatnák, hogy hogyan kell törÅ‘dni másokkal, és nem marad más, mint az ablakon keresztül lesni, hogy jön-e valaki.