A székelyudvarhelyi kórházban is újraindul a koronavírus-járvány kitörésekor betiltott apás szülés, jelentette be június 21-én, hétfőn közleményben az egészségügyi intézmény.
Országos szinten közel egy hónapja, május 27-étől engedélyezett, hogy a járvány enyhülésének következtében ismét választott kísérővel, beleértve az apát is, szüljenek a kismamák. Minden kórház maga szabhatja meg ennek feltételeit a helyi körülményeknek megfelelően, erre hivatkozva kért időt a városi kórház.
Csak a férj vagy az élettárs
Mivel előfordulhat, hogy az apa nem vállalja a gyereket, elhalálozik a terhesség ideje alatt, nincs a városban, vagy nem szeretne a szülésen részt venni stb., viszont más családtag, ismerős, esetleg dúla (hivatásos szüléssegítő) vállalná ezt a kismama kérésére, megkérdeztük, hogy az ún. „apás szülés” lehetőségét ki lehet-e terjeszteni más személyekre.
– Székelyudvarhelyen, a korábbiakhoz hasonlóan, csak az apával – férjjel vagy élettárssal – lehet szülni – erősítette meg a kórház közösségi oldalán bejelentett hírt dr. Szöllösi Attila orvosigazgató telefonos kérdésünkre.
A helyi feltételek közt szerepel az is, hogy a koronavírus ellen legalább 10 napja teljesen beoltott édesapák vehetnek részt a szülésen.
Az egészségügyi minisztérium és a népegészségügyi igazgatóság (DSP) által kiadott országos ajánlás egyébként ennél engedékenyebb: az oltásigazolás helyett a választott kísérő 72 óránál nem régebbi PCR-teszt vagy az utóbbi 90 napban a fertőzés átvészelését igazoló irat birtokában is beléphetne a szülészetre.
Dr. Szöllösi Attila azt mondta, azért döntöttek helyileg úgy, hogy csak a védőoltást fogadják el, mert nem biztos, hogy a szülés pont a kiírt dátumon indul be, ezért elég nehéz előrelátni, hogy az édesapának mikor kellene elvégeztetnie a tesztet. De ha úgy adódik, hogy az apa nincs beoltva, viszont a szülés idején van 72 óránál nem régebbi negatív PCR-teszteredménye, akkor azt is elfogadják. A betegségen való áteséssel pedig az a gond, hogy nem lehet tudni, ténylegesen meddig tart a védettsége az apának – fejtette ki az igazgató.
A dr. Kovács Tibor osztályvezető szülész-nőgyógyász főorvos által jegyzett közlemény alapján a lehetőséget azok vehetik igénybe, akik a kórház információs irodájánál leadtak:
- egy erre vonatkozó, az apa és az anya által aláírt kérést (letölthető az űrlap innen),
- a koronavírus elleni védőoltást igazoló papírt, mely bizonyítja, hogy a második oltás beadásától számítva eltelt legalább 10 nap,
- és a Mamo Egyesület által kiadott igazolást a papás-mamás együttszülési tanfolyam elvégzéséről – ha előző terhességnél már részt vettek, nem szükséges megismételni, lehet új igazolást kérni az egyesülettől.
A kezelőorvos tájékoztatja a kismamát, hogy mikor kell a szülőszobára jelentkezni. A jövendőbeli apának pedig magával kell vinnie a jóváhagyott kérést és a fent említett két igazolást.
Szülőszobai rendszabályzat:
-
- Csak problémamentes szülés esetén jöhet szóba együttszülés. A szülő nőt megfigyelik, a társ csak akkor mehet be a szülőszobára, ha beindult a szülés, megfelelő a méhnyak tágulása és a fájástevékenysége. Ezt a szolgálatos orvos dönti el.
- Az apának klinikailag egészségesnek kell lennie, ne legyenek akut légzőszervi betegségre utaló tünetei (köhögés, láz, nehézlégzés/szapora légzés, szaglás-, ízérzés zavar stb.).
- A kórház biztosítja a megfelelő védőfelszerelést: egyszer használatos köpeny, műtős ruha, cipővédő, fejvédő és maszk. Ennek viselése elengedhetetlen. Az apuka részére egy mosható műanyag házipapucsot és egy, lehetőleg fehér, pólót kell vinni.
- Mivel az együttszülésre alkalmas szülőszobák száma korlátozott, megtörténhet, hogy azok már foglaltak, és az újonnan érkező pár hiába felel meg a követelményeknek, nem teljesíthetik a kérést.
- A szülés során, ha a társ valamilyen ok miatt elhagyja a szülőszobát, többet nem mehet vissza.
- Ha a szolgálatos orvos úgy észleli, hogy az apuka hátráltatja a szülő nő megfelelő egészségügyi ellátását, nem együttműködő, az orvos kérheti a távozását.
- A kitolási szakasznál a társ a szülő nő fejénél tartózkodhat.
- A kísérő egészségi állapotáért nem vállalnak felelősséget.
- Tilos a szülés alatt fényképet, felvételt készíteni, posztolni. Miután megszületik a baba, a szülőszoba személyzete készíthet néhány családi fotót.