Megszületett a döntés: leváltják a jelenlegi kórházmenedzsert

Amint arról korábban már beszámoltunk, masszív felmondási hullám söpört végig a városi kórházon. Egy december 5-ei sajtótájékoztatón Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere elmondta, a felmondások hátterében bizonyos belső konfliktusok állnak. A kialakult helyzet megoldására akkor még különböző forgatókönyvekkel álltak elő, többek között a 2022 novemberében megválasztott kórházmenedzser, Nagy Gyula leváltásáról is szó esett. 

A sajtótájékoztatót követően egy jó ideig elcsendesedtek a dolgok, nem sok fejleményről lehetett hallani, majd december 17-én arról számoltunk be, hogy a menedzserváltás hamarosan megtörténhet, és egyes források szerint jó eséllyel Komoróczy Zsolt az egyik lehetséges utód.

Nagy Gyula, Szakács-Paál István és Komoróczy Zsolt I fotó: Egyed Ufó Zoltán

Az ügy fejleményeiről december 23-án, hétfőn a városvezetés újabb sajtótájékoztatót tartott, amelyen többek közt arra is fény derült, hogy a feltételezések igaznak bizonyultak és Nagy Gyula helyét 2025 márciusától Komoróczy Zsolt, a Melinda Instal egykori ügyvezető igazgatója veszi át.

Sikerült megállapodni, csak egy kicsit másképp

A felmondásokat követően a polgármester a saját és a frissen megalakult vezetőtanács nevében megígérte, hogy mihamarabb pontot tesznek az ügy végére. December 17-én, kedden a polgármester személyesen találkozott Nagy Gyula kórházmenedzserrel, annak érdekében, hogy kielemezzék, mi vezetett ide, és milyen megoldást látnak a kialakult helyzet orvoslására

„A kórházban az elején próbáltuk ezt kezelni Nagy Gyula menedzser úrral, és elég sokat beszélgettünk lehetséges megoldásokról, forgatókönyvekről, és aztán ezeket valamiért egyáltalán nem tudtuk kivitelezni” – számolt be a találkozóról a polgármester, hozzátéve, hogy szerinte a székelyudvarhelyi kórház a nem megyeszékhelyű városok egyik legeredményesebb és legjobb kórháza, azonban a bizalmi válság továbbra is fennállt, és érezhető volt a nyomás, hogy a problémára mihamarabb megfelelő megoldást találjanak.

Ekkor jött szóba a menedzserváltás és Komoróczy Zsolt neve

Komoróczy Zsolt márciusig ismerkedik a kórház működésével, majd ideiglenes vezetőként veszi át az intézmény irányítását. Ezt követően versenyvizsga útján döntenek a végleges vezetőről – tájékoztat Szakács-Paál István.

Az új menedzsertől azt várják, hogy megtartsa a már elért gazdasági stabilitást és olyan irányba vezesse a kórházat, amely biztosítja a magas színvonalú betegellátást és a szervezet működésének törvényes kereteit.

Komoróczy Zsolt I fotó: Egyed Ufó Zoltán

„Zsolttal beszéltem telefonon, azt mondta, hogy őt ez a lehetőség érdekli, kihívásnak tartja, mi pedig azt láttuk, hogy egy olyan megoldást kell adni, ami a bizonytalanságot valamilyen szinten ellensúlyozni tudja” – tette hozzá a polgármester.

Komoróczy korábban már töltött be vezetői tisztséget, és dolgozott sajtószóvivőként a városházán. Jelenleg úgy gondolja, hogy nem fog különösebb problémát jelenteni számára, a kétszer három hónapos periódusban a közintézmény vezetése. „Mint bármelyik másik gazdálkodó szervezetben itt is emberek alkotják ezt a szervezetet, és az ő sikerük és az ő félelmeik, kudarcaik, emberi érzelmeik, az ambícióik és egyéb emberi tulajdonságaik járulnak majd hozzá a sikerhez vagy a kudarchoz.” 

Azzal a különbséggel, hogy ez esetben egy közintézményről van szó, ahol szigorú, törvényes szabályozásoknak kell eleget tenni, és a megszabott keretrendszer korántsem nyújtja azt a szabadkezűségi lehetőséget, mint mondjuk egy magáncég.

Tudja, hogy lesznek dolgok, amiket meg kell tanulnia, ezekben számít Nagy segítségére, remélve, hogy megosztja tapasztalatait és tovább tudják vinni, mindazt, amit eddig sikerült elérni.

De mi állhat a felmondások hátterében?

A sajtótájékoztatón Nagy Gyula a kialakult helyzet előzményeire is reflektált. Elmondása szerint több dolog is van, ami miatt ebbe a helyzetbe jutott a kórház.

Nagy Gyula I fotó: Egyed Ufó Zoltán

„Elsősorban, hogy a kórházat a törvényes keretek között akartuk működtetni száz százalékosan. Nyilvánvalóan ennek bizonyos személyek számára egy negatív lecsengése lett, mert mindenki azt kérdezte, hogy amit eddig szabad volt, azt most miért nem lehet, és vannak akik ezt személyesen élték meg, és ebből nyilvánvalóan egy frusztráció vagy egy meg nem értés következhetett ” – fejtette ki a menedzser. Ezek az intézkedések elsősorban a személyzeti osztályt, illetve a beszerzést érintik, elsősorban „ott tették rendbe a dolgokat”. 

Egy másik vonatkozásként a személyzeti stopokat említi, főleg az asszisztencia terén. „Orvosokkal továbbra is nagyon jól el van látva a kórház, tehát normatíva szempontjából az orvosok száma az ott van a maximumon. Az asszisztens szám picikét kevesebb lett az elmúlt periódusban, mert nem mindig volt szabad  alkalmazni.”

Mindemellett plusz tényezőként említi, hogy nem szabad kifizetni a túlórákat: „Ez megint befolyásolta tulajdonképpen az egész aktivitását a kórháznak, mert ha fizetnénk plusz órákat, akkor sok személy bevállalná azt, hogy többet dolgozzon, de ezt plusz szabadnapért, amit amúgy is nagyon nehéz kiadni, nyilvánvalóan, hogy kevesebb személy vállalja.”

Elmondása szerint „2024-ben a kórház anyagi helyzete több mint stabil, azonban a gazdasági eredmények mellett az emberi konfliktusok és a vezetőség iránti bizalom megingása továbbra is problémát jelentett.”

A sajtó kérdésére válaszolva elmondta, hogy a kialakult helyzet főként humán erőforrás problémákból fakadt. Ezek közül sok abból eredt, hogy felmerült a kérdés: hogy miért volt jó ez eddig, és miért lehetett ezt eddig így csinálni, és most miért kell rajta változtatni. Ez a változás nem mindenki számára volt pozitív élmény. Példaként az alkalmazásokat említette, amelyek jelenleg teljes mértékben normatív szabályok szerint működnek. Az egész rendszert átláthatóvá és világossá tették, ami viszont féket vetett annak a gyakorlatnak, hogy valaki csak úgy, bizonyos körülmények között bekerüljön a kórházba.

Arra a kérdésre, hogy akik korábban lemondtak, visszavonják-e a lemondásukat, és a váltást követően vállalják-e azokat a betöltött tisztségeket, amelyekben korábban is voltak, azt a választ kapjuk, hogy az orvosi és ápolási igazgató semmilyen körülmények között nem vállalja újra a tisztséget, viszont mint orvos és ápoló, a jövőben is a kórház munkatársai maradnak. Az adminisztratív igazgató már elhagyta a kórházat, a többi munkatárssal folyamatban vannak a tárgyalások.