Megnyeri Székelyudvarhely a következő négy évet?

Nem bíznak abban, hogy minden kérdésükre választ kapnak a csütörtöki vita alkalmával, ezért írásban küldik el azokat a polgármesterjelölteknek. Hátha mégis. Alább szó szerint közöljük a civilek szerkesztőségünkbe juttatott közleményét.

Megnyeri Székelyudvarhely a következő négy évet?

A civilek aktívabb közéleti szerepvállalása fontos – hangsúlyozzuk immár néhány éve, ennek jegyében a korábbinál lényegesen jelentősebb mértékben kapcsolódott be idén a véleményformálásba számos székelyudvarhelyi személy és civil szervezet is. Történelmi esélynek tartjuk az őszi helyhatósági választásokat arra, hogy erőnket összeadva, közös új céljaink iránt elkötelezve léptessük városunkat az új évtizedbe.

A normalitás visszatérésének ígéretét hordozza, hogy a korábbi választásoktól eltérően idén a polgármester-jelöltek vállalták a nyílt vitát. A szakmai és civil szervezetek, illetve a székelyudvarhelyi emberek fontosnak tartják, hogy a vita valódi legyen, ne csak az előre sokszorosan leegyeztetett témákról, illetve személyeskedésről szóljon, hanem a valóban fontos szakmai szempontok vezéreljék, ezért a teljesség igénye nélkül összegyűjtöttünk néhány a város fejlődése szempontjából lényeges kérdést, amelyek meghatározóak lesznek a következő időszakban a város életében.

A kampány ugyan ígéretekről szól, mi fontosnak tartjuk, hogy a konkrét kérdésekre, konkrét válaszokat adjanak, amelyek betartása nyomon követhető, hiszen amíg a jelöltek célja a választás megnyerése, számunkra az az igazán fontos, hogy a következő négy év nyertese a Város legyen.

Ezért kérjük, hogy a vita alkalmával fogalmazzanak meg hiteles, érvényes szakmai választ az alább felsorolt kérdésekre. Termesztésesen azt is a normalitás részeként értékeljük, ha írásban és bővebben megosztják velünk és a választókkal válaszukat, szándékaikat, akár a vitát követően is.

1. Milyen konkrét lépéseket foganatosítanak, hogy a választások eredményét elfogadva, a viszályt felszámolják és mostani ellenfelekkel együtt dolgozzanak?

2. Melyik lesz az első és legfontosabb nagyméretű és nagyértékű beruházás, amelyet elindítanak Székelyudvarhelyen a megválasztásukat követően? Mekkora a projekt a költségvetése, és honnan fogják biztosítani, lehívni a megvalósításhoz szükséges forrásokat?

3. Minden szervezet legértékesebb tőkéje a humánerőforrás. Igaz ez a polgármesteri hivatalra is. Azonosították-e a jelenlegi hivatali állomány teljesítményének korlátait, gyenge pontjait, és a következő négy évben hogyan szeretnék fejleszteni a hivatal humánerőforrását?

4. Kérjük nevezzék meg a négyéves mandátum idejére tervezett legfontosabb gazdaságélénkítő intézkedésüket.

5. A város által már megnyert és leszerződött felújításokat leszámítva, mely utcákat fogják a következő négy évben teljesen felújítani saját forrásból?

6. Hány új parkolóhelyet hoznak létre a város központi részén a mandátum 4 éve alatt? Építenek-e parkolóházat, netán parkolóházakat a következő négy év alatt?

7. A Kisköved utca és tér terv szintjén létező újjáépítését kivitelezik-e a 2020-2024-es mandátumban?

8. Milyen fázisig tervezik eljuttatni négy év alatt a terelőút megépítését (tulajdonjog, elkészült tervek, építkezési engedély megszerzése; kivitelezési folyamat elkezdése)?

9. A fő közlekedési útvonalak tehermentesítése érdekében melyik mellékutak modernizálását, aszfaltozását tervezik? Mikorra készül el?

10. Szándékoznak-e hitelt felvenni az önkormányzat nevében, hogy azok a fejlesztések, amelyekre nincs elég saját vagy pályázati forrás minél korábban elindulhassanak (pl. parkolóházak)?

11. Mikorra várható, hogy a város tulajdonába kerül minden utca és közösségi célból használt tér, megteremtve ezáltal az infrastrukturális beruházásokhoz, fejlesztésekhez szükséges tiszta jogi alapot? A következő négy évben a kertvárosi részek villamosenergia ellátásához szükséges beruházások elkészülnek-e?

12. Milyen konkrét elképzeléseik vannak a forgalmi dugók enyhítésére, különös tekintettel a reggeli, iskolakezdéshez kötődő forgalmi torlódásokra?

13. Elkészül-e a városi uszoda a négyéves mandátumuk alatt?

14. Milyen mértékben biztosítanak teret a civil kontrollnak? Mit szándékoznak tenni azért, hogy a civileket bevonják a városvezetés különböző folyamataiba?

15. Minden jelölt a mögötte álló csapat szakértelmére alapoz. Hogyan fogják bevonni a csapat egyes tagjait a mindennapi fejlesztési, építkezési munkába? Felvállalnak-e a mandátumot nyerő képviselők konkrét projekteket, amelyek a nevükhöz köthetők és megvalósításuk 4 év múlva számonkérhető?

16. Milyen konkrét lépéseket fognak tenni annak érdekében, hogy Székelyudvarhely betöltse az Udvarhelyszék térségi központjának szerepét?

17. Milyen fenntartható fejlődési cél(oka)t fogalmaztak meg és milyen konkrét lépéseket terveznek ezek elérése érdekében megtenni?

18. Milyen konkrét lépéseket fognak tenni, milyen határidővel a helyi termékek és helyi szolgáltatások előtérbe helyezésére?

19. A városközpont teljes felújításának terveit mikorra vállalják elkészíteni? A felújítás megtörténik 2024-ig?

20. Végül de nem utolsóként: megnyeri Székelyudvarhely a következő négy évet?

Aláírók:

Csáki Rozália, Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány
Geréb László, Romániai Magyar Közgazdász Társaság
Nagy György, Udvarhelyi Kis és Középvállalkozók Szövetsége
Nagy Levente, Udvarhelyszéki Vendéglátósok Szövetsége
Simon Szilárd, Szekler Teker Egyesület

A kiemelt kép illusztráció, a szerkesztőség választotta.