Mégis sztrájkba fognak a tanügyisek

Tiltakozó akciókat szervez a három tanügyi szakszervezeti szövetség csütörtökön a kormány épülete, valamint a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) bukaresti székháza előtt. A tanügyi alkalmazottak ezzel fejezik ki elégedetlenségüket amiatt, hogy a kormány nem emelte a fizetésüket a közalkalmazotti béreket szabályozó 2017/153-as törvénynek megfelelően – jelentették be szerdán az érdekvédelmi szervezetek. Korábban is fontolgatták a sztrájkot, akkor azzal fenyegették a kormányt, hogy a téli szünet után nem nyitnak ki az iskolák.

A megmozdulásokat a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség és az Alma Mater Országos Szakszervezeti Szövetség szervezi – írja az Agerpres hírügynökség a szakszervezetek közös közleményére hivatkozva. A három szakszervezeti szövetség több mint 300.000 tanügyi alkalmazottat tömörít.

Közleményükben arra is emlékeztetnek, hogy az ágazat dolgozói 2020 szeptemberétől lettek volna jogosultak a 2017-ben elfogadott bértörvényben rögzített fizetésemelésre, de a kormány elhalasztotta ezt az intézkedést. A 2022. január elsejétől ígért 4 százalékos béremelés, amely mindössze mintegy 65 lej plusz bevételt biztosít az embereknek, általános elégedetlenséget szült az oktatásban dolgozók körében – jelentik ki.

Rámutatnak arra is, hogy jelenleg a tanügyi személyzet az egyetlen közalkalmazotti kategória, amely nem részesül munkakörülményekért járó pótlékban, mivel az elmúlt években a kormány bérpolitikája az volt, hogy a pótlékok összegét a 2017/153-as törvény hatályba lépése előtti szinten maximálta, és a 2018/34-es, illetve a 2017/569-es kormányhatározat alkalmazhatatlanná vált.

Kiemelt fotó: az FSLI Facebook-oldala