Megint a szejkei kakiban matat a DNA

Az előző hét derekán jutott a fülünkbe, hogy Udvarhelyen van a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a szejkei ügy kapcsán, ezért felkerestük az érintetteket, Gálfi Árpád polgármestert, Bálint Antalt, a Macops tulajdonosát, illetve Szilágyi Istvánt is, a szejkei munkálatok átvételére kiállított bizottság elnökét. 

Kiderült, nem a DNA járt Udvarhelyen, hanem Udvarhely jár a DNÁ-hoz. Sorra felrendelték az ügy szereplőit Marosvásárhelyre kihallgatásra, tudtuk meg a polgármestertől és a Macops tulajdonosától telefonon. Szilágyi István, a polgármesteri hivatal egykori gazdasági igazgatója az át(nem)vételi bizottság vezetője addig nem kíván nyilatkozni, míg nem ér véget a nyomozás. 

A Macops tartja magát a már elhangzottakhoz

Bálint Antal elmondta, hogy még előző héten kereste őket telefonon a korrupcióellenes ügyészség, hogy jelenjenek meg kihallgatásra Marosvásárhelyen, illetve bekértek tőlük olyan dokumentumokat, amiket eddig még nem. 

A kihallgatáson kérdeztek tőle a munkálatok kivitelezéséről, az át(nem)vételről. Szó volt a bizottsági tagokról – akiket a Macops tulajdonosa szerint szintén kikérdeztek az ügy kapcsán – az átvételi jegyzőkönyvről és a benne megjelenő végösszegről, ami nem egyezik meg a kivitelező által felszámított árral. 

Fotó: MÁTÉ EMŐKE

Bálint Antal hozzáfűzte, hogy a bizottság tagjai igazolni tudták a Macops álláspontját, miszerint a rendszer átvételekor minden rendben volt, működött, a jegyzőkönyvbe nem írtak sem olyat, hogy valamit módosítani vagy javítani kéne, sem azt hogy szakértőre lenne szükség. Az előzményekből pedig már tudjuk, hogy ennek ellenére nem vették át a munkálatokat, szakértői véleményt rendelt a polgármesteri hivatal, aminek nyomán most újabb szerződést kötnének az abban megállapított szükséges munkálatok elvégzésére, csak a tanács nem fogadja el az erre szükséges 400 ezer lejes költségvetést. 

Arról is szó esett már, és a Macops tulajdonosa is megismételte, hogy azért nem vették át a munkálatokat, mert nem tartották be az építkezési engedélyben foglaltakat,  ugyanis az átvételkor hiányzott az egyes számú tervezői módosítás a jegyzőkönyvből. Az egyes számú módosítás tartalmazta azt, hogy az út másik oldalán kell elhelyezni a vezetékeket, mert az útügy szerint a munkálatokkal veszélyeztették volna az úttest alapját. Később megkerült a dispozitia nr. egy nevet viselő irat a polgármester által aláírva és lepecsételve, tehát mégis betartotta a Macops az építési engedélyt, mégsem állítottak össze újabb bizottságot, hogy átvegyék a szejkei rendszert, állítja Bálint Antal cégtulajdonos.

Elárulta, a kihallgatáson többször felmerült Gálfi Árpád neve is, kérdeztek tőle a polgármesterről, hogy hogyan viszonyult a munkálatokhoz, „egyértelműen azt kellett mondjuk, hogy a viszonyulása az nem jóindulatú volt. Mert ennyi év alatt minden akta megvolt ahhoz, hogy átvegye a rendszert, és nem volt hajlandó újra összehívni a bizottságot, hanem ahelyett indokolatlanul szakértőt hívott, indokolatlanul pénzeket akar még költeni rá” – mondta. A Macops nem ismeri el a szakértő véleményét, mivel azt nem a bizottság kérte, hanem szükségtelenül a polgármesteri hivatal rendelte.

Egy-másfél hónap múlva működni fog a rendszer a Szejkén

Gálfi Árpád polgármester sem tagadta, hogy meg kellett jelenjen a DNA-nál kihallgatásra és a Szejke ügyről volt szó, illetve számonkérték, miért nem lett átvéve a rendszer. 

Egy nagy sajtótájékoztató keretében akarja a lakosságot felvilágosítani, mert szerinte mindannyiunknak részinformációink vannak, és senki sem érti teljesen rajta kívül, hogy mi történik. 

Amikor jeleztük, hogy pont emiatt minél hamarabb tájékoztatnia kellene a lakosságot, azt felelte, hogy neki fontosabb, hogy minél hamarabb folyjon a víz és a szennyvíz a Szejkén. Nem telefonon adott interjú téma ez, jegyezte meg. 

Fotó: GÁL ELŐD

Másfél-két hónap múlva folyni fog a víz a Szejkén akkor is, ha a tanácsosok most, mármint a múlt heti tanácsülésen, csütörtökön nem egyeznek bele a 400 ezer lej odaítélésébe. Azt nem árulta el a szerda esti beszélgetésünkkor, hogyan vitelezi ki ezt a tanácsosok nélkül, de azt ígérte, hogy másfél-két hónapon belül folyni fog a víz és a szennyvíz a Szejkén.

De hogy jön ide a DNA, vagyis Udvarhely a DNA-hoz?

Felvilágosított, hogy a mostani nyomozás nem újabb fellebbezés miatt indult, hanem még a 2019-ben elindított, majd állítása szerint a DNA által jegelt ügy folytatása ez. Akkor 2020 szeptember 27. előtt kellett volna megérkeznie a végzésnek. A vádak közül ejtették a közbeszerzési eljárásra vonatkozóakat, most pedig újra kezdték a vizsgálódást csalás, hatalommal való visszaélés, bűncselekmények elkövetésének gyanújával. 

De ön nem fellebbezett ez ellen, amit mondott az előbb polgármester úr, hogy a közbeszerzési eljárást ejtették, hogy az nem állja meg a helyét?

– Van egy, a DNA-nál feljelentett dokumentáció és van egy bíróság által, törvényszéken át futott dolog. A DNA-nál feljelentett dolog az 2020-as választások előtt jelent meg, amikor azt mondták, hogy klasszálták az összes ügyet. Tehát pénteken kellett volna megkapjam, szeptember 24-ig, kellett volna megkapja a papírt, miközben szeptember 29-én kaptam reggel, de a választás után két nappal. Amiben írták, hogy a teljes Szejke ügyet klasszálták. Csak ez meg kellett volna jöjjön hétvégére, csak valamiért nem jött meg, a posta nem hozta le. Tehát ez csütörtökön, pénteken, kampány választás előtt, meg kellett volna jelenjen ez a papír. (…) És ezt a döntést, ezt az ítélethozatalt fellebbeztük mi meg a törvényes keretek között. Ezt a döntést megfellebbeztük a DNA-nál, a legfelsőbb a legfelsőbb ügyészségnél, és az ügyészség áttette az ügyet a bíróságra, és a bíróság jóváhagyta a doszárnak az újranyitását, mínusz azzal az egy pozícióval, tehát a közbeszerzési eljárásnak az ejtésével. Ezt az egyet ejtették, és a többit pedig meghagyták. És pontosan a bázisa az volt, a közbeszerzésnél indult a folyamat. Nem tett senki semmi feljelentést, annak az ügynek a folytatása zajlik most.

Elmondta, ezt a pert még a Macops indította ellenük, követelik, hogy a hivatal fizesse ki őket, zagyválta össze a Szejke-ügy kapcsán létező DNA-eljárást, amit a városháza indított, a Macops által indított bírósági perrel. 

Jó, akkor meg szeretném kérdezni a polgármester urat, hogy hajlandó-e beszélni arról, hogy miről kérdezett DNA ezúttal, és mivel foglalkoztak múlt héten?

– Én elmondtam mivel foglalkoznak, jelen pillanatban a Macops által indított per lesz ellenünk, amit természetesen a Macops követelt, hogy fizessünk ki még neki a számlákat, amiket az elvégzett munka fölött volt, a megkötött szerződés fölött volt, és ennek az ügynek is olyan dokumentumok kerültek be a bírósági tárgyalásra, ami után Puskás Katalin már nem dolgozott a polgármesteri hivatalban, amit vizsgálódik a DNA, hogy hogyan kerültek az, hogyan jutottak Puskás Katalin tulajdonába, amiket letett a biróságnál a tárgyalás pillanatában.

Hozzátette, az ügy kapcsán olyan dokumentumokat vitt be Puskás Katalin, a volt beruházási igazgató, amikhez nem lehetett volna hozzáférése a polgármesteri hivataltól való távozása után – ezt is vizsgálja a DNA tudomása szerint. 

A beszélgetés során Gálfi Árpád többször is állította, hogy sem a városlakók, sem a sajtó fejében nincs összeállva ez az ügy, mindenki csak részleteket tud és abból von le hibás következtetéseket. Ennek ellenére, többször is hárította a kérést, hogy pontosítsa, milyen feltételeknek kell még teljesülniük, hogy be lehessen üzemelni a szejkei rendszert. 

Állította, minden engedély, szükséges dokumentum a kezében van ahhoz, hogy végre szerződést kössenek egy kivitelezővel, aki a szakértő véleménye alapján működtetésre alkalmassá alakíthatná a víz- és szennyvízrendszert a Szejkén, ám a tanács nem hajlandó megszavazni az erre szükséges 400 ezer lejt. Többször megismételte, hogy őt évek óta azzal vádolják, hogy akadályozza, hogy rendbe kerüljön a szejkei ügy, most pedig, hogy elintézett mindent, azok hátráltatják őt.

Hozzátette, nem érti, hogy most amikor minden megoldódhatna, miért nem szavazzák meg a 400 ezer lejt, holott 2017-ben amikor neki fogtak a Szejkének még 1 millió 600 ezer lej szerepelt a szerződésben, amit  2018-ra egy millióval ki kellett igazítani és arra rábólintottak. 

Beszámolt még arról, hogy hat céggel is tárgyalt, mire sikerült kivitelezőt találni, éppen ezért nem akarja nyilvánosságra hozni a szerződésben foglaltakat, hogy ne tántorítsák el a vállalkozókat. Szerinte azért ilyen nehéz kivitelezőt találni, mert belefolyik a politika a dologba, illetve ellenlábasai előzőleg megkeresték a lehetséges kivitelezőket, hogy ne vállalják a munkát. 

A polgármester úgy gondolja, nem helytálló a Macops állítása, hogy csak a bírósági (judiciar) szakértő véleményezhette volna a munkálatokat, mivel ide technikai szakértőre volt szükség, akit ők ki is hívtak. Azzal sem ért egyet, hogy ő látta és elfogadta volna az elveszett egyes számú tervezői utasítást. „Nincs láttamozva, nincs pecsét rajta, nincs a polgármesternek az aláírása rajta. Írja, hogy beneficiar Municipiul Odorheiu Secuiesc és üresen van hagyva. Nem tudnak elé venni egy olyan papírt, amelyiken az én aláírásom rajta van” – állította. 

Jó-jó, de mit mond a DNA?

Még a múlt csütörtökön megkerestük a DNA marosvásárhelyi központját, hogy megkérdezzük, ki és mi ellen zajlik jelenleg a nyomozás, meg tudják-e erősíteni, hogy ez annak a folyománya, hogy Gálfi Árpád 2019-ben feljelentést tett a szejkefürdői beruházás kapcsán, majd a szerinte kedvezőtlen döntés után megfellebbezte a végzést. Milyen stádiumban van most az új vizsgálat, milyen intézkedéseket hoztak és mik lehetnek a következmények?

Szeptember 5-ei válaszukban azt írták, hogy egyelőre még nem személyek, elkövetők ellen, hanem in rem zajlik a bűnügyi nyomozásuk, ami azt jelenti, hogy a cselekedetet vizsgálják, nincsen még sem gyanúsított, sem vádlott az ügyben. Ebben a fázisban megteremtik az eljárási keretét a szükséges bizonyítékok begyűjtésének, amelyek alapján el tudják  dönteni, hogy történt-e vagy sem bűncselekmény. A nyomozásról ebben a szakaszban nem tudnak több információt adni. Az előző, elvileg lezárt nyomozás dokumentációját, vádiratot és végzést, feljelentést is kértük, de azokat sem adták ki.

Aknára lépünk, ha nem javítják ki

Mindeközben az Udvarhelyért Tesszük Civil Akciócsoport (UTCA) kiment a Szejkére és belenézett az aknákba. Szeptember 5-én, kedden megjelent Facebook-bejegyzésük szerint a rendszerrel gondok vannak, ha jelenlegi állapotukban elindítják, a pumpák elszívatyúzzák a talajvizet, ezzel kiszárítva a tőzeget, patakot, talajt – a szivárgás miatt a pumpák is folyamatosan kell, hogy működjenek, ami még több költséget jelent a városnak. Azokon a részeken pedig, ahol be tud szivárogni a talajvíz, kifolyik a szennyvíz, megmérgezve a talajt, a borvízforrásokat, a tőzeget, a patakot. 

Ez, a posztot aláíró Magyari Lajos szerint azért lehet, mert nincsenek megfelelő módon szigetelve az aknák. A szennyvízhálózat „zárt” rendszerű kéne legyen, szagelzáróval, jól leszigetelve, egybe öntve, hogy ne tudjon beszivárogni sem a talajvíz, sem az eső. Ennek ellenére az átemelő pumpák tele vannak talajvízzel, áll a bejegyzésben. 

Képernyőfelvétel – Udvarhelyért Tesszük Civil Akciócsoport (UTCA) Facebook-oldala.

A posztban többször is kitérnek rá, hogy mekkora ráköltés Mini Erdély Parknak a szennyvíz kérdése. A bejegyzés alatti komment szekcióban Fazakas Szabolcs azt írta, hogy 1.200 lejbe kerül heti rendszerességgel a felgyűlt szennyvizet kiszívatni és elszállíttatni – merthogy a rendszert nem működtetik. Ezzel szemben több forrás szerint is használják azt, a Macops is a nemrégiben tartott sajtótájékoztatóján azt nyilatkozta, hogy szerintük a rendszert néha-néha elindítják, annak ellenére, hogy ezt tiltja a törvény.