Fotó: GÁL ELŐD
Az Orbán Balázs Általános Iskolába látogattunk, ahol a diákoknak egy osztályteremben tartják a tornaórákat. 2018 tavasza előtt jó időben az udvar pályáit is használták a gyerekek, akkor azonban elkezdődtek a munkálatok, hogy felépítsék az iskola sporttermét, ami azóta sincsen, a hátsó udvar pedig munkatelepre hasonlít, használhatatlan és veszélyes.
A jelenlegi állapotok között két évzárót és két évnyitót tart az iskola, mert a diákok egyszerre nem férnek el az összezúzott iskolaudvaron, szünetekben is a gyerekek többsége az első udvaron van, amit korábban nem szoktak megengedni, hogy az maradjon rendben, de „most egyszerűen nincs, ahol ellegyenek” – panaszolta el az iskola aligazgatója, Nagy Endre.
De ne ugorjunk ennyire előre.
Mindig is vágyunk volt, hogy legyen egy igazi tornaterem – vallja a vezetőség, akiktől azt is megtudjuk, hogy a városban csupán az Orbán Balázs és a Tompa László iskolák nem rendelkeznek saját tornateremmel.
„A régi igazgató, Máthé András idejében is volt kezdeményezés, ezt évszám szerint nem tudom, hogy mikor. Volt egy nyert pályázat, városi szinten. Ez abban az évben, amikor a Bányai csarnokát elkezdték építeni. Egyszerre két létesítmény lett kérve. Úgy tudjuk, hogy akkor az Orbán Balázs tornatermére vonatkozó igénylet a fiókban maradt. Több mint valószínű, hogy akkor úgy döntöttek, hogy csak egyet, és akkor lett a Bányaié, igaz, azt is építették hat, vagy hét évet, de meglett” – mesélt Gábos Anna igazgató.
2015-ben, a Bunta Levente polgármestersége idején újra napirendre került a sportterem építése, akkor a PECTA Kft. el is készítette megrendelésre a terv első változatát, de az akkori önkormányzat nem tudta elindítani a beruházást, mert nem volt rá pénz, csak ígéret: „Már megtettük a lépéseket, hogy a Tábor negyedi Orbán Balázs Általános Iskola is korszerű tornateremmel büszkélkedhessen. Az önkormányzat elfogadta a megvalósíthatósági tanulmányt, így a közeljövőben ez a tanintézmény is felzárkózik a korszerű sportteremmel rendelkező iskolák sorába” – jelentette ki Bunta Levente a hátsó udvaron, szülők és újságírók előtt.
Ugyan ezen kívül konkrét lépés nem történt, az ígéret a 2016-os választások előtt, Buntáék által készített kiadványba is belekerült. A kiadvány ezen oldala most bekereteztetve áll a falon, a tornateremnek használt osztályterem melletti aprócska szertárban.
Bunta nem tudott újrázni 2016-ban, Gálfi Árpád nyerte a helyhatósági választások, 2017-ben mégis úgy tűnt, újra elindul valami. „Meghirdették a Helyi Fejlesztések Országos Programjának második szakaszát (az úgynevezett PNDL 2-t), amire az új városvezetés leadta a pályázatot. A folyamat eredményeként megköttetett a 63680/28.12.2017 számú finanszírozási szerződés. Ugyanekkor született meg a 42/2017 sz. határozat, amellyel a helyi tanács jóváhagyta a beruházás akkori értéket. Ennek alapján a minisztérium által finanszírozott összeget 4.914.978,81 lejben állapították meg” – tudtuk meg Zörgő Noémitől, a városháza sajtószóvivőjétől, egy régi tanácshatározatból meg azt, hogy a tanács 145.153,81 lejes önköltséget fogadott el 2017 szeptemberében.
Olasz meló
A városvezetés ki is írta az első közbeszerzést, amelynek ajánlat-leadási határideje 2018. május 23-a volt. Erre a helyi cégek, a Viaduct és a Triga mellett a Trigal Construction Building Kft. – Research Consorzio Stabile Societa Consoratile A R.L. olasz-román illetőségű konzorcium küldte be ajánlatát, utóbbi nyert.
2018 nyarán a cég el is kezdte a munkálatokat, de a vállalkozó nem mérte fel helyesen a feladat nagyságát, és nem sikerült a megfelelő ütemben megszerveznie a munkát, annak ellenére, hogy a közbeszerzési dokumentáció helyesen volt összeállítva, mert egy megfelelően kiválasztott tanácsadási céggel oldották meg – állítja a városháza.
A cég emberei egy hónapig „szinte dolgoztak”, mondta az aligazgató, és az igazgató hozzátette, a bákói munkásoknak ők szereztek szállást. „Még ping-pong ütőket is kértek, mert látták, hogy van ping-pong asztal” – emlékeztek vissza. A városháza egy hónap után fel is bontotta velük a szerződést, amelyet a vállalkozó el is fogadott, így nem történtek jogi lépések. „Mivel az elvégzett munka sem mennyiségi, sem minőségi szempontból nem volt megfelelő, nem történtek kifizetések” – tudjuk meg Zörgő Noémi válaszából.
A válaszból az is kiderül, hogy rögtön ezután ki is írták az újabb közbeszerzést, amire a Triga és Viaduct közösen adott le ajánlatot, de mivel az közel negyven százalékkal meghaladta a tervező cég által becsült értéket, nem kötöttek szerződést. Ezt követően a hivatal felkérte a tervező céget, hogy vizsgálja meg a munkálatok becsült értékét, és végezzen egy új számítást, figyelembe véve a 2015 óta végbement piaci és gazdasági változásokat. Ennek eredményeképpen a beruházás új érteke 7.125.511,84 lej lett. Ezt az összeget a testület egy tanácshatározattal hagyta jóvá, és újabb közbeszerzést írtak ki, amelyet 2019 májusában meg is nyert a Viaduct mint egyetlen jelentkező. Ez a szerződés jelenleg is érvényben van.
Az iskola vezetősége örült is, hogy egy helyi vállalkozó kezdett el dolgozni a beruházáson, főleg, hogy „akkora erőbedobással kezdtek neki, hogy úgy tűnt: abból lesz valami”, mondta el az aligazgató. Feltörték a pályán a betont, eljutottak addig, amíg kezdték ásni a tartóoszlopok alapjait, de – mivel az udvar egy töltésre épült – úgy állapították meg, hogy nem fogja megbírni az alapot.
El tudom képzelni, hogy a mélyfúrások azt mutatják, hogy a talaj ingatag. Mikor a Tábor-negyedet építették és a napközit a szomszédba, állítólag ide hordták a törmeléket, és ide a kakasülőre felépítették az iskolát – mondta Gábos Anna, aki a sok huzavonában már nem egyszer vágyott arra, felejtsék el az egészet, és csináljanak mindent vissza.
„Szükség volt tehát egy újabb földtani tanulmányra,
amely mélyebb fúrásokra alapozva értékelni fogja az alapozási talaj minőségét. Ennek megtörténte után megszületett egy szakvélemény, amely nemcsak az eredeti alapozás megváltoztatását javasolta, hanem előírta a közvetlen szomszédságban levő támfal megerősítésének szükségességét is. Annak ellenére, hogy a támfalnak fontos szerepe van a töltés stabilitásának biztosításában, sem az előtanulmány, sem az eredeti terv egyáltalán nem kezelte annak a szerepét. A támfal megerősítésének tervét a jelenlegi tervező nem vállalta, ezen a szakterületen dolgozó szakembert pedig Kolozsváron sikerült csak találni. Jelenleg folynak a tárgyalások a polgármesteri hivatal és a szakcég között, hamarosan szerződéskötésre kerül sor. A feladatot bonyolítja az, hogy a jelenlegi értesülések szerint a támfal közmunkával épült, és semmilyen tervdokumentációt nem lehet erről találni. A nem megfelelő alátámasztás nem csupán a tornatermet, hanem a környező magánházakat is veszélyeztetné” – tájékoztatott a városháza arra vonatkozóan, hogy miért álltak le a nyáron elkezdett munkálatok.
Az iskola vezetőségét azonban nem tájékoztatták erről. És mivel ők nem voltak beavatva, nem tudtak válaszokat adni a tornateremről kérdezősködő szülőknek sem. A szülők petíciót kezdtek aláíratni „Tornatermet az OB-nek” címmel, és ebben kérték a folyamat megsürgetését. Kétezerötszáz aláírás gyűlt össze, ezeket iktatták és le is adták személyesen a polgármesternek, aki állítólag megdöbbent az aláírások számán, az hitte, ez valami politikai szerveződés, és „úgy vettük észre, egy kicsit zokon is vette”, mondta az igazgató. „Mossuk a kezünket, mert ők azt hiszik, hogy a hátuk mögött politikai manővereket végzünk, szó sincs róla” – mondta el.
A petíciónak betudható, hogy 2019 decemberében Gálfi Árpád polgármester, Fülöp-Székely István műszaki igazgató, és Szabó Sámuel, a beruházási osztály igazgatója is látogatást tett az iskolában, és először tájékoztatták az iskola vezetőségét a helyzetről. „Most azon dolgoznak, hogy tavasszal elkezdődjenek a munkálatok. Ha ez nem sikerül, akkor leáll az építkezés. Ebben az esetben az lenne a kérésünk, hogy a régi állapotába állítsák vissza az udvart, mert az a jelenlegi állapotában használhatatlan” – ecsetelte Nagy Endre, de a hivatal szerint nem áll fenn annak a kockázata, hogy ne épüljön fel a beruházás.
A hivatal kérésére készült szakvélemény alapján a tervező megváltoztatta az alap szerkezetét, és el fog készülni a támfal megerősítésének terve is. Ezek után sor kerül majd a beruházás folytatására. “A jelenlegi állás szerint a tervdokumentációk a téli időszakban el fognak készülni, és, mihelyt beáll a megfelelő időjárás, a munkálatok folytatására is sor kerül” – ígéri a hivatal, hozzátéve, hogy ez pluszköltségekkel fog járni, tehát az önkormányzati testületnek újból döntenie kell a beruházás értékének kiigazításáról.
„Jelenleg is keressük a megfelelő megoldásokat ahhoz, hogy a hiányzó összeg ne teljes mértékben a költségvetést terhelje, és reményeink szerint legalább az összeg egy részét bevonzott forrásokból fedezni tudjuk. A PNDL a teljes költségekből 4.914.978,81 lejt fedez, a különbséget a városnak kell előteremtenie. A Helyi Fejlesztések Országos Programjának szabályzata szerint nincs lehetőség a szerződés értékének növelésére” – írják a városháza válaszlevelében, és azt is, hogy a „jelenlegi állás szerint a beruházás befejezése 2021 végére várható.
– Harmadik éve, hogy így vagyunk
– mondta Nagy Endre, amikor körbejártuk az udvart, ami „veszélyes is, igaz, hogy el van kerítve, de a labdát át-átrúgják és mennének utána, ezért le is lakatoltuk az átjáró ajtót”.
„A PNDL-s támogatási szerződés idén decemberben jár le, ez adott esetben hosszabbítható. Kérni kell, meg is adják, ez nem probléma, de még nem lehet, mert le vannak állva a munkálatok. Amikor újrakezdik a munkálatokat, annak függvényében kérjük, hogy mekkora hosszabbításra van szükség. A kivitelező céggel tavaly kötődött meg a szerződés, ami két évre szól, de szisztálták (felfüggesztették – szerk. megj.) a munkálatokat, amikor elkezdik újra, onnan számolódik majd tovább” – magyarázta határidőkre vonatkozó kérdésünkre Zörgő Noémi.
Addig is marad a pici szertár, az osztályterem, amelyiknek egyik oldalán néhány bordásfal és néhány szivacs emlékeztet tornateremre csupán.