Iohannis békítő asztalhoz hívja a pártokat, miközben azok egymásnak üzengetnek – Az Agerpres hírügynökség oldalán megjelent nyilatkozatokból szemezgettünk, megnéztük, ki akar s ki nem akar koalícióra lépni, s aki akar, kivel akar s aki nem, kivel nem.
Alig telt el egy nap azután, hogy az „Európa-párti” koalíciós partnerek, a PSD, a PNL, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek – az USR ismét távol – kiegyeztek a kormányzás fő irányvonalaiban, Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke bejelentette, kivonul a koalíciós tárgyalásokból, és támogatja egy jobboldali kormány megalakulását, így már is áll a bál kormánykoalíció fronton, ami úgy tűnik, „halva született”.
A PSD elnöke a koalíciós partnerek kétszínűségével indokolta pártja döntését. Hogy kire utalt pontosan, arról már nem szólt bejegyzésében. Persze, mindenki ugrott is nyilatkozatot tenni. Például a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sajtószóvivője, Cristina Prună szerint a PSD megfutamodik a kormányzás felelőssége elől. Az USR közpolitikákért felelős szakpolitikusa, Cristian Ghinea is bírálta Marcel Ciolacut, amiért „fogja a játékait és távozik”, 9 százalékos költségvetési hiányt és „számos kifizetetlen számlát” hagyva maga után.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke, Ilie Bolojan csupán annyit fűzött hozzá Coilacu bejelentéséhez, hogy Romániának sürgősen új kormányra van szüksége, ők továbbra is készek ebben „felelősséget vállalni”.
Kelemen Hunornak a játékoknál is jutott jobb dolog az eszébe, a lavor. Az RMDSZ elnöke szerint a koalíciós partnereknek egy lavor hidegvízben kellene megmártaniuk a lábukat, megnyugodniuk, majd újra leülni a tárgyalóasztalhoz. A szövetségi elnök tartja magát ahhoz, hogy a négypárti – PSD, PNL, USR, RMDSZ – koalíció jelenti az egyetlen jó megoldást az ország számára, minden más variáns haszontalan, nem járulna hozzá az ország problémáinak megoldásához. Szerinte ez egy egóharc, ahogy fogalmaz Facebook-oldalán közzétett videójában.
Színház az egész világ!
S ha nem is, Cristian Pîrvulescu politikai elemző szerint a PSD kivonulása a koalíciós tárgyalásokról kampányhúzás. Igaz, az eddig körvonalazódó kormány is egy olyan konjunktúra eredménye lett volna, amelyet az USR kampánycélokra használt fel. Az elemző szerint a jelenleg kialakult helyzet tovább mélyíti a válságot, és a Nemzeti Liberális Pártra hárul majd a kormányzás teljes felelőssége a következő hónapokban, amiért nagy árat kell majd fizetni.
A politológus szerint a PSD várhatóan saját jelöltet fog indítani az elnökválasztáson, és addig egy átmeneti kisebbségi kormányt támogat. Ezzel pedig a kormányzás teljes felelősségét a PNL-re és Klaus Iohannis államfőre hárítja. Így a liberálisok kénytelenek lesznek továbbra is arra a Iohannisra támaszkodni, akinek a lemondása az USR kormányra lépésének egyik feltétele – magyarázta.
Az elemző szerint nem föltétlenül Marcel Ciolacu lesz a PSD államelnökjelöltje, de a fejlemények függvényében ezt sem zárta ki. Egyértelműnek nevezte, hogy a szociáldemokraták csak az elnökválasztásig készülnek egy átmeneti kisebbségi kormányt támogatni, és az új államfő hivatalba lépése után lehet majd egy nagy támogatottságú kormányt alakítani.
Pîrvulescunak abban máris igaza volt, hogy a nagy egymásnak feszülések után Ciolacu egy Buzău megyei munkalátogatásán kijelentette, hogy a pártja „fenntartások nélkül” támogatni fog egy kisebbségi jobboldali kormányt a parlamentben. Mint elmondta, a nemzetközi pénzintézeteket nem a román gazdaság jelenlegi állapota aggasztja, sokkal inkább a gazdaság kilátásai a kormányalakítási tárgyalások elhúzódása és a jövő évi költségvetés elfogadásának elmulasztása miatt.
Úgy kezdődött, hogy a komám visszaütött.
Ciolacu szerint nem ők kezdték. Elsőként szerinte az USR kezdte a vádaskodásokat. Mint mondta, a párttársaival együtt megelégelte, hogy egyes tárgyalópartnerek „bemocskolódásként” élik meg azt, hogy egy asztalhoz kénytelenek ülni a szociáldemokratákkal.
Ez mind azelőtt, hogy feszült tárgyalások és kölcsönös vádaskodások sorozata után a PSD, a PNL, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek frakciójának vezetői szerdán este még úgy döntöttek, hogy az USR nélkül alakítanak kormánykoalíciót. A döntés azután született meg, hogy Elena Lasconi pártelnök különböző követeléseket fogalmazott meg, amelyeket a többi tárgyaló fél kifogásként értelmezett az USR-s kihátrálásra.
Iohannis békemissziója
Közben az ügyben a jelenleg Brüsszelben tartózkodó államfő, Klaus Iohannis is megszólalt elmondva, hogy kicsinyes vitának tartja az egészet, amire most nincs szükség. Hozzátette, valamennyi politikai vezetőnek államférfiként kell viselkednie, és tárgyalóasztalhoz kell ülniük, hogy az országnak mielőbb új kormánya legyen, amelyik a jövő év első felében megszervezi az elnökválasztást.
Iohannis arra is felhívta a figyelmet, hogy a jelenlegi kormány ügyvivő kabinetként tevékenykedik ebben az időszakban, vagyis korlátozott a jogköre, például nem adhat ki sürgősségi rendeleteket, és nem terjesztheti a parlament elé a jövő évi költségvetést. „Ezek mind nagyon fontos dolgok, amelyeket az új kormánynak kell elvégeznie” – magyarázta az államfő, aki éppen ezért még karácsony előtt kormányalakítási tárgyalásokra hívja a pártokat a Cotroceni-palotába. Ő nem akar ráerőltetni semmit senkire, leckét sem adni senkinek, ahogy fogalmazott:
„Hogy aztán a tárgyalások az új miniszterelnök kijelölésével végződnek-e vagy sem, majd kiderül”.
Az összefoglaló az Agerpres hírügynökségen megjelent cikkekből készült.