Az Európai Bizottság szerdai bejelentése szerint Horvátország teljesítette az euróövezeti csatlakozáshoz szükséges összes feltételt, így készen áll arra, hogy 2023. január 1-jén bevezesse az eurót. Horvátországgal együtt az euróövezeti tagállamok száma ezzel húszra emelkedne, írja az MTI.
Az Európai Bizottság úgy értékelte, a fizetési mérleg alakulása, valamint a termék-, a munkaerő- és a pénzpiacok integrációja elégséges ahhoz, hogy beléphessenek az eurózónába a horvátok. Emellett Horvátország megfelel a négy nominális konvergenciakritériumnak, azaz viszonylag alacsony az infláció és a hosszú távú hozamok szintje, valamint az ország nincs túlzott deficit eljárás alatt, jogszabályai teljes mértékben összeegyeztethetők az Európai Unió szerződésének követelményeivel, valamint a Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank (EKB) alapokmányával.
Horvátország euróövezeti csatlakozásához az EU-tagországok pénzügyminisztereinek jóváhagyására is szükség van, a Gazdasági és Pénzügyi Tanács (Ecofin) várhatóan júliusban hoz döntést az ügyben, valamint megállapítják azt az árfolyamot, amelynek alapján 2023 január elsején a kuna euróvá konvertálódik.
Horvátországban az árakat szeptember 5-től kunában és euróban is ki kell majd írni. Az árak kettős kijelzése 2023 végéig marad érvényben. A kunát – az euró hivatalos bevezetésének időpontjától – költségek nélkül beváltják a bankok, a Horvát Posta és az állami pénzügyi intézet (FINA). A Horvát Nemzeti Bankban (HNB) pedig korlátlan ideig, ingyen lesz átváltható.
Az Európai Központi Bank (EKB) 2020 júliusában vette fel Horvátország devizáját az „euróövezet előszobájának” tartott ERM-2 árfolyam-mechanizmusba. A jelenleg 19 országot tömörítő euróövezet utoljára 2015-ben bővült, amikor Litvániában bevezették az eurót. Horvátország éppen 2023-ban ünnepli uniós csatlakozásának tizedik évfordulóját.