Hétfőn, március 18-án lezárult a jelentkezés az RMDSZ április 7-ei előválasztására. A végeredmény 32 tanácsosjelölt és 4 polgármesterjelölt.
Ha máshonnan nem, portálunkról már 11 embert ismerhetsz a tanácsosjelöltek közül (róluk itt, itt és itt olvashatsz), illetve a három polgármesterjelölttel – Ilyés Szabolccsal, Szakács Paál Istvánnal és Benedek Árpád Csabával – beszélgettünk eddig elképzeléseikről. Azt is tudni lehet már, hogy az utolsó száz méteren befutott a negyedik jelentkező, Demeter István.
Ezúttal kilenc tanácsosjelölttel vettük fel a kapcsolatot és kérdeztük őket terveikről és elképzeléseikről. Röviden, ami fontos: az európai uniós, országos és helyi szintű projektek hatékonyabb megvalósítása, a fiatalok itthon tartása Székelyudvarhelyen.
De lássuk őket egyesével.
Arros Orsolya neve többeknek ismerős lehet,
hiszen ő volt 2016-ban az RMDSZ polgármesterjelöltje Székelyudvarhelyen. Most 4 év szünet után önkormányzati képviselőként térne vissza a közéletbe. Örül annak, hogy van előválasztás, illetve a jelentkezőkkel is szimpatizál. „Én hiszem azt, hogy a jó vezető meghatározó tud lenni, és jó vezető nélkül nem tudnak a csapatok teljes mértékben kibontakozni, az energiáik nem tudnak összeadódni. Nagyon hiszek a szinergiákban, és azt gondolom, hogy a mostani polgármesterjelöltek mind kiváló vezetőkké tudnak válni, és szinte bármelyik mellé szívesen adom a nevem, a tudásom, tapasztalatom, az energiáim”, magyarázta. Hozzátette, a másik szempont, amiért visszatért, hogy nyolc év Gálfi-éránál csak 12 év lehet rosszabb.
Ha helyet kap a képviselők között, gazdasági szempontból szeretné megközelíteni a munkát. Céljának tekinti azt, hogy Udvarhely újra fejlődő pályára kerüljön, hogy egy olyan családbarát környezet legyen, ahová jó érzés hazaköltözni, ahol szakmailag magasan képzett szakemberekre is szükség van, ahova új beruházásokat tudnak csábítani vagy hozni, ezáltal pedig folyamatosan új munkahelyek létesülhetnek.
Forrás: Székelyudvarhelyi RMDSZ Facebook-oldala
Szerinte Udvarhelynek volt egy előnye a ‘90-es és 2000 évek elején – és még Udvarhelyszéknek most is van – a privát szféra. „Székelyudvarhelyen viszont ez a komparatív előnyünk lemorzsolódott. Ez akkor tud jól működni, ha a városvezetés maximálisan segíti a helyi vállalkozókat”, együttműködve, egy irányba húzva a gazdaságot, a meglévő vállalkozásokkal együtt dolgozva, illetve új beruházásokat is behozva. A logisztikai park, a terelőút szerinte a kiegészítője annak a közegnek, amit meg kell teremteni, hogy az új beruházások szívesen jöjjenek.
Arros Orsolya jelenleg a DreamJobs Románia munkaerőportál vezetője, három gyermek édesanyja. Szovátán született, de Udvarhelyen él, a középiskolát a Tamási Áron Gimnáziumban végezte el, majd Kolozsváron a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen folytatta, ahol közgazdaságtant hallgatott, Budapesten pedig nemzetközi gazdasági kapcsolatokat.
Derzsi Lászlónak sem az első köre lesz ez az udvarhelyi politikában,
2016 és 2018 között önkormányzati képviselő volt, ‘18 és ‘20 között az RMDSZ elnöke, 2020-ban pedig indult a polgármesteri címért Gálfi ellenében. Elmondta, nem is gondolt arra, hogy ki szeretne vonulni a közösségi életből, főleg nem az elmúlt négy év után, ami „semmiképp sem a fejlődést hozta Udvarhelynek”.
A 40 éves tanácsosjelölt Székelyudvarhelyen született, 2002 és 2008 között, az egyetemi évei alatt, Kolozsváron élt. Ezalatt dolgozni kezdett a RegioConsult pályázati projektmenedzsment vállalkozásnál. 2008-ban költözött haza Udvarhelyre. Most már 18 éve foglalkozik pályázati projektmenedzsmenttel, illetve fejlesztési projektek koordinációjával.
A fentiekből kiindulva, célja nem meglepő: elérni azt, hogy a fejlesztések, projektek, beruházások valós időben, megfelelő menedzsmenttel és koordinációval történjenek meg. Ehhez az első lépés az kell hogy legyen szerinte, hogy felálljon az önkormányzatban egy olyan munkacsoport, amely “konkrétan és dedikáltan a fejlesztéseknek, a projekteknek a koordinációját segítené és vinné előre.”
Szeretné, ha Udvarhelyre érdemes lenne hazajönni
Boros Viktória két évvel ezelőtt csatlakozott az RMDSZ-hez, mint székelyudvarhelyi RMDSZ alelnök. Kobátfalvi származású, a székelykeresztúri Berde Mózes Unitárius Gimnáziumban érettségizett, aztán Budapestre költözött, ahol cukrásznak tanult. Onnan útja Franciaországba vezette, Vichy városába, ahol szintén a cukrász szakmában szerzett tapasztalatot. Miután levizsgázott, „alig várta”, hogy hazaköltözhessen és itthon is szerencsét próbáljon a külföldön megszerzett tudásával. Jelenleg ő a Blansh cukrászlabor főcukrásza, alapító tulajdonosa.
Szeretné, ha más fiatalok útja is az övéhez hasonlóan alakulna, és itthon folytatódna. Ha Udvarhely olyan kisváros lenne, ahová érdemes hazatérni, egy színes, pezsgő, fejlett hely. „Rossz volt látni azt, hogy ahhoz képest, hogy külföldön egy kisvárosnak milyen a felépítése, vagy mennyire fejlett, milyen lehetőségek vannak itt. Itthon egyre szűkebb az, amit el lehet érni, vagy amire lehetőségek vannak.”
Legyen könnyebb az udvarhelyi lét
Ferencz Csaba az évek során összegyűjtött tapasztalatait szeretné kamatoztatni a városlakók javára. Azért dolgozna, hogy könnyebb legyen az élet Udvarhelyen, hogy az elszármazottak hazajöjjenek, sőt el se menjenek, hogy legyenek lehetőségek, amiért megéri itt élni.
Neve a Hargita Gyöngye Rally kapcsán lehet ismerős, ő a főszervezője. 56 éves, két nagy lánya van, Udvarhelyen végzett a Kós Károly Szakközépiskolában, tudjuk meg tőle.
Kevesebb cirkusz, több RMDSZ
Darabont Ede Gergő jelenleg is önkormányzati képviselői pozíciót tölt be az RMDSZ színeiben. 27 éves, 2015 és 2019 között végzett jogi egyetemet Kolozsváron, ezzel párhuzamosan lett elnökségi tag, Derzsi László elnöksége idején, mondta. 2019-ben kezdett az akkori parlamenti képviselő, Sebestyén Csaba mellett dolgozni. 2020 óta ugyanezt csinálja Ladányi László parlamenti képviselőnél, illetve ugyanabban az évben lett önkormányzati képviselő is. Tavaly létrehozott egy saját vállalkozást is, ami mezőgazdasági pályázatok írásával és projekt menedzsmentjével foglalkozik.
Elmondta, az előző ciklusban túl sok idő és energia ment rá a vitára, a cirkuszra, az önkormányzat nem tudott egységben dolgozni. Ennek a méregfogát úgy lehetne kihúzni szerinte a következő körre, ha az RMDSZ többséget tudna szerezni és a polgármester is közülük kerülne ki.
Stratégia = jövőkép
Bálint Attila 39 éves, székelyudvarhelyi, az Orbán Balázs Általános Iskolában kezdte tanulmányait, a Tamási Áron Gimnáziumban érettségizett. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem gazdasági informatika szakán szerzett diplomát, majd a mesterit mint a vidékfejlesztési agrármérnök végezte el a budapesti Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem gödöllői kihelyezett karán. Saját vállalkozása van, amely pályázatokkal, közbeszerzésekkel foglalkozik, emellett labdarúgó játékvezető és egy ikerpár, egy fiú és egy lány édesapja.
Célkitűzése két munkahelyéből adódik: először is javítana a projektek menedzsmentjén, lebonyolításán, hogy minél hatékonyabb legyen a megvalósítás. „Úgy érzem, hogy az elmúlt időszakban azért voltak hiányosságok Székelyudvarhelyen.”
A másik a sport, „úgy érzem, hogy szüksége van Székelyudvarhelynek egy hosszú távú sportstratégiára, ami úgymond előirányozza, hogy a következő években mely sportok milyen szinten lesznek támogatva, magát a sporttámogatási rendszert is újra kellene gondolni. Hogy mi lesz a szerepe a VSK-nak, mi lesz a szerepe a különböző sportpályázatoknak, hogy lehet a leghatékonyabban elkölteni ezeket a pénzeket.”
Összességében mindkét esetben stratégiákban gondolkodna, hogy a városnak legyen jövőképe, amit meg lehet valósítani, „úgy érzem, hogy ebben tudnék segíteni“, mondta.
Deák Szilárd célkitűzése a fiatal családok érdekeinek képviselete,
hogy Udvarhely egy élhetőbb, operatívabb, fejlettebb hely legyen, székely fővárossá válhasson. „Ne azt kérdezd, mit tehet érted a hazád, hanem azt, hogy te mit teszel a hazádért”, idézi John F. Kennedy-t.
1988-ban született, két gyermeke van. Meglátása szerint a gyerekeket a szülőföldön kell felnevelni, hogy megkaphassák a magyar identitástudatot és erdélyi magyar vallásos nevelést. Külföldről hazatérve, jelenleg eladási ügynökként dolgozik egy helyi autókereskedő cégnél.
Tanácsosként jobban látni az udvarhelyi problémákat
Benedek Alexandra 28 éves, székelyudvarhelyi, ő is a Tamási Áron Gimnáziumban végzett, majd Kolozsváron folytatta a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen, pszichológia szakon. Jelenleg pszichológusként dolgozik Udvarhelyen. Még mielőtt munkába állt volna, csatlakozott az UIET-hez, az Udvarhelyszéki Ifjúsági Egyeztető Tanácshoz. A 2020-as választásokon indult az RMDSZ színeiben megyei tanácsosi pozícióért, 2022-ben került be egy lemondás nyomán, mondta.
Hozzátette, úgy érzi, önkormányzati képviselőként többet tudna tenni a városért, jobban rálátna az udvarhelyi problémákra. Illetve a élet és munka tapasztalataiból kiindulva a szociális témák azok, amelyeket képviselni szeretne. A fiatalok ügyeit támogatná, hogy vonzó legyen az egyetem, vagy külföldi munkavállalás után visszaköltözni Udvarhelyre, itt családot alapítani.
A jövő nemzedékének a felnevelése a fő cél
Antal Csilla szintén udvarhelyi születésü, a Benedek Elek Tanítóképzőben végzett, majd Kolozsváron a BBTE-n tanult tovább óvodapedagógiai-tanítói szakon. A Nagyszebeni Lucian Blaga Egyetemen szerzett mesteri diplomát, 2019 óta pedig PhD hallgató a Pécsi Tudományegyetemen. 24 éve van a pedagógiai pályán, 2010 óta a Ficánka Napközi igazgatója. Két éve jelentkezett az RMDSZ-be, és állt a nőszervezet élére, mondta.
Számára az oktatás, gyerekek testi, lelki, szellemi épsége, a jövő nemzedékének a felnevelése a fő cél és a prioritás. Fontosnak tartja az esélyegyenlőséget, szemében minden gyermek egyforma lehetőségekkel és esélyekkel születik a világra, kortól, nemtől, etnikumtól függetlenül. „A gyerekeknek a helye nem az utcán van, hanem elsősorban a családokban és azokban az intézményekben, ahol az ő fejlődésük és fejlesztésük folyik”, magyarázta a budvár negyedi roma gyerekek integrációját elősegítő Kézenfogva inkluzív-befogadó óvoda igazgatójaként is.
Egy képzett nemzet megteremtése a legfontosabb számára, „az oktatás nyilván az egy útlevél a jövőbe, és egyértelműen a holnap azoké, akik ma felkészülnek rá.”